برای راه اندازی کسب و کار خود از این فرآیند ساده مدد بجویید

یک کسب و کار عالی، از یک ایده بکر نشئات می گیرد. اما صاحبان این ایده ها، گاهی اوقات فرآیند راه اندازی کسب و کار خود را نمی دانند و در نحوه استارت کار دچار شک و شبهاتی هستند. کاملا طبیعیست که صاحبان ایده ها در ابتدای کار، خود را غرق در سیل خروشان اقدامات و مواد اولیه برای راه اندازی کسب و کار می بینند – خصوصا جوانان و کسانی که تجربه ای در این زمینه ندارند –  اما راه اندازی کسب و کار به آن اندازه هم که فکر می کنید بغرنج نیست. مانند هر هدف بزرگ دیگری، هدف استارت کسب و کار نیز باید به پله های کوچکتری تقسیم شود و هدف نهایی پس از بهم پیوستن این مراحل ریزتر و پله های کوچک نائل گردد. در ادامه یک فرآیند ۶ مرحله ای ساده را برای استارت کسب و کار خود خواهید داشت.

۱- یک بیزنس پلن معقول و مناسب برای کسب و کار خود بنویسید

کلید مهم و حیاتی برای موفقیت کسب و کار ها – خصوصا کسب و کار های کوچک – این است که بتوانند امور را ساده و موجه کنند و از هزینه ها تا حد امکان بکاهند. ناگفته نماند که منظور از هزینه لزوما پول نیست. گاهی اوقات زمان شما سنگین ترین هزینه ای است که برای راه اندازی کسب و کار اختصاص می دهید. به ویژه در کسب و کارهایی که در رده استارت آپ ها جای می گیرند، تاثیر این موضوع عمیق تر است. دامی که برای بسیاری  از راه اندازان کسب و کارهای کوچک گسترانیده شده، این است که به اهمیت بیزنس پلن واقف هستند و شروع به نگارش آن می کنند، اما در اوان کار، پلن خود را به اندازه یک کسب و کار جهانی می نویسند. این که فردی رویای جهانی شدن در ذهن داشته و آن را بپروراند به هیچ وجه بد نیست؛ اما منطق حکم می کند کسب و کارهای کوچک برای استارت، به صورت معقول لوازم را پیش بینی کنند.  برای مثال برای یک کسب و کار خرده فروشی در یک خیابان خلوت، نیازی به جذب سرمایه ای معادل با سرمایه مورد نیاز برای راه اندازی یک کارخانه بزرگ نیست! ( نگارش بیزنس پلن خود نیز از مراحلی تشکیل شده است که قبلا در سایت مطالبی در این خصوص منتشر شده و در آینده نیز بیشتر به این مقوله خواهیم پرداخت.)

۲ـ در مورد بودجه تصمیم گیری کنید

همانطور که قبلا گفته شد، تا حد ممکن هزینه ها را کاهش دهید. یکی از این هزینه ها مسائل مالی و اقتصادی می باشد. هر کسب و کاری در ابتدای کار، معمولا زمانی را صرف جا انداختن خود در بازار می نماید و قرار نیست از روز اول، کسب و کار تازه تاسیس شده سود ده باشد. در تعیین بودجه این چنین مسائلی را نیز لحاظ کنید که بتوانید با ضرردهی کامل حداقل ۳۰ الی ۹۰ روز دوام بیاورید. این مرحله مرحله ایست که بدون تعارف با خودتان، باستی به صورت دقیق و حساب شده با اعداد و ارقام کار کنید.

۳- مراحل قانونی راه اندازی کسب و کار تان را طی کنید

هر کشوری قوانین و مقررات بخصوصی در این زمینه دارد. شما نیز به عنوان یک کارآفرین، از قوانین حاکم بر شهر و کشور خود در ارتباط با راه اندازی کسب و کار اطلاعات جامعی به دست آورید و از همان ابتدا جای پای بیزنس خود را محکم کنید. بعدها ممکن است از نظر قانونی مشکلی برای شما به وجود آید و این امر حتی سبب تعطیلی کار شما گردد؛ حتی اگر در روزهای پر سود خود باشید. اگر نیاز بود می توانید در این زمینه با یک مشاور یا وکیل صحبت کنید.

۴- برای سلامت سیستم مالی کسب و کارتان چاره ای بیندیشید

حساب های مورد استفاده در کسب و کار تان را از حساب های شخصی جدا نگاه دارید. اگر چنین نباشد کوچکترین مشکلی که می تواند دامان شما را بگیرد، اشکال در مسائل مالیاتی کسب و کارتان است. در کل سیستم مالیاتی، نحوه پرداخت حقوق کارکنانتان و … را با شفافیت کامل طرح کنید و در سرآغاز کار از مشکلات عدیده آینده جلوگیری نمایید. در صورت لزوم در این مورد نیز می توانید از یک مشاور یا حسابدار کمک بخواهید.

۵- وبسایت کسب و کارتان را راه اندازی کنید

چه بیزنس شما نو باشد و آنلاین، چه سنتی و قدیمی، در دنیای امروز، چاره ای جز این ندارید که در فضای آنلاین و مجازی نیز حضور داشته باشید. برای این کار حتما برای کسب و کارتان، یک وبسایت با یک آدرس اینترنتی مناسب ایجاد کنید و در فضای آنلاین نیز فعالیت کنید.

۶- فروش آزمایشی خود را آغاز کنید و از بازخوردها برای بهبود استفاده کنید

پس از طی مراحل بالا می توانید فروش آزمایشی خود را آغاز کنید. بهترین راهنمای شما نیز بازخوردهایی است که از این فروش های اولیه می گیرید. گوش به زنگ باشید و از فیدبک ها به نحو احسن استفاده کنید تا ایرادات موجود را برطرف کرده و گامی مهم و اساسی در جهت موفقیت کسب و کار خود بردارید.

پاسخی بگذارید