اصول مشتری مداری در رستوران

رستوران داری شغل حساسی است حتی اگر درآمد قابل قبولی داشته باشد. شغلی سراسر ریزه کاری با استرس های خاص خودش که هر آن احتمال دارد موضوعی بسیاری کوچک مشتری را رنجیده خاطر کرده و او را به یک مشتری ناراضی تبدیل نماید. البته عکس این موضوع هم صادق است. مدیرانی که بلد هستند چگونه باید به مشتری مداری در رستوران پرداخت نمایند، همیشه فرصت وفادارسازی مشتریان را دارند. نکته اینجاست که ارائه یک غذای خوب، برای پیروزی در صنعت رستوران داری کافی نیست، بلکه باید اصول مشتری مداری در رستوران را بلد باشیم تا بتوانیم سود قابل قبولی کسب کنیم. آنچه در ادامه این یادداشت می خوانید، نکاتی کلیدی در باب اصول مشتری مداری در رستوران است که بعید می دانم در مرجع دیگری پیش رویتان قرار گرفته باشد.

۱ـ دما و نور محیط را کنترل کنید

فراموش نکنید که مشتری فقط برای سیر کردن شکم خود به رستوران شما نیامده است. اینکه یک خانواده بخشی از شب آخر هفته خود را در رستوران شما سپری می نمایند، انتظارات را از حد غذای خوب بالاتر می برد. در مسیر رسیدن به مشتری مداری در رستوران خود، به نور و دما اهمیت دهید. در کشور ما که اغلب نقاط جغرافیایی آن چهارفصل واقعی را تجربه می نمایند، کنترل دما موضوع حساسی است. همچنین نورِ خیلی کم یا خیلی زیاد هم می تواند آزار دهنده باشد.

۲ـ به تزیین غذا اهمیت دهید

برخی از رستوران ها هیچ اهمیتی به موضوع تزیین غذای ارائه شده نمی دهند. این درحالی است که بخش بزرگی از رضایت مشتری در همین موضوع است. البته به شرطی که غذای شما از کیفیت مطلوب برخوردار باشد. اگر چنانچه تا کنون در این زمینه دقت کافی به خرج نداده اید، تزیین را به عنوان بخشی از مشتری مداری در رستوران بپذیرید و شک نکنید که این نوعی از اهمیت به مشتریانتان است.

۳ـ هنگام سفارش گیری راهنمایی کنید.

اگر اولین بار است که یک مشتری به رستوران شما مراجعه کرده است، این احتمال وجود دارد که در خصوص غذاهای نام برده شده در منو سوالاتی داشته باشد. متاسفاته تجربه شخصی من به عنوان مشتری، اغلب در این خصوص منفی بوده چرا که دوستانی که مسئولیت سفارش گیری چه پای صندوق و چه پای میز را دارند، از جزییات غذاها بی خبرند و نمی توانند به درستی راهنمایی کنند. اگر دوست دارید اصول مشتری مداری در رستوران شما به درستی رعایت شود، این حق را به مشتری بدهید که در خصوص جزییات غذایی که قصد سفارش آن را دارد اطلاع کسب نماید. پس، نیروهایتان را در این خصوص به درستی آموزش دهید.

۴ـ حتما نظر مشتری را جویا شوید

اگر رستوران شما مملو از مشتری است و شکر خدا جای سوزن انداختن هم نیست، فقط در این خصوص کارتان کمی سخت می شود. شلوغی رستوران نمی تواند دلیل و بهانه ای باشد برای کنار گذاشتن این اصل مهم در مشتری مداری در رستوران . حتما به عنوان مدیر رستوران به تک تک میزها سر بزنید و در خصوص کیفیت غذا، کیفیت سرویس، رفتار همکاران، قیمتها و … سوال کنید. این موضوع نه تنها حس خوبی به مشتریان شما خواهد داد، بلکه به واقع شما را در جریان کاستی ها قرار می دهد.

۵ـ کمی فراتر از سفارش مشتری ارائه کنید.

این موضوع مخصوصاً برای رستوران های لوکس که غذای گران قیمتی ارائه می کنند بیشتر موضوعیت دارد. گاهی یک فینگر فود، یک سالاد خاص و یا یک دسر که در سفارش مشتری نبوده، می تواند حس بسیار خوبی در مشتری شما ایجاد نماید. این تکنیک در ابتدا کمی هزینه بر به ذهن می آید، اما شک نکنید بسیار کارآمد است و مشتری مداری در رستوران شما را به اوج خود خواهد برد.

پاسخی بگذارید