برنامه ریزی برای زندگی خود را آغاز کنید | قسمت اول : مقصد موفقیت

برای موفقیت در زندگی، همه ما به یک برنامه ریزی برای زندگی نیاز داریم. بدون برنامه ریزی برای زندگی ، بسیاری از رویاهای ما، رویا باقی خواهد ماند! یک برنامه ریزی برای زندگی به ما کمک می کند تا به رویاهای خود دست بیابیم. چرا که بعد از برنامه ریزی برای زندگی ، دیگر رویاهایمان به سان یک نقطه و مقصد صرفِ دور از دسترس نیست، بلکه مسیر این نقطه  نیز مشخص است و می توان با به کارگیری دیگر مهارت ها در حوزه موفقیت، این مسیر را پیمود و به مقصد رسید. برنامه ریزی برای زندگی یک اتفاق بغرنج نیست.کافیست به این دو سوال پاسخ دهید: ـ مقصد شما در زندگی کجاست؟ ـ چگونه می توان به این مقصد رسید؟ اکنون قدم به قدم پیش می رویم. برنامه ریزی برای زندگی

ـ مقصد شما در زندگی کجاست؟

باید بدانید که در چه مسیری حرکت می کنید. اگر شما مقصد خود را ندانید، به مشکل خواهید خورد. چون حتما نهایتا به جایی می رسید که نمی خواستید، چون مقصد شما مشخص نبوده است. پس همین الان مقاصد زندگی خود را مشخص کنید تا زمان و انرژی مصرفی خود را به هدر ندهید. عناوین زیر شما را راهنمایی خواهد کرد تا بتوانید مقصد خود را تشخیص دهید:

۱ـ نقشه زندگی خود را ترسیم کنید

برای اینکه بدانید و ببینید زندگی تان در آینده چگونه خواهد بود، به گذشته خود نگاه کنید. مسیر حرکت زندگی تان را از گذشته تا به امروز ترسیم نمایید. با این کار شما الگوی حرکتی زندگی خود را خواهید دانست. پی خواهید برد که با روند سال های اخیر، چند سال بعد در کجا خواهید بود. در حقیقت شیب حرکت خود را چه مثبت و چه منفی خواهید دانست. نقاط عطف و نقاط کلیدی این نمودار شما را راهنمایی خواهد کرد تا بدانید این روند شما را به کجا می رساند.

۲ـ هدف زندگی خود را بیابید

هدفمند بودن در زندگی و هدف گذاری به تمام زندگی شما و هر آنچه که انجام می دهید، معنا و مفهوم می بخشد. بدون هدف حتی اگر شما دستاوردهایی نیز داشته باشید، باز هم احساس کمبود و پوچی خواهید کرد و این دستاوردها را نخواهید دید و نخواهید دانست. برای هدف گذاری در زندگی خود، برنامه و زمان جداگانه اختصاص داده و این موضوع را جدی بگیرید.

۳ـ رویاهای بزرگ خود را کشف کنید

بزرگی رویاهای شما حد واسط تلاش شما را مشخص خواهد کرد.  اگر رویاهای شما کوچک هستند، دلیلی ندارد روند گذشته را تغییر دهید. داشتن زندگی آسوده و به دور از اهداف بزرگ کار چندان سختی نیست. اما از سویی دیگر، اگر رویاهای شما بزرگ هستند، باید روند گذشته را بهبود بخشید. حتی اگر روند شما مناسب بود، از این هم باید بهتر شود. چرا که شما خود انتخاب کرده اید که رویاهای بزرگ داشته باشید.

۴ـ اهداف کوتاه مدت و کوچک تعیین کنید

پس از مشخص شدن مقصد نهایی، بالطبع برای دستیابی به این مقصد راه و دور و درازی در پیش خواهد بود.  برای اینکه هر لحظه از مسیر، مطمئن باشید که در مسیر صحیح حرکت می کنید، باید مقاصد کوتاه تر و کوچک تری برای خود تعیین کنید که برآیند همه این مقاصد کوچک برابر می شود با همان هدف اصلی. برای تعیین این اهداف کوچک نیز باید از نقاط عطف و مهم موجود در مسیر حرکت تان کمک بگیرید. اما برای مشخص شدن این نقاط عطف، باید هدف بزرگ بلند مدت خود را به تکه های کوتاه مدت کوچکتری تقسیم کنید و در جهت رسیدن به این نقاط عطف تلاش کنید و در نهایت هدف اصلی را برآورده شده ببنید. برای این کار این سوال ها را از خود بپرسید: من برای امسال چه می خواهم؟ من برای این ماه چه مقصدی دارم؟ من برای امروز چه هدفی را دنبال میکنم؟

۵ـ هر لحظه هدف خود را پالایش کنید

دانستن و درک کردن مقصد، یک پروسه و  یک فرآیند است. توضیح این مورد کمی دشوار است. پالایش کردن هدف به این معنی نیست که هر لحظه به هدف و مقصد خود شک داشته باشیم. اما ما انسان ها همواره در حال آموختنیم. هر لحظه و هر روز نسبت به دیروز چیزهای بیشتری یاد گرفتیم و عقاید و اهدافمان پالایش شده اند. می شود اینگونه تمثیل کرد که این موضوع همانند نگاه کردن به یک عکس بزرگ است. احتمالا شما وقتی مقصد و هدفی برای خود مشخص کردید، این عکس را کمی ناواضح و تار می دیدید. ولی اکنون با کسب علم و تجربه بیشتر این عکس را دقت بیشتری، با وضوح بیشتری و با عیان شدن جزییات می بینید. پالایش کردن مقصد نیز اینگونه است.  هر لحظه سعی کنید بیش از پیش با وضوح بیشتری هدف خود را رصد کنید. قسمت دوم این مقاله را از این لینک مطالعه فرمایید.  

پاسخی بگذارید