خطاهایی که در مسیر برندینگ باید از آنها اجتناب کنید

خبر خوبی که امروزه از دنیای کسب و کار ایران به گوش می رسد، این است که هر روز بر تعداد مدیرانی که بر ضرورت سرمایه گذاری در حوزه خلق و توسعه برند کسب و کارشان پی برده اند، افزوده می شود. همین موضوع، تولید محتوی و پرداخت علمی به مقوله برندینگ را بیش از پیش الزامی کرده است. اینکه امروز جامعه کارفرمایی، تکاپویی در مسیر برندینگ را تجربه می نماید، نوید بخش آینده ای بهتر برای دنیای کسب و کار در ایران است، اما نباید فراموش کرد که در این حرکت، ممکن است سایه تصمیمات و برنامه ریزی های ناصیحیح نیز بر روی رفتارهای برندینگ مجموعه ها گسترده شود. ممانعت از خطاهای احتمالی و نیز پیش گیری از نتایج منفی تصمیمات ناصحیح، این التزام را به وجود می آورد که همزمان با مطالعه، کسب دانش و تجربه و عملیاتی نمودن خط مشی های مربوط به بایدهای حوزه برندینگ، به نبایدها هم به اندازه کافی بها دهیم. آنچه در این یادداشت در دست مطالعه دارید، خطاهای احتمالی و البته رایج در برندینگ می باشد که نگارنده، آنها را به تجربه در پروژه های مشاوره مختلف کسب نموده است. این یادداشت با این امید تدوین می گردد که پیشگیری نماید از هرآنچه ممکن است سرمایه گذاری در حوزه برند سازمانتان را به مخاطره بیاندازد.

۱ـ هرگز کپی نکنید هیچ برندی نمی تواند با کپی کاری، مسیر را کوتاه تر نماید. این یک تصور باطل است که با گرته برداری از بزرگان، شما نیز خواهید توانست جایگاه ذهنی معادل با جایگاه آنان در ذهن مخاطبانتان بیابید. هرگز کپی نکنید، حتی اگر آنچه اصالتاً از آن شماست، در قیاس با دیگران، شما را راضی نمی کند. البته بررسی مسیرهای موفقیت دیگران به هیچ عنوان شامل این مقوله نیست.

۲ـ عجله نداشته باشید. اگر فکر می کنید آنان که امروز برندهایی موفق هستند، ره صد ساله را یک شبه پیموده اند، سخت در اشتباهید. نه با عجله و نه به صورت اتفاقی، نمی توان مسیر برندینگ را پیمود. از این رو هرگز عجله نداشته باشید. برنامه ریزی درستی انجام دهید و اجازه دهید تک تک برنامه هایتان، مسیر خود را پیموده و به نتایج مطلوب برسند.

۳ـ بزرگنمایی نکنید. برداشت مخاطبان از رفتارهای مختلف شما که با دید بزرگنمایی انجام می دهید، الزاماً آنی نیست که شما انتظارش را دارید. این تلاش که خود و مجموعه تان را بزرگتر، مهم تر، تواناتر و باصلاحیت تر از آنچه است جلوه دهید، بر خلاف تصور شما، بیش از آن که به نفع شما تمام شود، منجر به متضرر شدن و از دست دادن جایگاه ذهنی تان در ذهن مخاطبان خواهد شد.

۴ـ بی مهابا تبلیغ نکنید. اگر فکر می کنید هرچه بیشتر سرمایه گذاری تبلیغاتی داشته باشید به همان اندازه برندتان با سرعت بیشتری رشد خواهد کرد، سخت در اشتباهید. گاهی اوقات، اصرار کورکورانه به بمباران تبلیغاتی مخاطبان، نه تنها منجر به ارتقاء برندتان در ذهن آنان نخواهد شد، بلکه در ناخودآگاه مخاطب، گونه ای از پس زدگی برندتان را به همراه خواهد داشت.

