تجارب آیدین نامدار از مدیریت یک گروه تلگرامی

اقرار به شکست، جسارت می طلبد و من خود را در این خصوص انسان جسوری می دانم. من در خصوص مدیریت یک گروه تلگرامی انسان شکست خورده ای هستم. گروه BusinessPosts که با انرژی تمام در روزهای نخستین سال ۱۳۹۵ تشکیل دادم، بعد از اندک مدتی نتوانستم آنگونه که باید و شاید به خوبی و به درستی مدیریت کنم و تقریباً رهایش کردم. درست است که این گروه که اعضای آن از مرز ۱۰۰۰ نفر نیز گذشت، دوستی های ارزشمندی را نصیب من کرد، اما در کنار آن، تجارب بسیاری نیز به من آموخت که دوست دارم در این یادداشت این تجارب را به عنوان نکات ظریف در مدیریت یک گروه تلگرامی با شما در میان بگذارم. در همین فرصت، دست تک تک دوستان خوبی را که در آن گروه عضو بودند به گرمی می فشارم و بهترین ها را برایشان آرزومندم و نیز مراتب سپاس و احترام خود را به کسانی که هنوز وفادارانه عضویتشان در این گروه را پایان نداده اند تقدیم می دارم. اما بخوانید از تجارب من به عنوان مدیر گروه تلگرامی…

۱ـ مدیریت گروه تلگرامی یک شغل تمام وقت است

شاید برای شما دوست خوبی که این روزها تصمیم دارید یک گروه تلگرامی راه اندازی نموده و آن را اداره کنید، این جمله عجیب و حتی خنده دار به نظر آید. اما روزی که دیدید بخش بزرگی از زمان خود را صرف رتق و فتق امورات گروه می کنید و زندگی کاری، اجتماعی و خانوادگی روزمره شما به شدت تحت الشعاع این موضوع است، خواهید پذیرفت که مدیریت گروه تلگرامی یک کار تمام وقت است و با سرکشی هر از گاهی، نمی توان به نتایج شایسته دست پیدا کرد.

۲ـ تعدد اعضا یک تیغ دو لبه است

اگر فکر می کنید گروه شما باید اعضای فراوانی داشته باشد، پس از هم اکنون خود را آماده دردسرهای این موضوع نیز بکنید. هرچه تعداد اعضای گروه بالا می رود، کنترل رفتار افرادی که هرکدام از یک جای جهان هستند و فرهنگ متفاوتی دارند، دشوار تر می شود. البته بپذیرید که وظیفه شما در مقام مدیر گروه تلگرامی همین است. در این خصوص حتماً به پیشنهادی که در انتهای یادداشت در یافت خواهید کرد هم توجه کنید.

۳ـ خود را آماده حجم وسیع اسپم کنید

درد مشترک همه مدیران گروه های تلگرامی این است که باید بخش بزرگی از زمان خود را صرف پاک کردن تبلیغات و تذکر دادن به ناشرین آنها کنند. اما اگر فکر می کنید روزی این موضوع به پایان خواهد رسید، سخت در اشتباهید. نه تنها پایان نخواهد داشت، بلکه هر روز و هر روز بیشتر خواهد شد. پس آقا یا خانم مدیر، خود را آماده حجم وسیع اسپم کنید.

۴ـ با صداقت رفتار کنید

این یک توصیه دوستانه است. کمی تحمل خود را بیشتر کنید و در نهایت توانتان صادقانه رفتار نمایید. رفتار شما در محیط گروه تلگرامی کم اهمیت تر از رفتار شما در زندگی واقعی نیست. حتی باید به شما بگویم که کار در این خصوص کمی دشوارتر است.

۵ـ اعضا کمی بی رحم هستند، خطا نکنید

تجربه به من نشان داده که اعضای گروه های تلگرامی بی رحم هستند. به این ترتیب که خطاهای شما در مقام مدیر، هرگز از چشمشان دور نمانده و به این راحتی ها هم مشمول بخششان نخواهد شد. از این رو، به طور کامل به گفتار، رفتار، محتوای منتشر شده و نیز تصمیمات خود فکر کنید و سپس اقدام نمایید. هرکدام از اینها می توانند یک امتیاز منفی برای شما به همراه داشته باشند.

۶ـ هدف داشته باشید و آن را شفاف بیان کنید

به این سوال فکر کنید، هدف شما از تاسیس یک گروه تلگرامی و مدیریت آن چیست؟ در جستجوی چه هستید و چه اتفاقی قرار است رخ دهد تا شما احساس پیروزی کنید؟ اینگونه است که احتمال دوام بیشتر است و نیز اعضای بیشتری جذب گروه تلگرامی شما خواهند شد.

۷ـ قانون داشته باشید و به آن پایبند باشید

یکی از نکات بسیار جذاب گروهی که من افتخار مدیریت آن را داشتم، برخورداری از قوانین بود. قوانین ما چندان سفت و سخت نبودند، اما تمام اعضا از آن تبعیت می کردند. در خصوص وضع قوانین توجه کنید که خیلی سخت گیرانه نباشند. اما نداشتن قانون، یک ضعف بزرگ است.

۸ـ محتوای ارزشمند در اختیار اعضایتان قرار دهید.

این سوال را از خود بپرسید که عضویت اعضا در گروه من، چه آورده ای می تواند برایشان داشته باشد؟ عضویت در این گوره تلگرامی چه دست آوردی برایشان خواهد داشت؟ پاسخ شما به این سوال، به احتمال زیاد شما را به سمت تولید محتوای ارزشمند سوق خواهد داد.

۹ـ اگر نمی توانید پایداری کنید، گروه تاسیس ننمایید.

شما اشتباه من را تکرار نکنید. اگر فکر می کنید که به اندازه کافی فرصت نخواهید داشت و یا اینکه وقت کافی برای این کار ندارید، هرگز گروه تشکیل ندهید چرا که تاسیس یک گروه تلگرامی و نیمه کاره رها کردن آن، آسیب بزرگی به همراه خواهد داشت. بار دیگر در این فرصت، از تمام دوستانی که این تجارب را به من آموختند، صمیمانه ممنونم.

پاسخی بگذارید