با مددجویی از این ۵ نکته، برند شخصی جذاب خود را بسازید

برند شخصی یا پرسنال برند، در دنیای امروزه از چنان اهمیتی برخوردار است که کمتر کسی می تواند منکر آن شود. با نگاهی گذرا به سردم داران برند شخصی در دنیا، می بینیم که عموما افرادی که برند شخصی جذاب و صحیحی دارند، به واسطه همین جذبه در برند شخصی ، یک سر و گردن بالاتر از کسانی هستند که حتی شاید از نظر تخصص بهتر باشند. برند شخصی به صورت بسیار محسوس روی کسب و کار شما تاثیر می گذارد. در ذهن خود فقط مرور کنید داخل مرزهای کشور خودمان را. افراد زیادی را می بینید که کسب و کاری عالی دارند که این توفیق در بیزنس شان مدیون برند شخصی شان است. نمونه هایی بسیاری از ورزشکاران، هنرمندان و …  . پس یقین داریم که ساخت برند شخصی و توسعه آن، به طور مستقیم بر توسعه کسب و کار تاثیر بسزایی می گذارد. حال در این یادداشت قصد معرفی ابتدایی ترین اقدامات را در جهت ساخت و توسعه یک برند شخصی جذاب و صحیح را داریم.

۱ـ خود واقعی تان باشید؛ نه یک کپی از دیگران

بیشتر افراد فکر می کنند  اگر خود را کسی بهتر از آنچه هستند جلوه دهند حتما در موضوع برند شخصی برنده شده اند. در صورتی که اصلا و ابدا اینطور نیست. اما چرا؟ به این دلیل که اولا هیچ تعریف مشخصی از این سوال که “شما بهترید یا آن شخصیتی که می خواهید نشانش دهید؟” وجود ندارد و هیچ کس نمی تواند با قاطعیت به این سوال پاسخ دهد. چرا که “بهتر بودن” یک امر بسیار بسیار نسبی است. پس در همین مرحله شما بپذیرید که قطع به یقین شما بهتر از آن شخصیتی هستید که سعی دارید خود را جای آن جا بزنید. دوم اینکه جای شخصِ دیگری بودن بسیار بسیار مشکل است. خودتان را از بیرون تصور کنید. یک فرد محترم، با آداب، رفتارها، عادات و ویژگی های شخصیتی مشخص؛ که هرکدام از این ویژگی ها در تک تک سلول های شما نهفته است و لزومی به رعایت دقیق آن ویژگی ها به صورت تعمدی ندارید. چون ذهن شما بدون اینکه شما متوجه شوید در کسری از ثانیه همه این ویژگی ها را اعمال می کند. حال فرض کنید می خواهید نقش فرد دیگری را بازی کنید. با ویژگی های کاملا متنوع، مختلف و شاید خیلی متفاوت با شما. چطور ممکن است عین همان فرد باشید؟ احتمال پاسخ مثبت به این سوال صفر است. این کاریست که بازیگران تا حدودی انجام داده و بابت آن پول دریافت می کنند! حتی اگر به فرض محال توانستید این کار را بکنید، باید بدانید که یک “کپی” از یک فرد دیگر هستید. شما باید “اصل” باشید.

۲ـ حرف و عمل خود را یکی کنید

این دنیا هرگز پذیرش افرادی را که یک جور صحبت می کنند و جور دیگری عمل می نمایند را دوست ندارد. چنین افرادی هیچ گاه نمی تواند در قلب مردم جایی داشته باشند. حال آنکه اصلی ترین مکانیزم ساخت و توسعه برند شخصی، نفوذ به قلوب است. به علاوه، صحبت کردن و عمل به آن ها، نشان از قدرت درونی، و اعتماد به نفس بالای یک فرد است. افراد ضعیف هستند که حرفی را می گویند و به سرعت زیرش می زنند. شما خود چنین افرادی را دوست دارید؟ آیا به عنوان کسی که برند شخصی جذاب و صحیحی دارد او را می پذیرید؟

۳ـ در هر زمینه ای، افراد با برند شخصی قوی، یک رهبر نیز هستند

در خصوص رهبری در سازمان و کسب و کار، پیش تر سخنان زیادی موجود است، که می توانید با جستجو در سایت آن ها را مطالعه کنید. از منظر پرسنال برندینگ، رهبری نقشی به سزا در مقبولیت شما میان کارکنان، اعضای سازمان و افراد خارج از سازمان دارند. کسانی که از ویژگی های عالی یک رهبر برخوردار هستند، به راحتی می توانند در عمق جان و دل افراد نفوذ کنند. چرا که آن ها یک رهبر هستند، نه رییس! فردی که بسیار متواضع است، جدی ولی خوش اخلاق است، روزهای خوب و بد کارمندان را می شناسد و در روزهای بد تنهایشان نمی گذارد، مسئولیت پذیر است و از همه مهم تر قدرت رهبری بر خویشتن دارد. مسلم است که چنین فردی، برند شخصی بسیار جذاب و صحیحی دارد و آن را به بهترین نحو توسعه می دهد.

۴ـ حضور آنلاین خود را دریابید

اینکه بخواهید فردی فعال در دنیای مجازی باشید یا خیر، یک انتخاب است که براساس روحیات شما شکل می گیرد، و تحت هر شرایط بسیار قابل احترام است. اما صحبت این بند از این مقاله، با افرادی است که می خواهند پرسنال برندینگ قوی و جذابی داشته باشند، در شبکه های اجتماعی عضویت دارند، ولی ذره ای به محتوایی که در آن ها منتشر می کنند توجهی ندارند! دوست من تک به تک کلماتی که از سوی شما در دنیای مجازی به کار برده می شود، تک به تک تصاویری که از شما منتشر می شود و تک به تک رفتارهای ریز و درشتی که در دنیای مجازی از شما ساطع می گردد، مانند تیغی است که روی آن راه می روید. می تواند پرسنال برند شما را به اوج محبوبیت و صلابت ببرد، یا برعکس، با شدت و حدت وحشتناکی شما و برند شخصی تان را زمین بکوبد. دنیای مجازی به علت تفاوت ها و محدودیت هایی که نسبت به دنیای حقیقی دارد، کار را از جهاتی سخت و از جهاتی آسان می کنند. بنابراین بر شماست که بدانید چگونه باید در این آشفته بازار، برند شخصی خود را حفظ می کنید و سالم به مقصد می رسانید. ( در این خصوص توسعه این یادداشت به شدت توصیه می شود.)

۵ـ همیشه دانش آموز بوده و بیاموزید

فارغ از سطح آگاهی و مهارت شما در تخصص خودتان، همیشه بیاموزید.  این موضوع از این جهت در برند شخصی اهمیت دارد که اولا همه افرادی را که متواضعانه به دنبال یادگیری هستند و هیچگاه خود را عالم دهر نمی دانند بیشترین قبول دارند، در ثانی شما هر چقدر مهارت های بیشتری بلد باشید و در فرصت های مختلف بقیه از این مهارت های شما استفاده کنند، فرد بسیار مهم تر، بسیار کاربلد تر و بسیار مقبول تری می گردید. پس همیشه بیاموزید، از هیچ فرصتی برای یادگیری بیشتر غفلت نکنید. همیشه هستند چیزهایی که ما بلد نیستیم و می توانیم یاد بگیریم. (در پایان از شما دعوت می کنم، جهت لمس بیشتر این مقاله و یادگیری بیشتر در زمینه پرسنال برندینگ به صورت عملی، برند شخصی استاد عزیزم، جناب آقای آیدین نامدار را در نظر داشته باشید.)

پاسخی بگذارید