تفاوت بین رییس و رهبر چیست؟ شما رییس هستید یا رهبر؟

تفاوت بین رییس و رهبر ، تفاوت قابل توجه و بسیار فاحشی است. رییس فقط در بند ساعات رفت و آمد کارکنان و مدیریت کارمندان خود محبوس است. در صورتی که یک رهبر راه را برای توسعه فردی و گروهی کارمندان و تقویت خلاقیت آنها باز می کند. هر تیم رییسی دارد، اما گروه ها، تیم ها و اعضای یک مجموعه بیشتر از رییس، به یک رهبر نیاز دارند. آیا شما تفاوت بین رییس و رهبر را می دانید؟ خود شما چطور؟ یک رییس هستید یا یک رهبر؟ در این مقاله چند فرق اساسی بین رهبری و ریاست را مطالعه خواهید کرد. البته تفاوت بین رییس و رهبر به هیچ عنوان محدود به این چند گزینه نیست. شما باید در این زمینه مطالعه فراوان داشته و با مقایسه دو نقش کاملا متفاوت رهبری و ریاست، یکی را برای خود و سازمان خود بپذیرید.

۱ـ یک رییس فکر می کند همه چیز را می داند؛ ولی یک رهبر پیوسته در حال یادگیری است

هیچ گاه انسان ها کسی را که خود را استاد همه چی دان می دانند دوست نمی دارند، خصوصا اگر این فرد رییس مجموعه ای نیز باشد. همه چیز را همگان دانند! بر خلاف رییس که خود را یک فرد با دانش و اطلاعات کامل می داند، یک رهبر پیوسته در حال یادگیری است. تفاوت بین رییس و رهبر دقیقا همینجا نمود می یابد. رهبر همواره در حال آموختن و بالا بردن دانش و بینش خود در خصوص تخصص خود و پیشرفت کل مجموعه است، اما رییس در توهم علامه دهر بودن سیر می نماید!

۲ـ یک رییس بر خلاف یک رهبر، بیشتر حرف می زند و کمتر می شنود

رهبران با گوش سپاری عمیق به کارمندان خود، انتقادات  و مشکلات را بهتر درک می کنند، و می توانند با دید بازتر و درک صحیح تری از دغدغه های کارمندان مطلع شده و در جهت حل و فصل آن ها اقدام کنند. حال آنکه رییس یک سازمان اصلا وقتی برای گوش کردن به سخنان کارمندانش نمی گذارد. اگر هم گوش فرا دهد، بدون توجه و حضور قلب این کار را می کند. در نتیجه، هیچ گاه از مسائل ریز و درشت مجموعه خود مطلع نخواهد شد.بنابراین نحوه و اندازه گوش سپاری به بقیه، یک تفاوت بین رییس و رهبر به شمار می رود.

۳ـ رهبر به شما کمک می کند فکر کنید و راه حل را بیابید

در صورت بروز یک موضوع در یک سازمان، این رهبر سازمان است که با حوصله و با تدبیر، شما را یاری خواهد کرد تا ریشه یابی کرده، مشکل را از میان بردارید. حال آنکه یک رییس، همچون یک ربات سخنگو عمل کرده و شاید بتواند سریعا جوابی برای موضوع بدهد.

۴ـ وقتی یک رییس از کارمندانش انتقاد می کند، یک رهبر آنان را تشویق می کند

انتقاد همواره لازم است. اصلا اگر نقد وجود نداشته باشد، مگر پیشرفت ممکن است؟ اما نه اینکه هر روز و هر لحظه به این خاطر که مثلا از قد و قواره یکی از کارمندان خوشمان نمی آید از او انتقاد کنیم! این یک ضعف بزرگ برای هر رییس یا مدیری محسوب می شود. رهبران اینگونه نیستند. رهبران، در مواقع لزوم، از کارکنان خود، با ادبیات صحیح انتقاد می کنند؛ اما در مواقعی مناسب با توجه به دستاوردها، به تشویق کارکنان نیز می پردازند و این یک تفاوت بین رییس و رهبر است که از اهمیت زیادی برخوردار است.

۵ـ رییس نقاط ضعف را می بیند، رهبر نقاط قوت را

این تفاوت بین رییس و رهبر نیز شبیه بند پیشین است. همه انسان ها نقاط ضعفی دارند و چه بهتر که آن ها نیز برطرف شوند. اما راه برطرف کردن آن ها کوبیدن و تحقیر کردن و تکرار مسلسل وار ضعف های یک نفر نیست. یک رهبر می داند که هر انسانی در کنار نقاط ضعف خود، نقاط قوتی نیز دارد. پس چه بهتر که جهت افزایش بازده مجموعه و بالابردن روحیه تک تک نفرات، بر روی نقاط آن ها تمرکز نماید. چنین رهبری خوب می داند که در یک فرصت مناسب، این انتقاد را به طریقی معقول، ابراز کرده و سعی در حل و فصل آن نماید. این نیز تفاوت بین رییس و رهبر به شمار می آید.

۶ـ تمرکز رییس بر روی خودش است؛ تمرکز رهبر بر روی تیم

” ما” بودن خیلی بیشتر از “من” بودن در یک تیم انگیزه می آفریند. یک رییس همواره می گوید “من” ولی یک رهبر تنها از کلمه “ما” استفاده می کند. چرا که می داند اگر هم موفقیتی کسب شده، به وسیله تیم کسب شده، نه فقط یک نفر. این امر چنان تاثیر شگرفی در انگیزه سازی اعضا دارد که قابل مقایسه با چیز دیگری نیست. تفاوت بین رییس و رهبر بسیار موضوع وسیع و عظیمی است. اکنون شما این سوال را باید از خود بپرسید، که آیا یک رییس هستید یا یک رهبر؟ جواب این سوال برای خود شما نباید زیاد سخت باشد. اما با توجه به آموزه هایی که عنوان شد، سعی کنید یک رهبر باشید. یک رهبر همزمان یک رییس هم است،  ولی این قضیه معکوس پذیر نیست؛ یعنی لزوما یک رییس یک رهبر نیست. شما نیز با فراگیری تکنیک های رهبری، می توانید به یک رهبر عالی در تیم خود تبدیل گردید و اثر بخشی مثبتی بر روی کارکنانتان داشته باشید.

پاسخی بگذارید