در مسیر گذار از امسال به سال جدید، این نکات را در کسب و کار خود پیاده کنید

سال ۱۳۹۵ در واپسین لحظات خود در حال سپری شدن است. برای برخی ها امسال، بدترین سال کسب و کار شان و رکود به معنی واقعی بود. اما در نقطه مقابل کم نبودند کسب و کار هایی که همین امسال، دوران شکوفایی خود را پشت سر گذاشته  و روز به روز به ارزش ویژه برند، به میزان فروش، و بر موفقیت سازمان خود افزوده اند. بد نیست در همین ابتدای کار بپذیریم که رکود اقتصادی و عدم نقدینگی و … بهانه هایی بیش برای توجیه عدم موفقیت کسب و کار نیستند. اثبات این مدعا نیز همین کسب و کارهایی هستند که پیرامون همه ما به وفور یافت می شوند، و درست در نشیب کسب و کار ما، هر روز با شیب تندتری رشد می کنند. اما اینکه چکار کنیم تا کسب و کار مان رشد کند و بهانه هایی همانند رکود و … نداشته باشیم، بحثی است بسیار مفصل و  وسیع که ابعاد بزرگ و متنوعی را از مدیریت کارکنان گرفته تا مدیریت ارتباط با مشتری، در بر می گیرد. هدف این یادداشت، تلنگری است به شما، تا برای کسب و کار تان در سال جدید، که آهسته آهسته باید خوش آمد گویی خود را تقدیمش کنیم، طرحی نو در اندازید و بار دیگر ببینید با خود چند چند هستید! ۳ نکته اساسی در این مقاله آمده است:

ـ اهداف خود را مورد بازبینی و بازنگری قرار دهید

برای رسیدن به چه نقطه ای در حال تلاش و تکاپو هستید؟ آیا اهداف شما ، نسبت به سال گذشته تفاوت هایی به خود دیده است؟ اولین قدم برای توفیق کسب و کارتان در سال جدید این است که اهداف خود را مورد بازنگری قرار دهید. اگر تغییراتی مورد نیاز است اعمال کنید، در غیر این صورت از خود بپرسید که چه چیزی در سال گذشته شما را از رسیدن به اهدافتان دلسرد کرده است؟ موانع کسب این اهداف چه چیزهایی بوده اند؟ در سال جدید چاره ای نیست جز اینکه این موانع را از مسیر حذف کنیم. با این کار مجددا تکلیف خود را با خود مشخص می کنید و می توانید از خود قول بگیرید، تا رسیدن به اهدافتان از حرکت و تلاش باز نایستید. پس از همین الان قلم و کاغذ خود را بردارید و شروع کنید به نوشتن اهدافتان و تعیین تکلیف در مورد سال جدید. (ضمنا در خصوص هدفگذاری، پیشنهاد می شود این محصول را از دست ندهید.)

ـ پاسخ دهید به “چرایی تان”

بسیار در این مورد نوشته شده و نوشته ایم که، پول اصلی ترین چیز است ولی مهم ترین چیز نیست. شاید به اشتباه افرادی در این فکر باشند که چرایی وجود و حضور آن ها، در این دنیا و در دنیای کسب و کار، صرفا جمع کردن پول است. اگر اینطور است، پس چرا میلیونرهای بیشماری وجود دارند که علاوه بر لذت نبردن از زندگی خود، نمی توانند ذره ای آثار مثبت در زندگی دیگران بیافرینند؟ رسالت هر انسان در این دنیا، احتمالا چیزی فراتر از پول و مادیات است. اما نکته اینجاست که مزه واقعی موفقیت در کسب و کار را شما زمانی خواهید چشید، که پاسخ چرایی تان را بتوانید به نحو احسن بدهید. چرایی به زندگی تان، چرایی به کسب و کارتان و … .

ـ بار دیگر با تیم خود تجدید عهد کنید

یکی از بهترین و اوجب ترین اهرم ها برای کسب موفقیت ها و رسیدن به آنچه که به دنبالش هستیم، در کنار کمک به دیگر انسان ها، ساخت تیم و انجام بازی برد- برد است. احتمالا شما نیز در مجموعه خود یک تیم دارید. رسیدن سال جدید بهترین فرصت برای شماست، تا بار دیگر با تیم خود عهد بر بندید و علاوه بر ارتباطات کاری خود، به ارتباط دلی و قلبی خود تاکید کنید. همین تیم است که در بزنگاه های تاریخی، به داد شما و کسب و کار تان می رسد. در سال جدید، فرصت هم پیمان شدن با تیم خود را از دست ندهید.

پاسخی بگذارید