اقدامات روزانه یک مدیر

عمر، پازلی است که زندگی روزانه ما تکه هایش را تشکیل می دهد و روزی که به عددی خاص رسید و پازل تمام شد، عمر نیز تمام می شود. این رفتارهای ما در طول روز است که این پازل تکمیل شده به عنوان عمر را مزین به تصویری زیبا می کند. هرچه برنامه های روزانه ما، ثمر بخش، کارآمد و صد البته لذت بخش باشند، به همان اندازه تصویر نهایی پازل عمرمان زیبا تر خواهد بود. اما زمانی که صحبت از برهه ای از زندگی می شود که در مسند مدیریت هستید و به عنوان خانم یا آقای مدیر نفس می کشید، قضیه کمی فرق خواهد کرد. چرا که تصمیمات و اقدامات شما در طول روز، نه تنها بر روی پازل زندگی خودتان، بلکه بر روی زندگی بسیاری از انسانهای دیگر نیز تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم خواهد گذاشت. از این رو پیشنهاد می کنم اگر به عنوان یک مدیر زندگی و کار می کنید، حتماً تجدید نظری جدی بر روی رفتارهای روزانه خود، رو به سوی بهتر شدن داشته باشید. تلاش من بر این است که در این یادداشت، پیشنهاداتی در قالب اقدامات روزانه یک مدیر ارائه نمایم تا شما مدیر دوست داشتنی نیز بتوانید با الهام گیری از آنها، سامانی به زندگی روزانه کاری خود بدهید.

۱ـ خواب کامل و آرام

این یک تصور باطل است که خواب، آخرین اقدام ما در یک شبانه روز کامل است. من ذهن خود را چنین تنظیم کرده ام که خوابیدن شبانه را آغاز یک شبانه روز بشناسد. از این رو، همواره تلاشم بر این است اکنون که روز کاری ام را با خوابیدن آغاز می کنم و قرار است این خوابیدن انرژی من برای ادامه شبانه روز را فراهم آورد، بهتر است به موقع، کامل و سرشار از آرامش باشد.

۲ـ بیداری پر انرژی

هر چه نگاهتان به روزی که آغاز می کنید در همان ثانیه های آغازین مثبت و انرژی زا باشد، به همان اندازه روز خوبی چشم به راهتان خواهد بود. در نتیجه، پیشنهاد می کنم برخاستنی توام با انرژی و تفکرات مثبت را تمرین کنید. پدر نازنینم، عادتی زیبا دارد. او هر صبح را با گفتگو با خدا آغاز می کند و روزش را با شکرگزاری شروع می نماید.

۳ـ صبحانه ای همراه با خانواده

فارغ از اینکه مجرد هستید یا متاهل و صاحب فرزند شده اید یا نه، پیشنهاد می کنم صبحتان را با خوردن صبحانه به همراه خانواده آغاز کنید. اجازه دهید انرژی های ناب درون خانواده با سرعت و شدت تمام جریان یابد و در میان اعضای خانواده ساری و جاری شود.

۴ـ استفاده بهینه از فاصله میان منزل و محل کار

مهم نیست با وسیله نقلیه شخصی یا با وسایل نقلیه عمومی به محل کارتان می روید ـ که تقاضا می کنم از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنید ـ اصلی ترین پیشنهاد من، به برنامه ریزی این بازه زمان برای آموختن است. در این خصوص، فایلهای صوتی آموزشی را آماده کنید و هر روز حدفاصل میان منزل و محل کار، به شنیدن و آموختن آنها بپردازید. می توانید از فایلهای صوتی آموزشی من نیز در این فرصت ناب استفاده کنید.

۵ـ حال جویی از کارکنان

سعی کنید پیش از دیگران وارد محل کارتان شوید و اولویت اولتان، رسیدگی به حال و احوال کارکنانتان باشد. تاکید من بر این است که در بازار امروز، شرکتها نه با استفاده از سرمایه های ریالی و امکاناتشان، که فقط با کمک سرمایه های انسانی خود رقابت می نمایند. نیروهایتان را شاداب، سرزنده و آماده به کار نگه دارید.

۶ـ برنامه ریزی روزانه

منظور من از برنامه ریزی روزانه، تهیه لیستی از اقداماتی است که شما باید در آن روز خاص انجام دهید. اگر شما به عنوان مدیر مجموعه، کارهای انجام دادنی به صورت روزانه ندارید و فقط نقشتان نظارتی است، یا فرد متخصصی نیستید و یا اینکه سیستم سازمانی مجموعه شما لنگ می زند.

۷ـ رسیدگی به گزارشات

تجمیع گزارشات از واحدهای مختلف و پردازش آنها، از وظایف اصلی یک مدیر هست. فعلاً بحثی در خصوص چگونگی جمع آوری گزارشات انجام نمی دهیم. اما به هر شکل و شیوه ای، شما باید از مدیران میانی در خصوص روند انجام کارهایشان گزارش داشته باشید، در خصوص نتایج فکر کنید و تصمیم های صحیح بگیرید.

۸ـ بررسی پارامترهای حیاتی کسب و کارتان

حتما به صورت روزانه به این کار بپردازید. هر کسب و کاری، پارامترهای حیاتی خاص خود را دارد. این پارامترها  ممکن است تعداد تماس، تعداد مراجعه، تعداد فاکتور ثبت شده و … باشد. اگر یک روز، روند صعودی یا نزولی پارامترهای حیاتی کسب و کارتان را کنترل ننماید، شک نکنید عنان کار از دستتان در خواهد رفت.

۹ـ مطالعه

حتماً هر روز مطالعه کنید. به ویژه مطالعه پیوسته روزنامه های معتبر اقتصادی را توصیه می کنم. پیگیری اقتصاد کشور از طریق روزنامه های معتبر، برای هر مدیری ضروری می باشد. البته فراموش نکنید که شما هم باید همانند تمام کارمندانتان کارهایی برای انجام دادن داشته باشید. در نتیجه باید برنامه ریزی دقیق بکنید تا علاوه بر انجام کارهای روزانه و حضور در جلسات (پیشنهاد می کنم این فایل صوتی را گوش کنید) به مجموعه کارهایی که در این یادداشت پیشنهاد شد نیز به موقع برسید.

پاسخی بگذارید