برنامه ریزی برای زندگی خود را آغاز کنید | قسمت دوم: مسیر موفقیت

قسمت اول این مقاله را می توانید از این لینک مطالعه کنید.

ـ چگونه می توان به  مقصد موفقیت رسید؟

اولین مرحله برنامه ریزی برای زندگی که مربوط می شد به شناخت و تعیین هدف و مقصد موفقیت پشت سر گذاشته شد. اکنون سراغ سوال دوم می رویم: چگونه به این مقصد موفقیت دست یابیم؟

۱ـ برند شخصی خود را بسازید و توسعه دهید

برای رسیدن به اهداف خود، چاره ای جز برندینگ شخصی ندارید. نیاز دارید که ارزش منحصر به فرد خود را یافته و آن را به بقیه مردم نیز عرضه کنید. بدین ترتیب مردم می دانند که می توانند برای چه رفع چه نیازهایی به شما رجوع کنند.

۲ـ علائم راهنمای خود را همواره جلوی چشم داشته باشید

در مسیر دست یابی به مقصد موفقیت ، موارد زیادی وجود دارند که می توانند حواس شما را از هدف تان پرت کنند و موجب پریشانی شما شوند. برای جلوگیری از این پریشانی ها به یک سری علائم و راهنماها نیاز دارید. اعتقادات شما، چیزهایی که ارزش والایی برایتان دارند می توانند جزو این نشانه ها باشند. این علائم و نشانه ها، کمک وافری به شما می کنند. کمک میکنند در مسیر انتخابی خود بسیار ثابت قدم تر و محکم تر باشید.

۳ـ در خصوص دستیابی به هدف، تمرینات آگاهانه ای انجام دهید

اگر می خواهید نتایجی که به دست می آورید قابل توجه باشد، باید تمرینات آگاهانه و هوشمندانه ای انجام دهید. تمرین آگاهانه تمرینیست که تمام مرزهای توانایی های شما را در بر گیرد. بر طبق قوانین بعضی ممالک، برای اینکه یک متخصص در یک رشته مشخص در کلاس جهانی  باشید، باید حداقل ۱۰۰۰۰ ساعت آموزش ببینید! اکنون به این فکر کنید که در ۱۰۰۰۰ ساعت چه تمریناتی می توان انجام داد و چه سرمایه بزرگیست این ۱۰۰۰۰ ساعت!

۴ـ یک استراتژی ضمیمه داشته باشید

جهان مدام در حال تغییر است و ما نیز برای موفقیت ملزوم به وفق دادن خودمان هستیم. همواره یک استراتژی کوتاه مدت نیز برای خود داشته باشید. استراتژی کوتاه مدت همواره انگیزه بسیار زیادی در شما به وجود خواهد آورد. به این ترتیب بیشتر می توانید عملکرد خود را ارزیابی کنید و زمان دست یابی به اهداف بلند مدت خود را بر اساس آن تنظیم کنید و یا تغییراتی دیگر در روند خود اعمال کنید.

ـ اجرایی کردن برنامه ریزی انجام شده

تا این لحظه به دو سوال اساسی در مورد تعیین هدف و نحوه رسیدن به آن صحبت کردیم. اکنون زمان این فرا رسیده است که بدانیم چگونه باید این برنامه ریزی برای زندگی را اجرا کنیم. در پایین سرفصل  هایی در این خصوص را  می خوانید.

۱ـ تمرکز

هیچ حرف و حدیثی در مورد ضرورت داشتن تمرکز، در دستیابی به اهداف وجود ندارد. بدون تمرکز، شما هر چه هم تلاش خود را بیشتر کنید باز هم نتیجه ای نخواهید گرفت. در این خصوص مراقب باشید، سخن از تمرکز است نه وسواس. اگر کار به وسواس بکشد، نتیجه برعکس خواهد شد.

۲ـ دوام و پایداری داشته باشید

باید یاد بگیرید در هر حال دوام بیاورید و قافیه را نبازید. چرا که شکست در یک مسیری که برای پیروزی رسم شده است، بسیار محتمل و بعضی اوقات اجتناب ناپذیر است. اگر از این اصل دوام و پایداری برخوردار نباشید، حتی با دیدن رخی از شکست، یا با استشمام کردن ذره ای از بوی شکست، قبل از رسیدن به هدف خود را خواهید باخت. این را نیز به خاطر داشته باشید که اغلب دلسردی ها و رها کردن ادامه مسیر، درست اندکی قبل از رسیدن به هدف اتفاق می افتد. به مسیر و کار خود ایمان داشته باشید و بدانید که موفقیت یک مسیر مستقیم نیست و ممکن است برای رسیدن موفقیت نهایی، شکست های زیادی را متحمل شده و بهای زیادی پرداخت کنید.

۳ـ روابط ایجاد کنید

هیچ انسانی در این دنیا نمی تواند به تهنایی موفق شود. شما نیز برای موفقیت به دیگران نیاز پیدا خواهید کرد. پس روابط خود را بسازید و تا می توانید این شبکه را گسترش دهید.

۴ـ از همین اکنون شروع کنید

” یک طرح  خوب که فعلا فقط از نشاط و سرزندگی برخوردار است، ولی همین امروز اجرا شود، خیلی بهتر از یک طرح کامل و جامع است که قرار است فردا اجرا شود” جورج پاتون منتظر این نباشید که طرح و فکرتان کامل شود و بعد آن را اجرا کنید. به هیچ وجه به کامل بودن فکر نکنید. در ادبیات بهتر: ایده آل گرا نباشید. همین الان شروع کنید. شما با استارت زدن و راندن ماشین، خیلی بیشتر از موقعی یاد می گیرید که بنشینید و فقط کتاب ” چگونه رانندگی کنیم” بخوانید!

پاسخی بگذارید