بنگاه های اقتصادی خرد و تاثیر آنها بر سیاست گذاری ها در اقتصاد کلان

امروزه در کشور ایالات متحده آمریکا، بنگاه های اقتصادی خرد به عنوان چرخ اصلی گردش اقتصاد این کشور به حساب می آیند. شاید به دلیل اینکه خرد شناخته می شوند نقش اساسی این چرخندگان اقتصادی جلوه نمایی نکند و به چشم نیاید. اما تاثیری که همین بنگاه های اقتصادی خرد دارند قابل اغماض و چشم پوشی نیست.

بر اساس مجله Entrepreneur، در کشور ایالات متحده آمریکا چیزی در حدود ۲۵ تا ۲۷ میلیون کسب و کار کوچک در حال کار کردن می باشد. این مقدار به طور تقریبی در حدود ۶۰ تا ۸۰ میلیون از شغل های آمریکایی ها را تعمین کرده است و سالانه به این مقدار افزوده می شود. مطالعات مرکز تحقیقات Paychex نشان می دهد که بنگاه های اقتصادی خرد از سرمایه گذاری های خارجی ۱۳ برابر بیشتر سود دهی و نتیجه مثبت نشان می دهند که تاثیر کاملا مستقیم بر شرایط اقتصادی کلی و سیاست گذاری های اقتصاد کلان دارد. مثالی که زده شد نمونه بارزی از تاثیرات به نسبت مثبت بنگاه های اقتصادی خرد بر وضع اقتصادی کلی کشور آمریکا بوده است. همین مثالی زده شد مظهری از یک استراتژی کاملا مدون و حساب شده برای مهار بی کاری و اشتغال زایی در کشور آمریکا می باشد. چنین چیزی تنها حاصل یک چیز و آن هم سرمایه گذاری های کلان و خرد بر تقویت زیر ساخت های بنگاه های اقتصادی خرد می باشد.

سوالی که مطرح می شود و ذهن را به سوی آن رهنمون می نماید این است که به چه روشی این بنگاه های اقتصادی خرد منابع مالی خود را تامین می نمایند؟ چه اقداماتی می توان انجام داد تا نه تنها شاهد موفقیت بنگاه های اقتصادی خرد شده بلکه شاهد رشد آنها نیز شد؟ در ادامه قصد بر این است تا با ارائه مثالی به بسط این موضوع پرداخته و اهمیت بنگاه های اقتصادی خرد و روش های تامین آن را مورد بررسی قرار داد. چیزی که واضح است این موضوع است که بنگاه های اقتصادی خرد نقش اساسی را در ایجاد اشتغال و رشد اقتصادی کشور ها ایفا می کند. با مطالعه در مورد اقتصاد کشور آمریکا سالانه حدود ۱۰۰۰۰ شغل به کمک بنگاه های اقتصادی خرد ایجاد شده و این کمک شایانی در وضعیت اشتغال و کاهش نرخ بیکاری این کشور داشته است. این بنگاه های اقتصادی به روش های مختلفی شروع به کار کرده و رشد می کنند. امروزه در کشور آمریکا فرصت های شغلی زیادی به کمک ایجاد Franchise ها به وجود می آید. Franchiseها می توانند به هر صورتی قابل بسط و رشد باشند

Franchise در دنیای کسب وکار به معنای کسب مدرک برای صلاحیت داشتن برای حضور در بازار رقابتی عرضه و تقاضا. با داشتن یک چنین جوازی، می توان با به کار گیری یک برند محبوب و برتر و داشتن تمام اختیارات مشخص شده از سوی مدیران یک سازمان به فروش و یا عرضه خدمات دست زد. دولت ایالات متحده آمریکا امروزه بعضی از برند ها را مجاب کرده است تا با تصخیص بودجه در زمینه های Franchise در اشتغال زایی در کشور سهمی داشته باشند. به علاوه دولت آمریکا به سرمایه گذاران خارجی اجازه ورود به کشور و ایجاد یک کسب و کار کوچک یا سرمایه گذاری در زیر ساخت های کلان می دهد تا با این کار به رشد اقتصادی کشور کمک نمایند و در عوض از یک سری امکانات کشور بهره مند شوند.

