اصول اساسی در توسعه‌ی استراتژی برند ـ یک گام‌ فراتر از نیاز

در عصری زندگی می‌کنیم که سازمان‌ها کم و بیش با اصول ایجاد استراتژی برند آگاه هستند و می‌دانند که برای داشتن یک برند موفق باید مطابق با اصول پیش بروند. اما بسیاری از آن‌ها استراتژی خود را در ابتدای کسب‌وکارشان ایجاد کرده و سپس فراموش می‌کنند. به احتمال زیاد شما هم  زمان بسیار زیادی را برای تعیین استراتژی فعالیت‌های تاکتیکی خود به کار گرفته‌اید، اما اگر مداوما به توسعه‌ی این استراتژی نپردازید هیچ ارزشی نخواهند داشت. ایجاد یک استراتژی برندینگ، بررسی مداوم، تنظیم و بهبود آن، به حرکت برند در جهت اهداف بلندمدتش کمک خواهد کرد. اما چگونه می‌توانید این استراتژی که پایه و اساس برند شما را فراهم می‌کند به‌روز کنید؟ در ادامه ما هفت سوال مطرح می‌کنیم که اگر پاسخ این سوالات را بدانید و همواره در ذهن داشته باشید، فعالیت‌های شما منعکس کننده اهداف فعلی و چشم‌انداز آتی سازمان‌تان خواهدبود.

 ما چه کسی هستیم؟

این سوالی است که کل سازمان شما را مورد هدف قرار می‌دهد. برای پاسخ به این سوال سعی کنید به برند خود مانند یک شخصیت و یک فرد نگاه کنید. اگر برند شما یک فرد باشد، از چه جنس افرادی است؟ علاقه‌مندی‌هایش چه هستند؟ هدفش چیست و به عبارت دیگر می‌خواهد تلاش کند تا به چه چیزهایی دست یابد؟ هر چه بیشتر در مورد کسب‌وکار خود بدانید، قادر به برقراری ارتباط بهتر با چشم‌انداز و هم‌چنین مشتریان خود خواهید بود.

 چه چیزی ما را متمایز خواهد کرد؟

هنگامی‌که خود را شناختید، گام بعدی این است که رقبای‌تان را بشناسید و خود را با آن‌ها مقایسه کنید. علاوه بر این شما باید به طور کامل از صنعت خود آگاهی داشته باشید و ببینید چه ویژگی‌هایی شما را در این بازار رقابتی منحصر به فرد خواهد ساخت. برای پاسخ به این سوال نباید لیستی از خدمات و ویژگی‌ها ارائه کنید، بلکه باید برخی توصیفات ارائه کنید مانند این‌ موارد که با مردم آنلاین چگونه ارتباط برقرار خواهید کرد؟ چگونه از مشتری خود پشتیبانی خواهید کرد؟ ارزش‌های شما به عنوان یک شرکت چیستند؟ چگونه تعامل برقرار خواهید کرد؟ متناسب با نیازهای امروز تمام چیزهایی که شما را متفاوت‌تر و خاص‌تر از سایر کسب‌وکارها خواهد ساخت بیابید.

چرا ما به وجود آمده‌ایم؟

این سوال یکی از مسایل بزرگ در زندگی است و به همان اندازه برای یک برند نیز مهم است و باید پاسخ آن‌ را پیدا کند. چرا برند شما وجود دارد؟ آن به وجود آمده است تا چه کاری انجام دهد؟ چشم‌انداز شما چیست؟ بدون پاسخ به این پرسش برند شما نمی‌تواند معنی‌دار و یا موثر باشد.

ما باید با چه کسانی تعامل کنیم؟

بدون شناخت و درک کسانی که باید با آن‌ها صحبت کنیم، توسعه‌ی محصول و استراتژی‌های بازاریابی ما به احتمال زیاد با خواسته‌های مشتریان‌مان تطابق نخواهد یافت. کسانی را که برند شما می‌خواهد به آن‌ها خدمت ارائه دهد کاملا بشناسید، چه علایقی دارند؟ زمان خود را بیشتر در چه مکان‌هایی صرف می‌کنند؟ و غیره.

 ما چه کاری انجام می‌دهیم؟

بیانیه‌ی ماموریت برند شما باید به وضوح توضیح دهد که شما چه کاری را انجام می‌دهید و چرا؟ چیزهایی که به عنوان یک برند برای امروز و آینده نیاز دارید به دست آورید؟ فعالیت‌های کسب‌وکاری شما باید روزانه این اهداف مرکزی را بررسی کند و فعالیت‌های خود را با تمرکز بر آن‌ها انجام دهد.

چگونه با مخاطبان خود باید ارتباط برقرار کنیم؟

شما با سوالاتی که در بالا ذکر کردیم، نمی‌توانید یک استراتژی ارتباطی مناسب طراحی کنید. پس از این‌که شم برند خود را شناسایی کردید، دلیل وجودی خود را یافتید، ماموریت برند خود را کاملا درک کردید و فهمیدید که با چه مخاطبانی باید ارتباط برقرار کنید اکنون زمان آن رسیده تا کانال‌های ارتباطی مناسب برای رسیدن به مخاطبان خود را تعیین کنید. پس از آن هم می‌توانید دستورالعمل‌های ارتباطی هر کانال را توسعه دهید.

زمان خود را بیشتر روی چه چیزی سرما‌یه‌گذاری کنیم؟

این سوال واقعا مهم است و اغلب برندها آن را فراموش می‌کنند. این سوال باعث می‌شود برند شما زمان خود را هدفمند کند و کمترین میزان هدررفتگی را داشته باشد و بتواند بازگشت سرمایه‌ی خود را به حداکثر برساند. برای پاسخ به این سوال موارد زیر را حتما در نظر بگیرید: یک طرح مناسب برای کانال‌های دیجیتال، یک لیست از فرصت‌هایی که سازمان می‌خواهد در آن‌ها شرکت کند، حضور در رویدادها و … . اگر شما برای اولین بار در حال ایجاد یک استراتژی برندینگ هستید و یا در حال انجام بررسی‌های دوره‌ای در مورد طرح‌های خود، هفت سوال ذکر شده در بالا می‌تواند به شما کمک کند تا چگونگی برقراری ارتباط برند خود با مشتریان‌تان را و هم‌چگونگی ایجاد محصولات و خدمات خود را درک کنید.

پاسخی بگذارید