راز خلق انگیزه ای فراتر از پول

اگر از کارآفرینان سوال کنید که دقیقا به دنبال چه هستند و چه هدفی از این همه فعالیت خود دارند، قریب به اتفاق این پاسخ را خواهید شنید: ” می خواهم دنیا را دگرگون کنم!” اغلب کارآفرینان نه فقط به دنبال پول، بلکه به دنبال خلق اثری ماندگار در جهان هستند. به دنبال انجامی کاری تاریخی در دنیا هستند. می خواهند با انجام عملی خارق العاده نام خود را در برگ تاریخ ثبت نمایند. اما در عین حال نمی توانند فراموش کنند که در این جهان، اگر کسب و کاری راه می افتد، و نفراتی به این کسب و کار جذب شده و مشغول به کار می شود، از انگیزه اولیه پول برخوردار هستند. اما دوستان، در نمونه های بی شماری مشاهده شده که با وجود سوددهی عالی کسب و کار، با وجود پیشرفت هر روزه‌ی شرکت، باز هم کارکنان و اعضای تیم، آن انگیزه ای که باید را ندارند. مشکل کجاست؟ در این مقاله می خواهیم به همین موضوع بپردازیم و روش هایی از خلق انگیزه را بیان داریم، که ماورای پول و سود هستند. اگر سازمان سوددهی هستید، ولی باز هم کارکنانتان انگیزه مند نیستند، بدانید که موضوع اصلی در خلق انگیزه برای این کارکنان است. ممکن است کسب و کار شما روزهایی را تجربه نماید که سوددهی به حداقل خود یا حتی صفر رسیده و حتی در حال ضرردهی می باشید؛ اگر تنها راه خلق انگیزه و انگیزه بخشی به کارکنان، سود و پول باشد، در چنین شرایطی تکلیف چیست؟ شما به عنوان یک رهبر، باید در اعضای تیم خلق انگیزه نمایید. انگیزه ای که در روزهای رکود کسب و کارتان زایل نشده و از بین نرود. این مقاله یاری رسان شما در این باب است.

۱ـ به تیم خود انرژی ببخشید

به جای اینکه از آن دست رییسانی باشید که نه تنها انرژی نمی بخشند، که انرژی دیگران را نیز از آنها گرفته و سست شان می کنند، مدام به اعضای تیم و همه کارکنان انرژی مثبت از خود بفرستید. کارهایی انجام دهید که شور و شوق و همدلی را در بین کارکنان به وجود آورد و تیم خود را از یک تیم سرد بی روح و سرخورده به تیمی شاداب، با انرژی مثبت فراوان تبدیل کنید.  مطمئن باشید چنین تیمی، هیچگاه و هیچگاه، حتی در بدترین شرایط اقتصادی هم شما را تنها نخواهند گذاشت.

۲ـ شما با انسان ها کار می کنید، و این از هر چیزی مهم تر است

فراموش نکنید که شما رهبری و  مدیریت تیمی را بر عهده دارید که متشکل هستند از انسان ها. از کسانی که احساسات دارند، روابط عاطفی دارند، دچار بیماری می شوند، دچار مسائل روحی  می شوند، ممکن است روز بد و یا روز خوب داشته باشند. گاهی اوقات رهبران تیم ها، فراموش می کنند که سر و کارشان با انسان هاست، نه ماشین ها و روبات ها. اگر موتور کسب و کار شما نیز همین انسان ها هستند، ویژگی های انسانی آن ها را فراموش نکنید و مانند ماشین با آن ها برخورد ننمایید.

۳ـ اساس رفتار خود را بر صداقت قرار دهید

در دنیایی که دروغ گفتن و دور زدن همدیگر، کاریست روتین و عادی، شما صادق باشید. مطمئن باشید اگر اساس رفتارتان با کارکنان خود صداقت باشد، آن ها این بزرگ منشی را ارج نهاده و با چنان جدیت و انگیزه ای فعالیت می کنند که نتایجش شما را متعجب خواهد ساخت. اگر می خواهید خلق انگیزه کنید، انگیزه ای که ماندگاری آن تا آخرین نفس کسب و کار شماست، صداقت را پیشه نمایید. شک نکنید مزد این صداقت را خواهید گرفت.

