انتخاب شغل و ۵ سوالی که قبل از آن باید از خود بپرسید

انتخاب شغل برای هر فردی می تواند یک موضوع دلهره آور باشد. این دلهره برای کسانی که از توانایی های خود آگاه نیستند و نمی دانند منافع شغلی خود را کجا می توانند بیابند، کمی شدیدتر نیز می باشد. متاسفانه اکثر مردم عمده‌ی وقت خود را به جای فکر و برنامه ریزی در مورد اهداف خود و در مورد مسیری که آن ها را به سر منزل مقصود خواهد رساند، صرف برنامه ریزی برای تعطیلات و انتخاب لباس می کنند. اما برخی دیگر از انسان ها نیز هستند که نمی دانند در انتخاب شغل چه معیارهایی را باید مد نظر قرار دهند. اگر شما نیز تا به امروز در مورد انتخاب شغل و مسیر شغلی با مشکلاتی مواجه بوده اید، می توانید با مطالعه این مقاله تا حد زیادی این مشکلات را برطرف کنید. در این مقاله ۵ سوال مطرح شده است که قبل از انتخاب شغل و مسیر شغلی باید آن ها را  از خود پرسید. در این صورت است که می توانید به وضوح مسیر خود را تشخیص داده و در جهت حصول اهدافتان حرکت کنید.

۱ـ آیا من در مسیری که انتخاب می کنم توجیه و روشن هستم؟

این اولین سوالی است که باید از خود بپرسید. بسیاری از انتخاب شغل ها و مسیرهای شغلی، به این خاطر شکست می خورند که افراد انتخاب کننده نمی دانند از این شغل چه می خواهند (خصوصا در سال های آغازین این مسیر) یا به اصطلاح در مسیری که انتخاب می کنند توجیه نیستند و معمولا انتخاب شغل را از روی اطلاعاتی محدود انجام می دهند. اگر سرانجام شغلی را انتخاب کردید، به خاطر داشته باشید که احتمالا شما ۳۰ سال از عمر خود را صرف این شغل خواهید کرد. به همین دلیل است که در مورد مسیر خود باید کاملا روشن و توجیه باشید. شما در سال های آینده از این شغل چه انتظاراتی دارید؟ آیا با انتخاب این شغل، شما خواهید توانست در این ۳۰ سال که سال های مهمی از زندگی‌تان را در بر می گیرد، شاد و خوشحال باشید؟

۲ـ با انتخاب خود، چه ارزش و منزلتی را برای مردم به ارمغان خواهم آورد؟

در بین تمام دلهره و نگرانی ها برای انتخاب شغل ، افراد بسیار بسیار کمی به این نکته توجه می کنند، که با این مسیر، من چه ارزش و بهایی را به این جهان خواهم افزود؟ به یاد داشته باشید، سال ها بعد، قدردانی از شغل و مسیر شما و هم چنین مقدار پیشرفت شما در این مسیر ۱۰۰% به همین موضوع بستگی دارد، که شما چه ارزش هایی را به این جهان افزودید؟ این بها از دیدگاه حرفه و حرفه ای گری به معنی ارزش بخشی و ارزش دهی به مجموعه و کارکنان خود، و از دید کسب و کار به معنی ارزش بخشی به مشتریان شماست. به این موضوع فکر کنید که چگونه می توانید با انتخاب شغل ، بیشترین کمک و ارزش بخشی را به بیشترین افراد ممکن داشته باشید. ( دقت شود که صحبت از تاسیس یک موسسه خیریه نیست، و منظور از ارزش بخشی و بهادهی، صدقه دادن نیست.)

۳ـ به چه دلیل در یادها خواهم ماند؟

ما همگی استیو جابز و ماهاتما گاندی را به خاطر کارهایی که در این دنیا انجام دادند و به خاطر مسیری که انتخاب کرده بودند، به یاد داریم. اما سوال اینجاست، ما به چه دلیل باید در یادها ماندگار شویم؟ آیا مردم وقتی از محصولات یا خدمات ما استفاده می کنند، به ما فکر خواهند کرد؟ وقتی ما شغل و حرفه خود را ترک می کنیم مردم دلتنگ ما خواهند شد؟ آیا به واقع اخلاق و اخلاق مداری در حرفه و در مجموعه ما در حال رعایت شدن است؟ تمامی این نکات در بلند مدت، موفقیت یا عدم موفقیت ما را رقم خواهد زد. این سوالات و این نکات را در انتخاب شغل ، هرچند کوتاه مدت و کوچک، به خاطر داشته باشید.

۴ـ آیا من اکنون آماده به جان خریدن مشقت های ناشی از نظم و انضباط این شغل هستم یا خیر؟

می دانیم که صرف انتخاب شغل مهم نیست. اکثر افراد در شغل خود به یک نقطه عطف می رسند و فکر می کنند دیگر نیازی نیست مثل قبل کار کنند. اما حقیقت چیزیست دیگر. وقتی به یک نقطه عطف و یا موفقیتی در شغلمان دست پیدا کردیم، برای دوام بخشی به این موفقیت، باید حتی بیش از پیش تلاش کنیم. این موضوع به خودی خود یک اراده قوی و یک عزم عظیم می طلبد، که بتوانید سال ها نظم و انضباط خاصی را در دستور کار قرار داده و عملی کنید. آیا برای به جان خریدن مشقت های این انضباط مثال زدنی آماده هستید؟

۵ـ وقتی این جهان را به سمت ابدیت ترک کردم، چه کسانی برای من خواهند گریست؟

این جمله یک نگاه بسیار صحیح در مورد انتخاب شغل است: ” انتخاب شغل نه تنها بر شما، بلکه بر تمام کسانی که در مجموعه شما فعالیت خواهند کرد، یا حتی کسانی که از نزدیکان شما هستند، قطعا تاثیرگذار خواهد بود ” و می خواهید دهه ها این تاثیر را حفظ کنید! آیا شما می خواهید کار خود را تا پایان عمر در حد متوسط پیش ببرید؟یا خیر، قصد خلق یک شاهکار را دارید؟ از خود بپرسید چه کسانی از حرفه شما ذی نفع خواهند بود و شما چگونه می توانید خدماتی را به این افراد ارائه دهید که حتی تصورش را هم نمی کنند؟! این ها چگونگی انتخاب شغل شما و انتخاب مسیر شما را رقم خواهند زد. انتخاب شغل هیچگاه یک مسیر مشخص و مستقیم نیست و نمی توان یک نسخه کلی برای آن پیچید. اما چیزی که همه به اتفاق نظر قبول داریم و تجربه نیز نشان می دهد، این است که تاریخ به دست افرادی ساخته شده است که خود توانسته اند ارزش بیافرینند. عزم خود را جزم کرده اند و از هیچ تلاشی برای کمک به انسان های دیگر، فروگذار نبوده اند. شما هم می توانید این ماموریت را انجام دهید و تاریخ بیافرینید. فقط کافی است به خود و کار خود ایمان داشته و با نظمی مثال زدنی و اراده ای پولادین این مسیر را طی کنید.

پاسخی بگذارید