دیر حقوق دادن، فرقی با حقوق ندادن ندارد!

یکی از بزرگترین تفاوتهای میان کارمندان و صاحبان کسب و کار در این است که مدیران و صاحبان کسب و کارها حقوق پرداخت می کنند و کارمندان در انتظار پرداخت حقوق هستند. همین است که در ادبیات شفاهی اجتماع، به کارمند “حقوق بگیر” گفته می شود و در مورد کارفرما هم می گویند “فلانی جز خودش به ۱۰ نفر هم نان می رساند”

مقوله جبران خدمت و پرداخت حقوق یکی از موضوعات بسیار بسیار مهم و حیاتی در مدیریت سرمایه های انسانی است که من در محصول مدیر بی نظیر، به تفصیل به آن پرداخت کرده ام. در این یادداشت خواهم کوشید زوایا و خفایای زمان پرداخت حقوق را مورد موشکافی قرار داده و تبعات تاخیر در پرداخت حقوق را با شما خواننده گرامی در میان بگذارم.

 

۱ـ کارمند برای حقوق کار می کند

شاید محیط کار شما یک محیط بی نظیر و عالی است، شاید اعتبار برندتان چنان بالاست که کارکردن در مجموعه شما یک افتخار بزرگ به شمار می آید، شاید شما یک مدیر دوست داشتنی هستید که همیشه دست نوازشتان بر سر کارمندانتان است، اما همه اینها را به کناری بگذارید، چرا که کارمند برای حقوق کار می کند. تمام آنچه برشمردم، تنها و تنها زمانی ارزش به شمار می آیند که شما حقوق مکفی را به موقع پرداخت کنید.

در سازمانهایی که پرداخت حقوق در آنها به نوعی دچار مشکل است، تمام این ارزشها فقط و فقط برای بازه کوتاهی معنی دار خواهند بود و پس از سپری شدن این بازه، نه تنها دیگر ارزش به شمار نخواهند آمد، بلکه کارمند چنین احساس خواهد کرد که همه اینها به نوعی برای فریب او و کاستن از حقش گردآوری شده اند.

 

۲ـ زمان پرداخت حقوق هرگز یک پارامتر مدیریتی نیست

بگذارید باهم روراست باشیم. اینکه شما از یک کارمند انتظار دارید کارش را به درستی انجام دهد، فروش خوبی داشته باشد، نظم و انظباط را رعایت کند و در کل نیروی خوبی برای شما باشد کاملاً انتظارات درست و به جایی است. اما اگر صرفاً به خاطر برآورده نشدن این انتظارات پرداخت حقوق یک کارمند را به تاخیر می اندازید، شما یک مدیر کارنابلد هستید.

ریشه برآورده نشدن انتظاراتتان را باید در جایی دیگر بجویید و نیز مسیر اصلاح را به شیوه ای دیگر طرح ریزی کنید. شک ندارم خودتان هم دوست نداشتید جای کارمندی بودیدی که روز دهم ماه و بعد از پیگیری های متعدد به جای پول با این جواب مواجه می شود

“شما که هر روز صبح ۱۰ دقیقه تاخیر دارید، نباید انتظار داشته باشید حقوقتان به موقع پرداخت شود!!”

 

۳ـ تاخیر سه روزه با تاخیر سی روزه فرقی ندارد

وقتی در جلسات مشاوره پای صحبت برخی مدیران می نشینم، می گویند ما ادعایی در پرداخت به موقع حقوق نداریم، اما تا به امروز هم نگذاشتیم حقوق ها بیش از یک هفته تاخیر داشته باشند.

یک هفته تاخیر؟!

