با مدیر دیکتاتور خود اینگونه رفتار کنید

پدیده دیکتاتوری در میان مدیران یک پدیده قدیمی است. از دیرباز و از همان زمانی که عده ای از انسانها مدیریت بر عده ای دیگر را آغاز کردند، رفتارهای توأم با خودکامگی آرام آرام سربرآوردند و به مرور زمان فراگیر شدند. اگر شما هم با مدیری کار می کنید که رفتارهای دیکتاتورمابانه در او دیده می شود، هرگز خود را در گروه اقلیت احساس نکنید. بلکه متاسفانه شما یکی از میلیون ها نفر در این جهان هستید که متاسفانه با یک مدیر دیکتاتور همکاری می کنند.

این یادداشت خطاب به کارمندانی نگاشته می شود که از بد روزگار! زیر دست یک مدیر دیکتاتور کار و فعالیت می کنند. اما اگر شما دوست من به عنوان یک مدیر در حال مطالعه این یادداشت هستید، باید اعتراف کنم من در کنار تلاش برای نشان دادن راحت ترین راه های حفظ آرامش در کنار یک مدیر دیکتاتور ، نیم نگاهی هم به شما دارم. اگر این یادداشت تلنگری به شما بزند تا هرچه زودتر رفتارهای منشاء گرفته از خودکامگی را کنار بگذارید، دیگر نیاز نخواهد بود کارمندانتان این مطلب را بخوانند.

 

 

اما شما کارمند گرامی که مدتی از از دیکتاتوری مدیرتان خسته شده اید و کلافگی بر زندگی شما سایه انداخته است، باید به این نکته جالب دقت کنید که همه کسانی که با یک مدیر دیکتاتور کار می کنند در حد و اندازه های شما کلافه نمی شوند. چرا که آنها یاد گرفته اند با مدیر دیکتاتور خود چگونه رفتار کنند. هدف من از نگارش این یادداشت انتقال تجارب در این حوزه به شماست. دوست دارم شما هم یاد بگیرید و با مدیر دیکتاتور خود به گونه ای رفتار کنید که کمترین آسیب را تحمل نمایید.

 

۱ـ مدیر دیکتاتور هم دوست داشتنی است!

در ابتدا تصمیم داشتم این سرفصل را به عنوان حسن ختام این یادداشت مطرح کنم. اما ناگهان تصمیمم عوض شد و تصمیم گرفتم در همین ابتدا به شما یاد آوری کنم که یک مدیر دیکتاتور هم می تواند دوست داشتنی باشد. کوچکترین شکی ندارم بسیاری از خوانندگان محترم درست هنگام خواندن این تیتر، به شدت تعجب کرده اند. شاید شما هم یکی از آنها باشید. مگر می شود یک مدیر دیکتاتور را دوست داشت؟

از آنجایی که زیر بنای جهان بینی من بر عشق و علاقه بر انسانها بنیان نهاده شده است، باید بگویم بله، هر انسانی را می توان دوست داشت. حتی یک مدیر دیکتاتور را. شاید این مهم ترین تمرین شما در مسیر کنار آمدن با مدیرخودکامه تان باشد. اگر تمرین کنید او را به عنوان یک انسان دوست داشته باشید، خواهید دید که بسیاری از نگرشهای شما در خصوص وی دستخوش تغییرات مثبت شد و همین چرخش در زاویه دید و نگرش است که روابط شما را بهبود خواهد بخشید. پس تلاش کنید بدون در نظر داشتن رفتار و گفتار و حتی طرز تفکرش، مدیر دیکتاتور خود را دوست داشته باشید. صرفاً به عنوان یک انسان.

 

۲ـ یا متخصص شوید، یا بروید

خودکامگی و رفتار دیکتاتورمابانه، یک ضعف شخصیتی است که در قالب پاره ای از رفتارها بروز می یابد. زمانی که خطایی از کارمندی رخ می دهد، این رفتار در یک مدیر بیشتر فرصت نمود پیدا می کند. هرچه خطاهای شما کمتر باشد، فرصت کمتری برای بروز این ضعف شخصیتی در مدیرتان ایجاد خواهد شد و بسیار واضح است که هرچه در کاری که انجام می دهید تخصص بیشتری داشته باشید، به همان اندازه احتمال خطا پایین می آید. پس لطفاً در مسیر کاستن از آسیبهای رفتار دیکتاتورانه مدیر خود، هر چه زودتر به یک متخصص تبدیل شوید.

 

۳ـ شخصیتتان را استحکام ببخشید

حتما شما هم از نزدیک دیدید که رفتار یک مدیر دیکتاتور با همه کارمندانش برابر نیست. این تفاوت از کجا آب می خورد. راز این تفاوت را باید در شخصیت تک تک کارمندان جستجو کرد. کارمندانی که شخصیتی مستحکم دارند، کمتر در معرض بدرفتاری از سوی مدیر خودکامه هستند اما کارمندانی که ضعف شخصیت به ویژه ضعف اعتماد به نفس دارند، به اصطلاح توسری خور بهتری هستند. اگر دوست دارید از آسیبهای دیکتاتوری مدیرتان در امان باشید، به جای تلاش برای تغییر او، خود را تغییر دهید. هرچه بیشتر روی اعتماد به نفستان کار کنید، به همان اندازه کمتر در معرض رفتار ناصحیح از سوی مدیر دیکتاتور خود قرار خواهید گرفت.

 

۴ـ یک لیست از حساسیت‌هایش تهیه کنید

همانطور که در بخش اول هم ذکر شد، یک مدیر دیکتاتور در کمین فرصتی است تا خطایی از شما رخ دهد. بعید است همه خطاها و همه رفتارهای شما مدیرتان را برانگیخته نماید. هوشمندی ایجاب می کند شما یک لیست کامل از تمام حساسیتهای مدیرتان تهیه کنید. کافی است موارد مندرج در این لیست را همیشه مد نظر داشته باشید تا کمتر در معرض آسیب قرار گیرید. شما به راحتی می توانید این لیست را بر اساس مشاهداتان در سازمان و نیز بر اساس رفتارهای پیشین مدیریتان تهیه کنید. اگر روزی خواستید مجموعه را ترک کنید این لیست شما می تواند به یک تازه وارد کمک کند.

 

۵ـ سرتان به کار خودتان باشد

در سازمان هایی که توسط یک مدیر دیکتاتور اداره می شوند، معمولاً کارمندانی که حاشیه بیشتری دارند، آسیب بیشتری می بینند. چرا که اسمشان بیشتر بر سر زبانهاست. تلاش کنید آرام و بی حاشیه زندگی و کار کنید. سرتان گرم کار خودتان باشد. به این ترتیب نزد همگان یک انسان محبوب و محترم خواهید بود و از سوی مدیرتان نیز به عنوان یک انسان منظم جلوه خواهید نمود. این گونه است که کمتر در معرض آسیب خواهید بود.

پاسخی بگذارید