۵ـ شعارهای بیهوده نسازید ادعاهایی که بسیاری از کسب و کارهای در حال رشد در غالب شعارهای تبلیغاتی و تگ لاین ها و … بیان می کنند، بیشتر خنده دار است تا اثر بخش. گاهی حتی می شنویم که مجموعه ای برای رسیدن به همان شعار خنده دار ناکارآمد، ساعتها جلسه برگزار کرده و مبالغ هنگفتی هزینه داده است. اگر در مسیر برندینگ قرار دارید، هوشمندی و نگاه کارشناسانه را در شعارهایی که می سازید در اولویت قرار دهید.

۶ـ آنچه دارید را یکجا رو نکنید این یک تصور غلط است که برخی می پندارند برای جلب نظر مخاطب، باید تمام داشته های خود را حتی به گونه ای بی برنامه در معرض دید وی قرار دهند. اینگونه با وجود داشتن توانایی برای انجام صحیح و کامل تمامی آنچه ادعا کرده اید، مخاطب آن را به گونه ای، سنگ بزرگی خواهد شناخت که علامت نزدن است. برای معرفی توانایی های خود در مرور زمان، برنامه داشته باشید. اینگونه همیشه شما یک قدم از انتظارات مخاطب پیش هستید.

۷ـ از نگرش های رفع تکلیفی خودداری کنید. شاید در نگاه اول به این جمله، چنین مفهومی را بسیار با فاصله از حقایق مدیریت برند حال حاضر خود بدانید. اما اغلب اوقات، بخش بزرگی از مدیران تصمیم ساز، خواسته یا ناخواسته تصمیماتی می گیرند که از جنس رفع تکلیف می باشد. به عنوان مثال تعداد برندهایی که درحوزه بسته بندی خود تحقیق و برنامه ریزی اصولی انجام می دهند زیاد نیست. این موضوع به بسیاری از جنبه های مختلف کسب و کارتان که می تواند برندتان را تحت تاثیر خود داشته باشد، قابل تعمیم خواهد بود.

۸ـ از تغییرات ناگهانی پرهیز کنید تغییر همیشه بد نیست. اما تغییر ناگهانی از دیدگاه برندینگ، اغلب آسیب رسان است. اگر درحال مدیریت و توسعه برند خود هستید، حواستان باشد که باید تصمیماتتان در زمینه تغییرات ضروری درون و برون سازمانی که می تواند نمودی میان مخاطبانتان یافته و بر برداشت آنها از برندتان تاثیرگزار باشد، کاملاً هوشمندانه اتخاذ شده و به گونه ای مدبرانه نشان داده شود.

۹ـ بر اساس قیمت پایین، رقابت نکنید. اگر در ورطه رقابت قیمتی گرفتار شده اید و همواره مجبورید برای حفظ سهم بازار خود، ارزانتر از رقبا بفروشید، فاصله زیادی تا بدل شدن به یک برند خوب دارید. توانایی مدیریت قیمت در مقایسه با رقبا در بازارهای رقابتی، پارامتری بسیاری مهم است، اما در مسیر برندینگ، هرگز فقط بر مبنای قیمت رقابت نکنید.

۱۰ـ نظارتتان را بر هیچ حوزه ای قطع نکنید. مدیریت یک برند همانند صدابرداری از یک ارکستر سمفونیک است. یک صدا بردار حرفه ای، می داند که این اجازه را ندارد که چشم از میز کنترل میکسر برچیند. احساس مخاطب از برند شما، همان لذتی است که او از شنیدن صدای بی نقص ایفای ارکستر سمفونیک تجربه خواهد کرد و شما همان صدابردار خبره ای هستید که نباید هیچ حوزه ای را از کنترل خود خارج کنید. اگر دوست دارید تمام جوانب، به نفع برندتان مدیریت شود، هرگز نظارتتان را بر هیچ حوزه ای قطع نکنید. این یادداشت پیشتر به قلم من در مجله خلاقیت چاپ شده است.

پاسخی بگذارید