چرا حرفه ای ها خطرناک هستند؟

حتما شما هم بارها شنیده اید که می گویند، “فلانی یک آدم حرفه ای هست”. زمانی که این عبارت در خصوص یک نفر به کار برده می شود، به تنهایی کافی است تا در یک لحظه جایگاه ذهنی اش در ذهن شما به عنوان مخاطب به طرز چشم گیری ارتقاء یابد. چرا که شما در ذهنتان تعریف هایی از یک انسان حرفه ای دارید و زمانی که می شنوید فلانی حرفه ای است، بلافاصله تمام آن را تعریف ها را در خصوص آن آدم تجسم می کنید.

در کل، حرفه‌ای بودن عنوانی است که به این راحتی ها به دست نمی آید. سالها پایبندی به برخی اصول لازم است تا یک انسان به درجه ای ارتقاء یابد که دیگران او را به عنوان یک انسان حرفه ای بشناسند. از سوی دیگر، نگه داشتن این عنوان هم به این راحتی ها نیست، چرا که تنها چند خطا کافی است که فرد از جایگاه یک حرفه ای تنزل یابد.

 

چرا حرفه ای ها خطرناک هستند؟ (1)

 

اما در مجموع کار کردن با افراد حرفه‌ای قواعد و قوانین خاص خود را دارد. هدف من از این یادداشت جلب توجه شما خواننده گرامی به ویژگی های منحصر به فرد و صد البته حساس افراد حرفه ای است. من باورم بر این است که حرفه‌ای ها خطرناک هستند، اگر دوست دارید بدانید چرا، ادامه این یادداشت را از دست ندهید.

 

حرفه ای ها باهوش هستند

اگر جزو آن گروه هستید که فکر می کنید خیلی زرنگ هستید و می توانید هر کاری را با زرنگی خاص خودتان به سرانجام برسانید، بدانید که این ویژگی خود را بهتر است برای یک انسان حرفه ای رو نکنید. آنها باهوش هستند، چون اگر به اندازه کافی باهوش نبودند، حرفه ای نمی شدند. پس مواظب باشید تیزبینی و باهوشی شان کار دستتان ندهد. بهتر است با افراد حرفه ای در اوج صداقت برخورد کنید. به این ترتیب کارها منظم تر پیش خواهد رفت.

رُک هستند

هیچ انسان متخصصی را پیدا نمی کنید که در بیان آنچه به ذهن دارد تعلل به خرج دهد. چرا که قرار نیست با نگفتن، خود را دچار چالش کند. زبان این گروه از انسانها کمی تند است. البته این مطلقاً به معنی بی ادبی نیست. بلکه حرفه ای ها صریح و محکم حرف می زنند. اگر فکر می کنید تاب شنیدن گفتار صریح را ندارید، بهتر است مراقب افراد حرفه ای دور و برتان باشید چرا که بعید می دانم حداقل یک بار این ویژگی آنها را از نزدیک لمس نکنید.

 

وقت شناس هستند

من خودم را یک حرفه‌ای می دانم. شاید به عنوان یک انسان حرفه ای، مهم ترین نکته برای من، موضوع زمان است. بعید است شما با یک انسان حرفه ای در تعامل باشید و بی وقتی از او ببینید. البته تا اینجا خیلی خوب است و اصلاً جای نگرانی نیست. نگرانی اصلی آنجاست که یک انسان حرفه ای از طرف مقابل خود هم انتظار وقت شناسی دارد. کاری که متاسفانه درکشور ما برای خیلی ها کار بسیار دشواری است.

انتظار خوش حسابی دارند

اگر با یک حرفه‌ای کار می کنید، هرگز به فکر پشت گوش انداختن پرداخت نباشید. یک حرفه ای که کار خود را به درستی و تمام و کمال انجام داده است، بعید است برای به دست آوردن حق الزحمه خود تعلل نشان دهد. به همین دلیل است که تاکید می کنم اگر انسان خوش حسابی نیستید، حداقل در مواجهه با یک انسان حرفه ای خوش حسابی کنید. چرا که ممکن است پاسخ نامناسبی دریافت کنید.

خوش حافظه هستند

معمولاً چنین افرادی همه چیز را به خاطر دارند. حتی اگر جز این باشد، معمولاً اتفاقات را در جایی ثبت می کنند. پس در اغلب اوقات نمی شود آنها را دور زد و یا اینکه به سوابق ناصحیح ارجاع داد. در نتیجه همانگونه که در ابتدا عنوان کردم، بهترین راه برای کار کردن با یک انسان متخصص، صداقت محض است.

جمع بندی

بپذیریم در هر جامعه ای که تعداد انسانهای غیر متخصص در آن بیشتر از تعداد انسانهای حرفه ای است، حرفه‌ای بودن کار دشواری است. چرا که بستر فراهم نیست. آموزه های کافی در دسترس قرار ندارد و نیز این خطر وجود دارد که تافته جدا بافته شوی.

از سوی دیگر، کار کردن و زندگی کردن با یک انسان حرفه‌ای، جنبه های مثبت و منفی بسیاری دارد. در کنار لذتهای فراوان، تا حدودی دشواری نیز به همراه دارد.

پاسخی بگذارید