حتی یک روز تاخیر هم پذیرفتنی نیست. تاخیر تاخیر است، چه یک روز، چه یک هفته. فقط بدانید که وقتی با تاخیر پرداخت می کنید، ارزش و اعتبار پرداخت حقوق را زیر سوال می برید

 

۴ـ انتظارت درک بالا نداشته باشید

اگر شما هم جزو مدیرانی هستید که انتظار دارید کارمندانتان شرایط بازار، وضعیت نامنظم پرداختی مشتریان و کارفرمایان شرکت، وضعیت زندگی خصوصی شما و هزار و یک پارامتر دیگر را درک بکنند، سرتان را سخت در برف فرو برده اید. همه این انتظارات را کنار بگذارید. وظیفه شما به عنوان یک مدیر، بر آورده کردن همان یک انتظار به حق کارمندانتان است و آن چیزی نیست جز پرداخت حقوق به موقع

شما بعد از بر آورده کردن این انتظار کارمندانتان می توانید انتظارات خود را لیست کنید و در جستجوی برآورده شدنشان از سوی کارمندان باشید

 

۵ـ راندمان را فدای ضعف مدیریت مالی نکنید

نکته ای که در این بند با شما درمیان می گذارم، مهمترین نکته این یادداشت است. یک کارمند عادی، به طور میانگین عددی بین ۱۵ تا ۲۰ میلیون در سال حقوق دریافت می کند. این بدان معنی است که شما به ازای هر کارمندتان، چنین عددی را در طول سال پرداخت خواهید کرد. شما نمی توانید چندان دخل و تصرفی برای کاستن از این عدد داشته باشید، اما زمان پرداخت و نظم پرداخت در اختیار شماست. یک مدیریت مالی هوشمندانه می تواند زمان پرداخت را منظم کند.

اما اگر چنین مدیریت مالی هوشمندانه ای وجود نداشته باشد، شما در اولین ماهی که حقوق ها را بی موقع پرداخت می کنید، تخم نگرانی را در دل کارمندانتان می کارید. چنین جوانه ای اگر رشد کند، نخستین فشار را به گیاه کناری خود که همان انگیزه است وارد خواهد آورد و بعد از آن این راندمان است که کشته خواهد شد.

 

سخن پایانی

وظیفه شما به عنوان یک مدیر این است که دخل و خرج کسب و کارتان را چنان مدیریت کنید که پرداخت حقوق کافی و به موقع، جزو روال عادی شرکتتان باشد. قصور شما در انجام درست این وظیفه، تمام وظایفی را که به درستی آنها را به جای می آورید تحت الشعاع قرار خواهد داد.

نکته دیگر اینکه، همیشه برای یک نیرو خوب فرصت کاری بهتر از مجموعه شما وجود دارد. از شما می پرسم، اگر یک نیروی کار حرفه ای بودید، چقدر بدقولی کارفرما و بی نظمی اش در پرداخت حقوق را تحمل می کردید؟

اگر جوابتان یک عدد بزرگ است، شما حرفه ای نیستید، اما اگر جوابتان در حدود یک یا دو ماه و یا نهایتاً سه ماه است، انتظار تحمل بیش از این از نیروهایتان نداشته باشید. اگر هم اکنون سالهاست که پرداخت نابهنگام حقوق و مزایا جزو روال عادی کسب و کارتان شده است، شک نکنید نیروهای دور و برتان، چندان نیروهای خوب و حرفه

 

 

این کارگاه را از دست ندهید:

برای کسب اطلاعات بیشتر و رزرو کلیک کنید.

2 دیدگاه برای “دیر حقوق دادن، فرقی با حقوق ندادن ندارد!

    • آیدین نامدار گفته:

      مهدی عزیز، ممنون که نظرتون رو با خوانندگان به اشتراک گذاشتید. البته از حق هم نگذاریم واقعاً بعضی از مدیران نیتشون دیر حقوق دادن نیست. بلکه خودشون هم نمی توانند منابع مالی رو در زمان مناسب جمع آوری کنند. به هرحال امیدوار هستیم که هرچه زودتر این معضل در کشورمون حل بشه.

پاسخی بگذارید