برخی از مشکلات دانشجویی و راه حل آن ها

تصور بازگشت به سمت تحصیل و دانشگاه، بعد از یک تعطیلات دلچسب همواره می تواند برای دانشجویان کمی کسل کننده باشد. به علاوه با آغاز این دوران مشکلات دانشجویی متوجه دانشجویان خواهد بود. خصوصا برای افراد کم بضاعت که طیف وسیع دانشجویان را در بر میگیرد، این موضوع ملموس تر است. برای نمونه دانشجویان برای گذران این دوران همواره نیاز به مقداری پول دارند، تا از پس هزینه ها بر آیند. وقتی صحبت از هزینه می شود، منظور فقط شهریه و اجاره منزل یا خوابگاه نیست. شما حتی اگر بخواهید یک برگ از جزوه یا پروژه ای را کپی بگیرید باز هم نیاز به پرداخت هزینه خواهید داشت. این چنین هزینه ها در زندگی یک دانشجو بسیار محتمل و بسیار زیاد است. به علاوه دانشجویان، با توجه به اقتضای سنی، معمولا در مرحله ای حساس از حیات خود به سر می برند. هر موضوع کوچک و پیش پا افتاده ای می تواند مسیر تحصیل آن ها را با فراز و نشیب مواجه کند. به هر ترتیب این دوران پر است از مشکلات دانشجویی و صد البته فرصتی بکر و بی نظیر برای آموزش دیدن و آماده شدن برای تشکیل خانواده و مدیریت آن. چه بسا اگر اکنون بتوانیم به این مشکلات دانشجویی فایق آییم، در زندگی بزرگتر خود حتما موفق خواهیم بود.

مشکل: بی ثباتی مالی

بی ثباتی مالی موضوعی است که قریب به اتفاق دانشجویان در منجلاب آن گرفتار می شوند. معمولا دانشجویان در دوران تحصیل خود منبع درآمدی ندارند. از طرف دیگر خرید کتاب ها و جزوات، و دیگر هزینه های مربوط به تحصیل، در کنار هزینه های روابط اجتماعی و دیگر هزینه ها، که خود به هیچ وجه کم نیستند، معمولا دانشجویان را به مخاطره می اندازند. اما گفتنی است که این موضوع راه حل دارد و با تدبیر می شود آن را کنترل کرد.

راه حل: بودجه بندی

بودجه بندی یک مهارت برای کل زندگی است که با تمرین و تدبیر به دست می آید. اما مانند دیگر عادات، این مهارت نیز باید در اثر تمرین و تکرار به یک عادت تبدیل شود. البته گفتنیست که کنترل مخارج و بودجه بندی به هیچ وجه کار سهل و کوچکی نیست، اما از جنس یاد گرفتن است. متاسفانه مقدار عمده ای از بودجه هر دانشجو در اوایل ترم برای هزینه های ضروری صرف می شود.  بنابراین الزامیست که یک متد بودجه بندی برای هر ترم برای خود مشخص کرده و به شدت از آن پیروی کنید. اما نباید فراموش کرد که بودجه بندی باید واقع بینانه باشد. به عبارت دیگر تمام هزینه های ضروری و غیر ضروری را یادداشت کرده و به ترتیب اولویت، برای هرکدام بودجه مخصوص به خود را اختصاص دهیم. با توسعه این عادت و رفتار، علاوه بر اینکه یکی از اساسی ترین مشکلات دانشجویی را پشت سر گذاشتیم، یاد  میگیریم در زندگی خود نیز هزینه ها را کنترل کرده و در مواقع کمبود منابع مالی، که برای هر انسانی ممکن است پیش بیاید، بهترین واکنش را داشته باشیم و مدیریت بحران نماییم. بنا براین یادگیری این مهارت به تنهایی، برای زندگی آینده و اصلی ما، یک مزیت بزرگ محسوب می شود.

