رسانه های اجتماعی | پودر شکلات روی فنجان کاپوچینو

امروزه فروش از طریق اینترنت ( رسانه های اجتماعی ) در میان مردم بسیار پر طرفدار شده است. ما در عصری زندگی می کنیم که توییت کردن به سرعت رعد و برق اتفاق می افتد ، نتیجه قراردادها از طریق ایمیل یا پیام متنی اینترنتی ارسال می گردد و اخبار به سرعت منتقل می شود بنابراین مشخص است که یکپارچگی کسب و کار های قدیمی بطور قابل توجهی از زمان ظهور اینترنت کاهش یافته است و استفاده از رسانه های اجتماعی در حوزه کسب و کار امری ضروری به حساب می آید . اینترنت برای ما صرفه جویی در زمان را به ارمغان آورد.

اکنون اطلاعات به راحتی قابل دسترسی است و برقراری مکالمات با کیفیت از نقطه ای به نقطه دیگر در این کره خاکی فراهم گردیده؛ اما در مقابل عدم اطمینان به برخی از گفته ها و برخی ناهنجاری های اجتماعی نیز در رسانه های اجتماعی مشاهده می شود اما از پر اهمیت بودن آن کم نشده است و روز به روز نیز شاهد پیشرفت آن هستیم. در این میان شبکه های اجتماعی مختلفی ظهور کردند و برخی از آنها بسیار بین مردم محبوب شدند. فروش از طریق رسانه های اجتماعی شباهت زیادی به یک فنجان کاپوچینو دارد! کاپوچینو نوعی شیر قهوه ایتالیایی است که مخلوطی از اسپرسو یا همان قهوه پررنگ و شیر داغ کف کرده (فوم) روی آن است و از پودر کاکائو (شکلات) جهت طعم‌دهی و تزیین روی کفِ شیر نیز استفاده می‌گردد.

لایه پایین کاپوچینو : قهوه ( اسپرسو ) که به اولین تماس یا ( Cold Calling ) در فروش اشاره دارد. اینگونه تماس ها اغلب به فروش منتهی نمی شوند بلکه آن را می توان آغازی برای فرآیند فروش دانست و هرگز نباید در اینگونه تماسها دنبال پاسخ مثبت بود. لایه وسط : شیر داغ کف کرده ( فوم ) که به فرآیند بازاریابی ارجاع داده می شود. و در نهایت لایه بالا که همان پودر کاکائو روی فنجان کاپوچینو است و به رسانه های اجتماعی همچون اینستاگرام، لینکدین، فیسبوک و … اشاره دارد .

اما لایه بالایی کاپوچینو ( پودر کاکائو) در فروش چگونه عمل می کند ؟!

با یک مثال شروع می کنم: هر شرکت لیستی از مشتریانی دارد که دوست دارد با آنها همکاری داشته باشد و در این لیست افرادی هستند که شرکت نمی داند به چه طریق میتوان با آنها ارتباط برقرار کرد ؟! نقش پر اهمیت رسانه های اجتماعی در برقراری ارتباطات توصیف ناپذیر است بطور مثال شبکه لینکدین بصورت حرفه ای می تواند شما را در پیدا کردن این افراد متخصص و ایجاد ارتباط با آنان یاری دهد و تحقیقات نشان داده است در این شبکه اجتماعی از هر ده درخواست نُه درخواست حتما جواب خواهد گرفت و یا رسانه اجتماعی اینستاگرام بهترین بستر برای ایجاد یک ارتباط دوسویه با مشتریان و شنیدن نظرات آنهاست . پودر شکلات هم اگرچه برای تزیین استفاده می شود ولی نقش پر اهمیتی در طعم و جذابیت ظاهری یک فنجان کاپوچینو دارد و به دلیل نقش پر رنگ این دو موضوع، در این یادداشت رسانه های اجتماعی را به پودر شکلات بر روی فنجان کاپوچینو تشبیه کرده ایم .

در تهیه یک فنجان کاپوچینو تناسب میان میزان قهوه و فوم شیر ضروری است و درست کردن صحیح آن دقت لازم را می طلبد. در فروش نیز توجه به اصول اولیه اهمیت زیادی دارد .

فروش یعنی در هر شرایطی بتوانید بفروشید حتی در لحظه ای که تصور نمی کنید. مجموعه ای از فعالیت ها همچون تحقیق بازار ، تماس اولیه ، تنظیم قرار ملاقات ، آماده شدن برای جلسات احتمالی ، بررسی و برآورد نیازسنجی ها ، آماده کردن پیشنهاد فروش مناسب ، آمادگی برای روبرویی با مخالفت های احتمالی ، مذاکره قیمت ، نهایی کردن معامله ، بستن قرارداد ، مدیریت ارتباط با مشتری و خدمات پس از فروش و … همه دارای اهمیت هستند و توجه به همه آنها در یک فروش موفق اهمیت دارد. اما کماکان نقش مهم را در فروش آنلاین همان پودر شکلات که به رسانه های اجتماعی اشاره دارد ایفا میکند چرا که رسانه های اجتماعی بستر مناسبی را برای معرفی و عرضه محصولات و فعالیت کسب و کار شما فراهم نموده اند اما باید دقت کرد هر کسب و کاری ، رسانه اجتماعی خاص خود را می طلبد مثلا یک فرد برای به اشتراک گذاشتن تحقیقات و مقالات خود با انسان های دیگر بهتر است شبکه لینکدین را انتخاب کند که موجب تقویت پرسنال برندینگ شخص گردد و در کنارش نیز می تواند از شبکه اینستاگرام برای نشان دادن عکس ها و … استفاده کند. ترکیب درست قهوه ، انتخاب قهوه مناسب ، میزان حرارت شیر ، فوم شیر و پودر شکلات مزه یک فنجان کاپوچینو را لذت بخش تر می کند. در فروش هم توجه به همه مجموعه فرآیندهای گفته شده و انتخاب بهترین رسانه اجتماعی متناسب با اهداف شخصی یا کسب و کار ، موفقیت را در نهایت رقم خواهد زد .

بنابراین اگر صاحب کسب و کاری هستید هرگز از نقش پر اهمیت رسانه های اجتماعی در فروش غافل نشوید .

پاسخی بگذارید