درس های بازاریابی از کمپین های انتخاباتی

این روزها شهر و کشور حال و هوای دیگری دارد ،همه جا صحبت از انتخابات است، پیر و جوان در حال پیگیری اخبار و اطلاعات هستند و بازار بحث و گفتگو داغ است. اما خارج از موضوع سیاست میتوان از منظر بازاریابی نیز به این اتفاقات نگاه ویژه ای داشت. تکنیک های بازاریابی زیادی وجود دارد که توجه به آنها در افزایش بهره وری و فعالیت کمپین های انتخاباتی اهمیت ویژه ای دارد. در این یادداشت سعی داریم به تعدادی از آنها اشاره کنیم.

۱ـ درک و شناخت صحیح از مخاطبان و هواداران خود

اهمیت هر شهر از لحاظ تعداد افرادی که بطور کلی می توانند در آنجا رأی دهند ٬ حال چه از لحاظ جنسیت ، چه از لحاظ تعداد رأی اولی ها ، تعداد دانشگاه ها و… همه و همه به نوبه خود اهمیت دارد که مدیران کمپین ها باید به آن توجه کنند و با برنامه ریزی صحیح به تولید محتوای مناسب برای آن شهر و جلسات حضوری ملاقات مردم با کاندید مورد نظر بپردازند.

۲ـ شناخت صحیح از رقبای خود

برای برنده شدن همیشه نیاز است که رقبای خود را درست بشناسید و فعالیت های آنها را بطور مستمر در فضای جامعه و هم فضای مجازی پیگیری کنید و از برنامه کاریشان باخبر باشید تا بتوانید بهترین تصمیمات را در مقابل اقدامات و حرکات آنان انجام دهید .

۳ـ ساختن یک تیم قوی و منسجم برای فعالیت در فضای مجازی

امروزه فضای مجازی و اینترنت نقش بسیار موثری را می تواند در موفقیت کمپین ها ایفا کند. در واقع با یک استراتژی و برنامه ریزی درست بازاریابی در فضای مجازی میتوان بهترین تبلیغات انتخاباتی را با حداقل هزینه و صرفه جویی در زمان انجام داد. تحقیقات اخیر نشان می دهد که استفاده از اینترنت برای اطلاع رسانی و انتقال اخبار در میان انسانها نسبت به سالیان گذشته رشد چشمگیری داشته است؛ بنابراین کمپین های انتخاباتی و کاندیدها نباید از اهمیت این ابزار غافل شوند اما نکته مهم استفاده صحیح و درست از این فضاهای مجازی است. کمپین های انتخاباتی نیاز به ساختن یک تیم با حضور افراد با دانش و تخصص های مختلف دارند که در کنار یکدیگر بتوانند برنامه های کاندیدا را درست پیش ببرند. مثلا گرافیست، نویسنده، متخصص آی تی، مدیر تحقیقات، مشاورین سیاسی و … با هم و در کنار هم با خرد جمعی بستر پیروزی کاندیدا را فراهم سازند .

۴ـ ایجاد وب سایت و صفحه های شخصی کاندیدها در پلتفرم های مجازی

در ادامه نکته قبل داشتن اکانت توییتر، فیسبوک، کانال یوتیوب، اینستاگرام و بسترهای دیگر در فضای مجازی در کنار هم می توانند پیام و نظرات کاندید مورد نظر را به سرعت به مخاطبان و هوادارانش منتقل کنند .

۵ـ برقراری ارتباط موثر با مردم

گوش کردن به درد و دل مردم و حرفهایشان و مشارکت آنها در بحث ها یکی از مهم ترین راه های نفوذ به قلبهایشان است. اینکه کمپین های انتخاباتی بستری دو سویه فراهم سازند و صدای مردم باشند در برنده شدنشان نقش پر اهمیتی خواهد داشت. گاهی از میان صحبت های مردم نکاتی را میتوان حس کرد که قطعا در استراتژی کاندیدها و برنامه های آنها می تواند بسیار تاثیر گذار باشد .

۶ـ داشتن یک شعار ساده با هویت بصری

انتخاب شعار بسیار مهم است. کلماتی کوتاه اما پر مفهوم و تاثیر گذار با هویت بصری ( رنگ ، پوستر و … ) بسیار نقش پر رنگی در جذب هواداران خواهد داشت . مطالب فوق تنها قسمتی از نکته های بازاریابی است که کمپین های انتخاباتی برای موفق شدن نیاز است به آنها توجه ویژه نمایند . به امید ایرانی آباد برای همه ایرانیان

پاسخی بگذارید