بازاریابی و مدیریت آن در موفقیت یک کسب و کار چه اهمیتی دارد؟

بازاریابی قلب تپنده هر کسب و کاری به شمار می رود. بخش بزرگی از موفقیت کسب و کارتان بدون تعارف در موفقیت بازاریابی تان خلاصه می شود. فاکتورهایی چون تبلیغات، روابط عمومی، پروموشن ها و فروش، زیر چتر بازاریابی قرار میگیرند. در حقیقت بازاریابی فرآیندی است که به وسیله آن یک محصول یا خدمت به مشتریان بالقوه عرضه شده و در نهایت منجربه فروش می گردد. بدون بازاریابی، مشتریان شما حتی از وجود محصولات و خدمات شما خبردار نخواهد شد. کما اینکه محصول یا خدمت شما در نوع خود برترین و با کیفیت ترین باشد! قریب به یقین بدون بازاریابی، کسب و کار به سمت شکست و تعطیلی پیش خواهد رفت.

۱ـ جار بزنید

برای موفقیت یک کسب و کار، باید و باید محصول یا خدمت شما به مشتریان مخصوص این محصول ارائه و معرفی گردد. بدون این کار نمی توان انتظار داشت که مشتریان از پیشنهادات فروش و پروموشن های شما مطلع باشند و در این صورت کسب و کار شما این فرصت برای موفقیت را ازدست خواهد داد. با به کارگیری تکنیک های بازاریابی و مدیریت آن و ترویج محصولات و خدمات خود، شانس صعود و پیشرفت را به کسب و کارتان داده و و مشتریان بالقوه را بشناسید.

۲ـ فروش بیشتر

زمانی که محصولات، خدمات، و کل کسب و کار شما در رادار چشم انداز و انتظارات مشتریان قرار بگیرد، نقطه عطف کسب و کار خود را مشاهده خواهید کرد. بدین ترتیب که مشتریان جدیدی به حیطه کسب و کارتان وارد خواهند شد و در صورتی که کیفیت لازم را لمس کنند، بی شک با تبلیغ دهان به دهان در مورد محصول شگفت انگیز شما صحبت خواهند کرد. به این ترتیب فروش شما رو به افزایش خواهد نهاد. بدون کاربست تکنیک های بازاریابی، چنین فروشی ممکن نیست و بدیهی است که هیچ کسب و کاری بدون فروش موفق نخواهد نبود.

۳ـ شهرت و اعتبار کسب و کار

یکی از فاکتورهای اساسی در موفقیت سازمان ها و کسب و کارها، اعتبار و شهرت است. بازاریابی کمک می کند عامه مردم شما و کسب و کارتان را به رسمیت بشناسند و به عنوان یک سازمان مورد اعتماد به آن نگاه کنند. وقتی که یک کسب و کار بتواند اعتماد مردم را جلب کرده و انتظارات آنها را برآورده سازد، شهرت و اعتبار با شدت بیشتری قرص و محکم خواهد شد و نتیجه این فعل و انغعالات چیزی نیست جز افزایش فروش و افزایش سود. شهرت و اعتبار کسب و کار شما با مشارکت و حضور در اجتماع و پیرو آن افزایش کیفیت و افزایش فروش به دست می آید.این مهم نیز به دست آمدنی نیست مگر از کانال بازاریابی .

۴ـ رقابت سالم

بازاریابی به خودی خود به ایجاد یک محیط مناسب و با نشاط در بازار، برای رقابت سالم کمک وافری می کند. فرآیند بازاریابی، اصول قیمت گذاری را برای مشتریان به وضوح نشان می دهد و همین امر علاوه بر رضایت مشتریان خود، سبب ایجاد یک رقابت سالم با دیگر فعالان در این زمینه می شود. چرا که مشتریان آنها نیز اقدامات شما را مشاهده می کنند و می توانند انتخاب آگاهانه تری داشته باشند. بدین ترتیب یک رقابت کاملا سالم و آگاهانه دربازار به وجود خواهد آمد. مشخص است که بدون وجود رقابت، شرکت هایی که از قبل شناخته شده‌اند، بر طبق عادت خواهند فروخت، ولی شرکت های کوچک تر و جوان تر هرگز. بنابراین بازاریابی به شرکت های نوپا و تازه کار نیز اجازه می دهد تا شانس رشد و پیشرفت داشته باشند و بتوانند حرف خود را در یک رقابت سالم به گوش مشتریان برسانند.

۵ـ جمع بندی

بازاریابی برای یک کسب و کار از اهمیت بی بدیلی برخوردار است، اما در عین حال میتواند فرآیند هزینه بری باشد. برای مثال شاید در سال آغازین کسب و کار، برای یک بازاریابی موفق، ملزم باشید نصف کل فروش یک سال را هزینه کنید. در سال دوم شاید ۳۰% کل فروش برای برآورده کردن نیازهای بازاریابی شرکت کافی باشد. اما در این فرآیند، شکل و فرم آن نیز برای ما اهمیت فراوانی دارد. بالاترین بازده در حالتی است که از ترکیب انواع روش ها و راهکارها مثل توسعه وب سایت، بازاریابی اینترنتی، چاپ و پخش تبلیغات کاغذی، روابط عمومی، اسپانسرشیپ و … برای بازاریابی و فروش محصولات استفاده شود.

پاسخی بگذارید