تکنیک های بهبود سخنرانی در جمع

تحقیقات بی شماری نشان می دهند که بیشتر انسان از سخنرانی در جمع بیشتر می هراسند تا مرگ! همه ما می دانیم که تا همیشه نمی توان از زیر بار سخنرانی در جمع شانه خالی کرد و بالاخره یک روز باید تسلیم شده و ایراد سخنرانی کنیم. خصوصا اگر در یک کسب و کار نسبتا نو حضور داشته باشیم و یا مدیر یک بخش یا مدیر عامل یک مجموعه نام بگیریم، باید خوب بیاموزیم  که چگونه در جمع صحبت کنیم. اگر توانایی سخنرانی مناسب در جمع به جمیع مهارت های دیگرمان افزوده شود، می توانیم با اعتماد به نفس بالاتر و سینه ای فراخ تر زندگی کنیم و همه جا از این موضوع به خود ببالیم. در این یادداشت قصد داریم  نکاتی را ذکر کنیم که توسل به آن ها به شما کمک خواهد کرد تا سخنرانی خود را در جمع بهبود بخشید.

ـ به موضوع سخنرانی مسلط باشید و سرفصل ها را یادداشت کنید

مهم ترین موضوع برای اینکه شما بتوانید سخنرانی خوبی داشته باشید ، این است که کاملا سوار بر موضوع باشید. خیلی از کسانی که در سخنرانی خود حق مطلب را نمی توانند ادا کنند ، به این دلیل موفق نیستند که خود به حد کافی سوار بر بحث نیستند و آنطور که باید و شاید تسلط بر موضوع ندارند. بعضی ها نیز ممکن است موضوع صحبت را خوب بلد باشند ولی حین سخنرانی ، در اثر استرس زیاد ، نکات یادشان برود. پیشنهاد ما به این دست از دوستان این است که حتما قلم و کاغذی داشته باشید  و نکات مهم را در کنار سرفصل ها مشخص نمایید.

ـ لباسی بپوشید که به شما اعتماد به نفس می دهد

پوشیدن لباس های مرتب و شیک باعث افزایش اعتماد به نفس شما و در نتیجه سخنرانی بهتر شما می گردد. حتی می توان در این مورد پا را فراتر نیز نهاد، مارک لباسی که می پوشید ، با توجه به حس آن برند ، در سخنرانی شما اثر می گذارد. در سخنرانی های حرفه ای و در اشل بالا ، سخنرانان با توجه به مطالب سخنرانی برند لباس را انتخاب می کنند. مثلا برندی که یک کشتی گیر برای سخنرانی و تشویق جوانان به ورزش در لباس خود انتخاب می کند، متفاوت است با برندی که یک سیاست مدار برای سخنرانی در جمع سیاست مداران استفاده می کند. این موضوع مستقیما بر میگردد به حسی که برند مورد نظر دارد و این حس مستقیما روی نحوه سخنرانی سخنران و ذهنیت شنودگان اثر می گذارد.

ـ شب قبل از سخنرانی یک خواب بی نظیر را تجربه کنید

یک خواب ناقص به هر بهانه ای ، باعث خواهد بود که شما روز خود را با راندمان پایین سپری کنید. حال اگر یک سخنرانی در جمع مهم هم در پیش داشته باشید، نور علی نور!

ـ تمرین کنید، تمرین کنید، تمرین کنید

برای هر سخنران حرفه ای و کاربلدی لازم است مطالبی را که قصد دارد در فلان سمینار یا کنفرانس یا جمع دوستانه بیان کند، چندین و چند بار قبل از موعد تمرین کند. در جایی بایستد، تصور کند همه شنوندگان در پیشگاه او ایستاده اند و در حال شنیدن حرف هایش هستند. چه می خواهد بگوید؟ با چه لحنی؟ با چه ریتمی؟ و … . شرایط سخنرانی را بازسازی نمایید و با خود تمرین کنید. هرچه تمرین کنید باز هم کم است.

پاسخی بگذارید