جهانی شدن و تاثیرات آن در دنیای کسب و کار

جهانی شدن یکی از فاکتورهای مهم در دنیای بیزنس امروزی است که در دهه های اخیر پیشرفت چشم گیری در دنیا داشته است. این پدیده از نقطه نظرات مختلف اثراتی بر روی اقتصاد، بیزنس و محیط جوامع داشته است و می توان این ادعا را کرد که تقریبا، اکثر سازمان ها دست خوش تغییراتی شده اند که این تغییرات همگی حاصل جهانی شدن می باشد. تاثیراتی که جهانی شدن بر روی بیزنس ها داشته، در بیشتر موارد منجر به ایجاد فضای رقابتی و افزایش روز افزون آن، تغییرات بسیار سریع تکنولوژی و انتقال اطلاعات شده است. بسیاری از سازمان ها باید با در نظر گرفتن جنبه های جهانی شدن، از این پدیده جهانی در جهت رشد و پیشرفت خود نهایت استفاده را بنمایند.

 

رقابت

یکی از اصلی ترین اثرات جهانی شدن، ایجاد فضای رقابتی است. این رقابت می تواند از هر نوعی باشد اعم از کیفیت محصولات، سرویس مشتری، قیمت گذاری، بازار هدف، به کار گیری تکنولوژی، پاسخ دهی سریع و به موقع و نرخ تولید محصول باشد که با دیگر کمپانی ها در جریان است. این یک اصل است که وقتی یک کمپانی تولیدات و خدمات خود را با قیمت نازل به مشتری خود ارائه می دهد، از شانس بیشتری برای حضور در بازار جهانی برخوردار است. در عرصه جهانی شدن، مشتریان با گزینه های بسیاری برای تجارت رو به رو می شوند. کثرت در انتخاب، از طرفی رفتار و خواست های مشتریان را نیز در سیطره خود دارد. امروزه مشتریان می خواهند تا محصولات و خدمات را به سرعت و با روش های کار آمد تر دریافت کنند و از طرفی هم کیفیت بالا و قیمت ارزان را می طلبند. تمام این انتظارات باید در یک قالب صحیح توسط سازمان پاسخ دهی شده و خواست های مشتریان را بر آورده سازد در غیر این صورت شانس همراه کردن مشتریان را با خود، از دست می دهد. تمام سازمان ها باید بر اساس نیاز هایی که حاصل جهانی شدن است، المان های اساسی خود را به یک تعادل برسانند تا از شانس باقی ماندن در بازار جهانی امروز برخوردار باشند.

به کار گیری تکنولوژی

یکی از اثراتی که حاصل ظهور جهانی شدن است، استفاده از تکنولوژی برای کارآفرینی و به کار گیری خواست های جهت گیری شده بین المللی برای بهره برداری از فرصت های دنیای کسب و کار امروزی است. تکنولوژی و تجارت الکترونیک به تجارت ها و کسب و کار های کوچک و متوسط این امکان را می دهد تا در عرصه بازار جهانی شدن ظهور یابند و به مشارکت بپردازند. در عرصه جهانی شدن بیزنس، تکنولوژی به عنوان یک پارامتر اساسی برای ایجاد فضای رقابتی از نقطه نظر قیمت گذاری و جنبه های مختلف تولید محصول شناخته شده است. به بیان دیگر، جهانی شدن بیزنس، سازمان ها را برای به کار گیری تکنولوژی، وادار به صرف هزینه می کند. در واقع یک اصل اجتناب ناپذیر است که امروزه باید سازمان ها از تکنولوژی در جهت تبلیغ محصولات و خدمات خود استفاده نمایند. جهانی شدن از طرفی سرعت تبادل اطلاعات و پیشرفت های تکنولوژیکی را بیشتر کرده است. در این میان کمپانی هایی که در بازار های بزرگ سرمایه گذاری کرده اند برای اجتناب از ریسک های ناشی از از دست دادن بازار منحصر به خود، باید از ابزار مختلف برای برآورد سازی خواست های مشتری استفاده نمایند. در واقع، این سازمان ها باید از مدیریت تکنولوژی با کفایتی برخوردار باشند.

تبادل دانش و اطلاعات

اطلاعات یکی از با ارزش ترین تولیدات و داشته های محیط حاصل از پدیده جهانی شدن است. امروزه اطلاعات به راحتی از کشوری به کشور دیگر می تواند در تبادل باشد. اگر سازمانی از شانس کافی برای به کارگیری و بهره وری از اطلاعات و دانش را داشته باشد، می تواند این دانش را در جهت تغییرات جهانی به کار گیرد. تغییرات سریع بازار، به تبادل سریع اطلاعات و به کار گیری صحیح آن نیاز دارد.

پاسخی بگذارید