۴ـ دور از دسترس نبوده و با اعضای تیم در ارتباط باشید

در یک تعریف خاص، رهبری عبارت است از نفوذ در دل اعضای تیم. تا شما با کارکنان خود رابطه نداشته باشید، آن ها را سالی یک بار، آن هم دورادور ببینید، چگونه می توانید ارتباطی موثر و عمیق برقرار کرده و در دل او نفوذ کنید؟

۵ـ یک شنونده عالی باشید

موثرترین و بهترین رهبران دنیا کسانی هستند که مقداری از زمان خود را به شنیدن حرف دل کارمندان اختصاص می دهند. در طول زمان هر انسانی روزهای خوب و بد، لحظات تلخ و شیرین را تجربه می کند. اعضای تیم شما هم مستثنا از این قاعده نیستند. روزهایی هست که آن ها دوست دارند حرف دلشان را باز گو کنند. چه بهتر که شنونده این حرف ها، مدیر و رهبر این تیم باشد. بدون اینکه از بالا به کارکنان نگاه کنید، اندکی از زمان خود را صرف گوش دادن به آن ها نمایید. بگذارید آن ها مطمئن باشند که همواره کسی را دارند که گوشی شنوا دارد و با حوصله به آن ها گوش می سپارد.

۶ـ حلال مشکلات باشید

طبیعتا انتظار نمی رود که شما کار و زندگی خود را رها کرده و فقط سعی در حل مشکلات دیگران باشید، خیر. اما دوست من، شما یک مدیر یا رهبر در یک تیم هستید، و احتمالا تجارب و دانش خوبی نیز دارید. حتی الامکان، تجربه و دانش خود را در اختیار اعضای تیم تان بگذارید و به این ترتیب، در حل مشکلات آن ها، کمک حالشان باشید. همین که کارکنان ببینند شما فقط به فکر خود نیستید، و تا جایی که مقدور است برای حل مسائل آن ها نیز تلاش می کنید، در آن ها خلق انگیزه خواهد شد و از جان و دل برای موفقیت تیم کار خواهند کرد.

۷ـ شایسته سالاری را رواج دهید

خود را جای کارمندی بگذارید که بسیار انسان تلاشگر و کوشایی است. او هر روز بیشتر تلاش می کند تا جایگاه خود را در سازمان ارتقا دهد. اما روزی می بیند کارمند دیگری بدون تلاش، و صرفا به این دلیل که یکی از بستگان مدیر است، ارتقای حقوق یا جایگاه یافته است.  شما اگر جای چنین شخصی در تیم باشید، می توانید با انگیزه باشید؟دوست مدیر من، لطفا شایسته سالاری را در تیم خود جاری سازید. به این ترتیب ضمن اخلاق مداری، چنان خلق انگیزه می کنید که هر لحظه فکر اعضای گروه را به خود مشغول کرده است. با این روند شاهد خواهید بود که روز به روز تلاش و رقابت سالم در مجموعه شما رو به افزایش است و کارمندان هر روز با انگیزه بیشتری برای ارتقای خود و تیم تلاش خواهند کرد. با این توصیفات، اگر هنوز هم تنها راه خلق انگیزه در تیم شما، فقط پول است و پول، بهتر است فکری به حال این موضوع بکنید. چون هر کسب و کاری روزهای متوسط و حتی ضعیف دارد. در چنین روزهایی به چه طریق در اعضای تیم خود خلق انگیزه می کنید؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

 

این محصول صوتی را از دست ندهید!

 

چگونه در اوج انگیزه بمانیم؟

http://aydinnamdar.com/wp-content/uploads/2017/08/%DA%86%DA%AF%D9%88%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%B1-%D8%A7%D9%88%D8%AC-%D8%A7%D9%86%DA%AF%DB%8C%D8%B2%D9%87-%D8%A8%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C%D9%85%D8%9F.jpg

برای کسب اطلاعات و خرید: کلیک کنید

پاسخی بگذارید