تحول را اینگونه آغاز کنید

اغلب انسانها، از شرایط کنونی خود ناراضی هستند و بخش بزرگی از آنها، خود را لایق یک زندگی بهتر می دانند.  اما تعداد انسانهایی که حاضرند برای رسیدن به آنچه می خواهند ناحیه امن و آرام زندگی خود را ترک نموده و دست به تحول بزنند چندان زیاد نیستند. این درحالی است که رویای تحول در سر بسیاری از انسانها پرورانده می شود. شک نکنید اغلب دوستان و نزدیکان شما ساعاتی از شبانه روز خود را صرف اندیشیدن به همین موضوع می کنند، اما چند نفر از اطرافیان خود را می شناسید که وارد مسیر پر پیچ و خم تحول شده باشند. امیدوارم شما خواننده محترم جزو کسانی نباشید که فقط صحبت از بهتر شدن می کنند و همین برایشان کافی است. اگر چنانچه دوست دارید مسیر تحول را آغاز کنید، راهکارهای پیشنهادی این یادداشت می تواند برایتان کارآمد باشد.

۱ـ باور کنید که شما لایق یک زندگی بهتر هستید.

زمانی که به آنچه دارید قانع هستید، هیچ نیروی محرکه ای نمی تواند شما را به تکاپو وادارد. اما همه چیز از لحظه ای شروع خواهد شد که با تمام وجود باور کنید که این زندگی برایتان کافی نیست و شما در مسیری که در حال طی کردن آن هستید، باید و باید به سمت بهتر شدن حرکت کنید. این اولین گام حرکت به سمت تحول است.

۲ـ خود را آماده تحول کنید.

اگر فکر می کنید مسیر تحول یک جاده صاف و سرازیری است، سخت در اشتباهید. جاده تحول بسیار دشوار، پر پیچ و خم و صد البته صعب العبور است. همین امر اصلی ترین دلیلی است که شما این جاده را خلوت خواهید یافت و تعداد کسانی که پای در پیمایش جاده تحول گذاشته اند، چندان زیاد نیستند. پس خود را آماده کنید برای آغاز مسیری دشوار به نام تحول

۳ـ بدانید چرا و چگونه باید تحول پیدا کنید.

در واقع روشنگری در ابتدای مسیر تحول بسیار ضروری است. این سوال اساسی را از خود بپرسید که من امروز کیستم، چه ویژگی هایی دارم، توانمندی هایم در چه زمینه هایی است، از چه ضعفها و کاستی هایی در رنجم و دوست دارم تبدیل به چه انسانی شوم. اگر بتوانید پاسخی کامل و واقع گرایانه به این سوال بدهید، شک نکنید نه تنها مسیر تحول را آغاز نموده اید، بلکه گامی بزرگ نیز در آن طی کرده اید.

۴ـ مقصد را تعیین کنید.

با جزییات تمام برای خود ترسیم کنید که دوست دارید به کجا برسید. آنجایی که قصد رسیدن به آن را به واسطه گام نهادن در مسیر تحول دارید، دقیقاً چه ویژگی هایی دارد. خود را در انتهای مسیر تحول چگونه انسانی تصور می کنید؟ اگر بتوانید به درستی تصویری از خود در انتهای مسیر تحولتان بسازید، خواهید توانست همواره خود را انگیزه مند به رسیدن نگه دارید. از قدرت ذهنتان برای تصویر سازی استفاده نمایید و اجازه دهید این قدرت ذهن شما را در تحول پیش رویتان، پر انگیزه نگه دارد.

۵ـ برنامه ریزی کنید و دست به کار شوید.

تا به این مرحله درست است که گام در مسیر تحول گذاشته اید، اما نگاهی واقع بینانه نشان می دهد که آنچه تا کنون انجام داده اید، از جنس رویا پردازی است. درست است که رویا پردازی گامی مهم در تحول برای هر انسانی به شمار می آید، اما هرگز کافی نیست. اگر دوست دارید رویاهایتان رنگ و بوی واقعیت به خود بگیرند، ضروری است دست به برنامه ریزی بزنید و کار تحول را شروع کنید.

۶ـ نظم شخصی بیاموزید و به آن پایبند باشید.

رفتارهای امروز، در بهترین حالت نتایج امروز را در بر خواهند داشت. اکنون که در مسیر تحول گام برمی دارید، باید و باید نظم و انظباط شخصی خود را تا می توانید افزایش دهید. امکان ندارد بدون داشتن نظم شخصی، بتوانید در مسیر تحول مثبتی که در پیش گرفته اید پیروز شوید.

این فایل صوتی در خصوص نظم شخصی را حتما گوش کنید

 

۷ـ عادهایتان را مدیریت کنید.

زندگی ما، برآیندی است از عادهای خوب و بدمان. اگر دوست داریم این زندگی متحول شود، باید برآیند عادتهایمان را دست خوش تغییر نماییم و این امر ممکن نیست مگر ایجاد تحول در عادتها. به این ترتیب که تا می توانید عادات ناپسند و بی نتیجه خود را کنار بگذارید و آنها را با عاداتی جایگزین کنید که شما را در مسیر تحول یاری گر خواهند بود.

۸ـ روابط انسانی خود را مورد بازنگری قرار دهید.

دوستان، اطرافیان و مجموعه انسانهایی که با آنها در تعامل هستید، نقشی مهم در شکل گیری تفکرات شما دارند. از این رو، اگر قصد تحول دارید، ضروری است در خصوص انسانهایی که گردتان جمع شده اند نیز بازنگری داشته باشید. تا زمانی که نتاونید دست به این مهم بزنید، عملاً نخواهید توانست تحول را تجربه نمایید.

۹ـ اجازه ندهید تنورتان سرد شود.

زمانی که انسان تصمیم به تحول می گیرد، به اندازه کافی انگیزه مند است. اما تجربه به همه ما نشان داده است به مرور زمان، انگیزه ها از بین می روند و تنور تحول خواهی هر روز سرد می شود. اگر دوست ندارید در چنین ورطه ای گرفتار شوید، با مرور اهداف، برنامه ها و نتایج مطلوبی که در انتظاراتان است، انگیزه خود برای تحول را در حد اعلایش نگه دارید.

پاسخی بگذارید