برای ایجاد حس رضایت در مشتری ، این ۷ نکته را حتماً به یاد بسپارید.

رضایت، محصول تلاقی واقعیت با انتظارات انسان درست در زمان مدنظر است. در واقع، شما زمانی احساس رضایت از موضوعی خواهید داشت که آنچه در ناخودآگاهتان در خصوص آن موضوع ساخته و پرداخته اید، به واقعیت بپیوندد و انتظاراتتان بر آورده شود. زمانی که صحبت از ایجاد رضایت در مشتری به هنگام خرید می باشد، موضوع کمی پیچیده خواهد شد چرا که تعدد مشتریان، اجازه نمی دهد نسخه ای واحد برای تمام آنها بپیچیم و همین امر ضروری می نماید برای ایجاد حس رضایت در مشتری ، از هوشمندی بالایی برخوردار باشیم و بتوانیم با تشخیص شرایط، دست به بهترین تصمیم سازی و بهترین انتخاب بزنیم تا بتوانیم یک مشتری را راضی و خوشنود کنیم. اما تجربه به عنوان یک مشاور نشان داده است عواملی وجود دارد که در اغلب قریب به اتفاق مشتریان ایجاد حس رضایت خواهد نمود. در این یادداشت، این عوامل را با هم مرور می کنیم.

۱ـ آراستگی و زیبایی محیط اگر انسانی را می شناسید که در محیطهای زیبا و آراسته، آزرده خاطر شده و حس بدی پیدا می کند، از صمیم قلب امیدوارم چنین انسانی هرگز مشتری شما نشود چرا که او یک استثنا است. اغلب انسانها، از اینکه زمان هرچند اندکی را در محیطی خوش چیدمان و آراسته سپری نمایند، احساس لذت می کنند. مهم نیست فروشگاه کوچکی دارید و یا در محیط فروش بزرگی فعالیت می نمایید، کافی است حسی از آراستگی از محیطتان به مشتری منتقل شود. اینگونه است که خواهید توانست حس رضایت در مشتری خود ایجاد نمایید.

۲ـ برخورد مودبانه بدیهی است هر انسانی از احترام و برخورد توأم با ادب حسی خوب پیدا می کند. از این رو، شک نکنید برخورد مودبانه شما در ایجاد حس رضایت در مشتری تاثیری بسیار بزرگ دارد. اما نکته اینجاست که این موضوع نباید چنان زیاد و خارج از اندازه باشد که حس نا مطلوب چاپلوسی ایجاد کند چرا که در این صورت، نه تنها حس رضایت در مشتری را تجربه نخواهید کرد، بلکه نتیجه ای عکس به همراه خواهد داشت.

۳ـ ارائه اطلاعات و آگاهی کامل و کافی حتی اگر احتمال می دهید که مشتریتان ممکن است جنسی را که در حال ارائه توضیح در خصوصش هستید از شما خریداری نکند، باز حرفه ای گری در فروشندگی ایجاب می کند با نهایت توان، اطلاعات کافی در اختیار مشتری قرار دهید. حال اگر با یک مشتری مواجه هستید که واقعاً قصد خرید دارد، ارائه اطلاعات و آگاهی در خصوص محصول و انتقال دانش در هر حوزه ای که مشتری باید در خصوص محصول در حال خرید به دست آورد، می تواند حس رضایت در مشتری را بیدار نماید.

۴ـ بسته بندی مناسب یکی از عوامل بسیار حیاتی، برخورداری محصول از یک بسته بندی مناسب می باشد. در فروش برخی از کالاها، بسته بندی سرنوشت ساز است. چرا که مشتری محصول درون بسته بندی را از شکل ظاهری و سایر ویژگی های فیزیکی بسته بندی مورد قضاوت قرار می دهد. اما برخی دیگر از کالاها وجود دارند که مشتری بسته بندی آنها را بعد از نهایی سازی خرید تجربه می نماید. در هر دو حالت، میان حس رضایت در مشتری و بسته بندی خوب، رابطه ای عمیق وجود دارد.

۵ـ هدیه هنگام خرید ممکن است برای برخی از فروش ها، ارائه هدیه در هنگام خرید، نا ممکن و یا توجیه ناپذیر باشد. اما حیف است این مورد را جزو مواردی که در ایجاد حس رضایت در مشتری موثر خواهد بود، نیاوریم. هدایایی که مشتری به هنگام خرید از شما دریافت می نماید، همگی حسی خوب در وی ایجاد می نمایند که جزو عواملی است که حس رضایت در مشتری ایجاد می کند.

۶ـ ارزش ویژه برند ارزش ویژه برند، همان اعتباری است که یک برند در تمام شرایط مساوی، در مقایسه با برند مشابه دیگری به خود اختصاص داده است. زمانی مشتری از برندی خرید می نماید که ارزش ویژه بالایی دارد، چنین خریدی، حسی رضایت در مشتری ایجاد می نماید. این حس رضایت چنان در لایه های عمیق ناخودآگاه وی رخ می دهد که تاثیرات آن بسیار عمیق و ماندگار خواهند بود.

۷ـ ایجاد حس حمایت و کمک این ذات انسان است که حمایت شدن و دریافت کمک، در درونش ایجاد حسی خوب می نماید. در خصوص مشتریان نیز حقیقت جز این نیست. اگر دوست دارید حس رضایت در مشتری خود را تجربه کنید، باید در او این حس را بیدار نمایید که قصد ندارید به هرقیمتی که شده کالایی به او بفروشید و سودی به جیب بزنید، بلکه برایتان مهم است که او پول خود را صرف چه چیزی می نماید. در پایان از شما دعوت می کنم برای رسیدن به تجاربی ناب در خصوص حس رضایت در مشتری در حوزه کسب و کار خود، برای یک بار هم که شده، خود را جای مشتریتان بگذارید. رفتارهای خود را با مشتری مرور کرده و انتظارات مشتری را به یاد آورید. هر زمان بتوانید بین رفتارهای خود و انتظارات مشتری انطباق برقرار نمایید، موفق خواهید شد حس رضایت در مشتری ایجاد نمایید.

پاسخی بگذارید