خرده فروشی و مهم ترین مهارت ها برای موفقیت در این شغل

خرده فروشی عموما به شغلی اطلاق می شود که طی آن فروشنده در یک محیط فروشگاهی، محصول یا خدمتی را به مصرف کننده می فروشد. مهارت های خرده فروشی هم برای فروشنده، هم برای مدیر فروشگاه، و حتی برای خریدار نیز حایز اهمیت است. در این یادداشت ۶ مهارت اساسی و بسیار مهم برای موفقیت در خرده فروشی تشریح می شود.

۱ـ توجه به جزییات

یک فروشنده فروشگاهی همواره باید بر جزییات تمرکز داشته باشد. از لباس خود گرفته تا طرز چیدمان خرده فروشی و … .  شک نکنید که مشتریان این جزییات را می فهمند و همین جزییات در وفادار بودن آن ها به خرده فروشی شما، تاثیر شگرفی دارد. پس همواره یک چشم خود را به جزییات بدوزید. دمای فروشگاهتان را کنترل کنید، نور را کنترل کنید، به تمیزی سرامیک ها توجه داشته باشید و … .

۲ـ آگاهی کافی نسبت به نوع کسب و کار و تمام جزییات مربوط به آن

یک فروشنده فروشگاهی، باید به خوبی نسبت به محصولی که در حال فروختن آن است آگاهی داشته باشد. مواد اولیه، نحوه تولید، محل کارخانه، چگونگی مصرف کالا و … مواردی هستند که یک فروشنده فروشگاهی باید از آنها آگاهی کامل داشته باشد. با رعایت این اصل شما مشتریانی را که در خرید کالا حساسیت دارند و تا اطلاعات ریز آن را ندانند خرید نمی کنند، وفادار ساخته اید. به علاوه سایر مشتریان نیز در این صورت اعتماد خیلی بیشتری به شما خواهند داشت و این یعنی برگ برنده برای هر خرده فروشی .

۳ـ روابط اجتماعی و کاری بالا

مهارت های ارتباطی برای هر فروشنده ای در هر فروشگاهی یک فاکتور اساسی است. فروشنده های فروشگاهی به شدت نیاز دارند با خریداران، با کارفرمایان، با مدیران فروشگاه، با همکاران و … ارتباط داشته باشند. قسمتی از این ارتباط مربوط می شود به نحوه صحبت کردن و قدرت کلام. اما قسمت بسیار مهم دیگر از روابط اجتماعی بالا به مهارت “گوش کردن” مربوط است. وقتی در حال مراوده با مشتریان هستید، این مهارت، یک مهارت بسیار ارزشمند به حساب می آید. شما باید در برابر خواست ها و نیازهای مشتریان سراپا گوش باشید و با سنجش خواست های آن ها، بهترین کالا یا خدمت را ارائه دهید.

۴ـ خدمت رسانی منصفانه به مشتریان

هر فروشنده خرده فروشی باید با مشتریان روابطی بسیار دوستانه و مثبت داشته باشد. دوستان این نکته را فراموش نکنید، زمانی شما بهتر خواهید فروخت که از عمق دل به صلاح مشتری رفتار کنید. مطمئن باشید فروشندگانی که به خاطر صرف فروختن، هر نوع کالایی را به مشتری می فروشند، بدون اینکه به نیاز ها و خواست های او توجه داشته باشند، هیچ گاه نخواهند توانست موفق باشند. حتی اگر در طول یک روز بیشتر بفروشند. منصف باشید و خدمات ارزنده ای به مشتریان خود ارائه دهید.

۵ـ فناوری اطلاعات (IT)

در اغلب خرده فروشی ها، بهتر است فروشنده کمی دانش فناوری اطلاعات داشته باشد. ممکن است شما نیاز داشته باشید در حین فروشندگی، سامانه ای را برای ثبت نام مشتریان و یا تجزیه و تحلیل خرید و فروش ها مدیریت کنید. داشتن اندکی دانش فناوری اطلاعات بسیار در این موارد به کمک تان آمده، کسب و کارتان را مکانیزه و کرده و خطاها را به حداقل می رساند.

۶ـ حساب و کتاب دقیق و سریع

این مورد نیز یکی دیگر  از مهارت های مورد نیاز برای فروشندگی در خرده فروشی می باشد. هرچه بازی با اعداد و حساب و کتاب شما سریع تر و دقیق تر باشد و مشتری کمینه وقت را برای مشاهده صورت حساب خود داشته باشد، به همان اندازه رضایت از شما بیشتر شده و مشتریان از روند شما راضی خواهند بود.

 

 

این محصول را هم از دست ندهید:

 

هنر فروشندگی

http://aydinnamdar.com/wp-content/uploads/2017/08/%D9%87%D9%86%D8%B1-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4%D9%86%D8%AF%DA%AF%DB%8C.jpg

پاسخی بگذارید