مشکل: “من چرا اینجا هستم؟”

بسیاری از دانشجویان حتی بعد از ورود به دانشگاه هم نمی دانند که چه چیزی از دانشگاه و از این دوران می خواهند. بسیاری از آن ها صرفا به این دلیل وارد دانشگاه می شوند که سن آن ها به حدی رسیده که می توانند این کار را انجام دهند! چنین افرادی قطعا زمان و سال های طلایی زندگی خود را از دست می دهند. دانشگاهی بودن و مدرک داشتن به هیچ وجه استخدام شما را تضمین نمی کند بسیاری از دانشجویان با چشمانی بسته انتخاب میکنند، مسیر خود را بر میگزینند، و پس از فارغ التحصیلی در می یابند که این آن چیزی نبوده و نیست که در زندگی به دنبال آن هستند. چنین افرادی بعد از مدتی انگیزه خود را نیز به طور کامل برای ادامه تحصیل از دست می دهند.

راه حل: به یک هدف خیره شوید

اگر یک جوان هنوز نمی داند که از زندگی و از آینده خود چه می خواهد، مشکلی نیست، چرا که هنوز جوان است و تجربیات زیادی خواهد اندوخت. اما وقت آن رسیده که کم کم چشمان خود را باز کرده و واقعیات را بببیند در وهله اول باید این را در نظر گرفت: وارد شدن به مسیری که شکا علاقه ای به آن ندارید به هیچ وجه ایده آل نیست. این در حالیست که دانشجو قبلا انتخابی کرده که آن را دوست ندارد، ولی اگر اکنون علایق خود را یافته اید  و اطمینان دارید که در مسیری دیگر موفق خواهید بود، شک نکنید و به سمت علایق خود بروید. اما اگر هنوز از زمینه های مورد علاقه خود مطمئن نیستید، می توانید در خود دانشگاه از مشاورانی که برای راهنمایی دانشجویان وجود دارند کمک بگیرید. آن ها معمولا از تمام شغل ها و وضعیت کنونی آن ها مطلع بوده و به صورت رایگان اطلاعات خود را در اختیار دانشجویان قرار می دهند. برای هدف گذاری این چنین راهکارهایی نیز می تواند موثر واقع شود.

مشکل: عادات بد مطالعه

زندگی دانشجویی یک زندگی شلوغ و اکتیو است. بنابراین حفظ عادات خوب، در بین سایر مشکلات دانشجویی ، کاری دشوار می باشد. عادت به مرور کردن یادداشت هایی که سر کلاس برداشته ایم، بلافاصله بعد از کلاس، یا عادت به نوشتن تکالیف و مقالات از همان ابتدای ترم، کاریست بس دشوار، اما حفظ این عادات دشوارتر نیز می باشد. با فرارسیدن فصل امتحانات، عمده دانشجویان روزهای پر استرس خود را آغاز می کنند، چرا که عادات مفید مطالعه را در طول ترم نداشته اند و اکنون زمان بسیار اندکی برای جمع بندی تمام دروس خود دارند.

راه حل: هوشمندتر عمل کنید

دانشجویان باید اهداف خود را هوشمندانه تنظیم کنند. تنظیم این اهداف کمک می کند تا دانشجویان راحت تر تکالیف و دروس خود را مدیریت کنند، از طرفی زمان شان را نیز می توانند بهتر تنظیم کنند و این زمان را بین کارهای مختلف من جمله کارهای دانشجویی، یا فعالیت های فرهنگی و … تقسیم نمایند. زمان بیشتر به معنی استرس کمتر و تفریح بیشتر است. اهداف کوتاه مدت و هوشمند درسی، در نهایت می تواند به موفقیت نهایی در تحصیل منجر شود. به علاوه حل و فصل این مشکل از مشکلات دانشجویی نیز، می تواند درسی برای کل زندگی باشد. در پایان ذکر این نکته خالی از لطف نیست، دانشگاه محلیست که معمولا بهترین روزهای زندگی و جوانی مان را در آن می گذرانیم. حتی اگر رشته تحصیلی خود را دوست نداریم، باز هم می توانیم با برقراری روابط محکم و ایجاد دوستی های پایدار، زندگی بهتری داشته باشیم. به علاوه همانطور که گفته شد، دانشگاه محل کوچکی برای یادگیری برخی از مهارت های زندگانیست. پس بر ماست که از این دوران بهترین و بیشترین استفاده را ببریم.

پاسخی بگذارید