برندینگ عبارت است از مجموعه تصمیمات و اقداماتی که برای خلق، توسعه و مدیریت یک برند انجام می گیرد و در صورتی که بی نقص و هوشمندانه انجام گیرد، می تواند منجر به آفرینش یک برند ناب شده و شروع به سودآفرینی برای کسب و کار یا شخص نماید. در نوشته های پیشین، به جنبه های گوناگونی از این هنر و تخصص بسیار پیچیده و دوست داشتنی پرداخت کرده ام و در این یادداشت در تلاش هستم جنبه ای حساس و بسیار سرنوشت ساز بر برندینگ را با شما مورد بررسی قرار دهم.

همانگونه که از تیتر این یادداشت پیداست، در این نوشتار، پرداختی کامل به تفکر اصالت در برند خواهیم داشت. نوشتن چنین مطلبی از آنجایی ضرورت یافت که هر روزه شاهد رفتارهایی از جنس کپی کاری های بسیار سخیف و به دور از هرگونه هوشمندی از سوی صاحبان کسب و کارهای ریز و درشت مختلف و گاه مدعی هستیم که یا نمی دانند چه آسیبی به خود وارد می آورند و یا دانسته برای رسیدن به سود، دست به هرکاری می زنند.

در جستجوی معنی و مفهوم اصالت، به تعاریف گوناگونی برخورد خواهیم کرد. اما به ساده ترین بیان ممکن، اصالت یعنی اینکه خود باشیم و شبیه هیچ کس دیگر نباشیم. از نظر من، اصالت خیلی ارتباطی با گذشتگان انسان ندارد. درست است که آبا و اجداد انسان می توانند زمینه ساز یک اصالت نهادینه شده باشند، اما به تنهایی به معنی اصیل بودن نیستند. بلکه امروزِ انسان است که وی را فردی اصیل یا فردی دنباله رو و شبیه به دیگران نمود خواهد داد.

در خصوص برند نیز به سان یک انسان موضوع از همین قرار است. شما به عنوان ایده پرداز یا مالک یک برند، زمانی که تفکر اصیل دارید، کپی کردن از دیگران در مسیر مدیریت برند خود را کاری ناپسند می دانید و یا حداقل تلاش می کنید این کار را با رعایت کامل اصول اخلاقی و در کمترین میزان ممکن انجام دهید، اما بر عکس، هنگامی که برای یک مدیر، اصالت در برند چندان اهمیتی ندارد، دست به هرگونه کپی کورکورانه از دیگران خواهد زد. اینگونه است که بازار، برند وی را همواره به عنوان یک برند دنباله رو و بی اخلاق خواهد شناخت.

کپی کاران و آنان که اخلاق را فدای سودآوری می نمایند، ممکن است در بازه های زمانی مختلف، آورده های مالی خوبی را نیز تجربه کنند. اما به چه قیمتی؟! اگر بپذیریم که همه چیز در کسب و کار سود نیست و ارزشهای دیگری نیز در کنار سود آوری وجود دارند، هرگز به خود اجازه نخواهیم داد کورکورانه کپی کرده و خود را به عنوان یک برند غیر اصیل، وابسته و دنباله رو معرفی نماییم.

اصالت برند

اصالت برند، محصول یک تفکر اصیل است.

همیشه تاکید کرده ام که سیستم ها به مرور زمان، از تمام جنبه ها شبیه مدیرانشان خواهند شد. برند ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. برند ها، محصول تفکر مدیرانی هستند که روزی تصمیم گرفته اند کسب و کاری راه اندازی نمایند. از این رو، بسیاری طبیعی است که یک برند را برآیند جهان بینی مدیر یا مدیران آن بدانیم.

برند هایی که اصیل هستند، هرچند شاید چندان بزرگ نباشند، محصول تفکر مدیرانی هستند که خود اصالت دارند. بر عکس، اگر کنکاشی در زندگی مدیرانی داشته باشیم که مالک و هدایت گر برند های دنباله رو و کپی کار هستند، خواهیم دید از دوران نوجوانی شان تا به همین امروز، به دور از هرگونه اصالت و فقط در شبیه سازی خود و در گرته برداری از دیگران زیسته اند. از این رو، به جرات می توان گفت برند های اصیل فرزند مدیرانی هستند که خودشان اصالت دارند.

در مسیر برندینگ، کپی یک میانبر بسیار بد است

قبول دارم، کپی کردن، اغلب اوقات کار را راحت می کند. چرا که شما راه رفته دیگران را می روید. راهی که آنان هموار کرده اند. باز هم قبول دارم که کپی یک میانبر است. اما میانبر رسیدن به کدامین مقصد؟! اگر بدانیم که کپی کردن به ویژه در حوزه برند ، میانبری است که ما را به مقصدی از جنس بی اعتباری خواهد رساند، هرگز تلاش به پیمایش راه از مسیر این میانبر نخواهیم کرد.

درست است که کپی کاران قبل از هر چیز، انسانهایی بی اصالت هستند، اما توجیه اصلی آنان برای دست زدن به چنین رفتارهایی، رسیدن به نتایج دیگران در زمانی کمتر، با هزینه ای پایین تر و با نتیجه ای مطمئن تر می باشد. از این رو، اگر پای صحبت کسانی بنشینید که با دست خود، برند شان را به موجودی نا اصیل و دنباله رو تبدیل کرده اند، اصلی ترین ره آورد آنها، تلاش برای پیمایش یک شبه‌ی ره صد ساله ای است که دیگران با زحمت پیموده اند.

اصیل باشید حتی اگر برند شما بزرگ دیده نشود

بزرگ بودن، پارامتری ضروری برای برند نیست. بسیاری از کسب و کارها هرگز نیاز ندارند که برندشان بزرگ و فراگیر باشد. اما اصیل بودن اصلی اساسی در خلق برند است. توصیه می کنم اگر در مسیر برندینگ هستید و تلاش می کنید دست به خلق و توسعه برند بزنید، دست به هر کار سخیفی نزنید. خودتان باشید. اجازه دهید برندتان رنگ و بوی اصالت دهد حتی اگر کوچک دیده شود. برای ایجاد حس مطلوب اصالت، کافی است تفکرتان اصیل باشد، به خود اجازه گرته برداری و کپی کاری در هیچ حوزه ای ندهید، خلاقیتتان را بارور کنید و تا حد امکان، مشاوری در کنار خود داشته باشید تا از خروج احتمالیتان از مسیر صحیح، ممانعت نماید.