Mc Donald’s نمونه ای بارز برای کسب وکار در حوزه Franchise می باشد. این رستوران زنجیره ای که خود زمانی به کمک Franchise ها در شهر Chicago به شهرت ملی و جهانی دست یافت، امروزه خود نقشی اساسی در بسط و رشد این روش در سطح جهانی ایفا می کند. خود Mc Donald’s ادعا می کند که امروزه بیش از ۸۰ درصد رستوران های زنجیره ای که با این نام و برند در سطح جهان مشغول به خدمات رسانی هستند، به کمک حوزه های Franchise به کار مشغول شده اند و همچنان در جهت رشد این روش اقتصادی برای بسط بنگاه های اقتصادی خرد اقداماتی انجام می دهد. با حسابی سر انگشتی می توان به اهمیت این روش در اشتغال زایی و رشد اقتصاد کلان پی برد

Franchise شاید نمونه ای کوچک برای این دسته از کسب و کار ها باشد. همانطور که اشاره شد، امروزه دولت آمریکا به سرمایه گذاران خارجی جهت به راه انداختن کسب و کار های کوچک و یا سرمایه گذاری در زیر ساخت های کلان عمرانی کشور مجوز می دهد. اما بحث بر روی کسب وکار های خرد است. زیرا دولت مدعی است که برای رشد سریع اقتصادی و رفع بیکاری، کسب و کار های خرد سریعا می توانند پاسخگو باشند تا سرمایه گذاری در زمینه های کلان اقتصادی. دلیل آن بسیار واضح است زیرا بنگاه های اقتصادی خرد در کوتاه مدت می توانند نتیجه مطلوب را بدهند و در عین حال نیازی به سرمایه گذاری های کلان نباشد. وقتی سخن از سرمایه گذاری به میان می آید افکار عمومی به سمت سرمایه گذاری های کلان و هزینه های با ارقام بالا رانده می شود.

اما مسئله ای که باید سرمایه گذاران بدان آگاه باشند، ریسک سرمایه گذاری های کلان به مراتب می تواند بالاتر باشد، بازدهی و نتیجه دهی کندی داشته و نهایتا منجر به هزینه های بالا باشد. سرمایه گذاران امروزه باید به فکر سرمایه گذاری در بنگاه های اقتصادی خرد داشته باشند و در طرف دیگر صاحبان کسب و کار های خرد نیز باید همکاری های لازم را با این سرمایه گذاران داشته باشند تا تامین نیاز های مالی توسط صاحبان سرمایه و برنامه ریزی های صحیح و اصولی صاحبان کسب و کار شاهد رشد بنگاه های اقتصادی خرد در سطح کشور شده و از طرفی در جهت تامین منابع مالی اقتصادی سهمی در رشد اقتصاد کلان کشور شده و از طرفی نرخ بیکاری را پایین آورد.  امروزه تمام دولت ها به این موضوع روی آورده اند که در کنار تقویت زیر ساخت های کلان اقتصادی، باید بستر را برای تقویت حوزه های بنگاه های اقتصادی خرد آماده کرده و امنیت سرمایه گذاران و صاحبان کسب و کار را تامین نمایند تا با جذب سرمایه گذاران داخلی و خارجی و فراهم کردن تمام شرایط امکان همکاری و پیوند بین کسب و کار های خرد و سرمایه گذاران را فراهم نمایند تا با حضور در فضای رقابتی بازار کسب و کار به تولید ثروت و شغل پرداخته و اقتصاد کلان کشور ها را تامین و تقویت نمایند.

پاسخی بگذارید