روابط کاری و تاثیر آن بر شادابی و طراوت محیط کار

 

بر اساس تحقیق شرکت معتبر Gallup ، افرادی که دوستان صمیمی  و نزدیکی در محل کار خود داشته باشند، وابستگی قلبی بسیار بیشتری به کار و حرفه خود دارند. البته نه فقط دوستان بسیار صمیمی و نزدیک، بلکه داشتن دوستانی با درجه صمیمیت کمتر نیز، باعث افزایش علاقه و جدیت نسبت به کار و شغل می گردد. در این مقاله اهمیت روابط کاری و چگونگی ساخت روابط کاری به شکلی مثبت و قوی مورد بحث قرار می گیرد. خواهید دید که افرادی که در محل کار خود روابطی سرشار از محبت و همکاری دارند، تا چه اندازه در حرفه خود موفق تر هستند. اهمیت دیگر این موضوع از این بابت ناشی می شود که موفق تر بودن تک به تک اعضا در یک سازمان و اداره، در نهایت به موفقیت واحد و یا کل سازمان منجر می شود و این موضوع از نقطه نظر مدیریت کلان نیز اهمیت دارد.

لزوم داشتن روابط کاری مثبت و قوی در محل کار چیست؟

انسان ها به صورت فطری و غریزی موجوداتی اجتماعی هستند و گرایش دارند در بین هم نوعان خود باشند، در گروه های مختلفی عضو باشند. چرا که از این اجتماعی بودن حس اهمیت و بزرگی می گیرند. اصلا می توان اینگونه ادعا کرد که انسان به اندازه ای که به آب و غذا نیاز دارند، به اجتماعی بودن نیز نیاز داند. بنابراین کاملا منطقی است که داشتن روابط کاری مستحکم، مثبت و سازنده، راندمان کاری را بالا رود. علاوه بر موضوع فطری انسان ها، روابط کاری خوب و مثبت چندین مزیت دیگر نیز دارد: با داشتن روابط شغلی خوب، محیط کار فضای با نشاط تری خواهد داشت و تمام کارکنان از این فضای با طراوت لذت می برند. هم چنین با وجود رابطه های مثبت در کار، خلاقیت نیز افزایش می یابد و یک سازمان راکد به یک سازمان پویا، به روز و قوی تبدیل می شود. اما موضوع به همینجا ختم نمی شود. هر کدام از کارکنان می توانند به جای تحمل استرس و فشارهای  ناشی از روابط بد و منفی، شور و نشاطی ناشی از روابط خوب داشته باشند. بدون داشتن روابط کاری مثبت، اعتمادی نیز بین کارکنان با همدیگر، مدیر با کارکنان و … ایجاد نمی شود. همین موضوع علتی است بر اینکه یک سازمان و یا شرکت از پیشرفت باز بماند. همچنین گفتنیست که روابط مثبت نه تنها بین اعضای یک مجموعه، بلکه باید بین مشتریان، سازمان، فروشندگان، تولید کنندگان و تمام ذی نفعان یک محصول یا خدمت به صورت یک چرخه برقرار باشد.

تعریف یک رابطه کاری مثبت و سازنده چیست؟

روابط کاری مثبت و سازنده، شامل چندین جنبه مختلف می شوند که از آن جمله عبارت اند از:

ـ اعتماد

اعتماد و اعتماد سازی، سنگ بنای هر رابطه موفق و قدرتمندی است. زمانی که در بین اعضای تیم تان اعتماد برقرار شد، می توانید ادعا کنید که به یک تیم منسجم و پویا تبدیل شده اید. اگر با چاشنی اعتماد پیش روید، می توانید خیلی صادقانه و بدون دروغ و دغل کار کنید. حتی اگر اشتباه کردید می توانید به راحتی آن را بپذیرید و حتی با هم تیمی های معتمد خود به حل و فصل آن بنشینید. با وجود اعتماد، کارها آسان تر پیش می رود و وقت و انرژی شما تحت هیچ شرایطی هدر نمی شود.

ـ احترام متقابل

احترام به گذاشتن به کسانی که شما با آن ها کار می کنید، به معنی احترام به افکار و ایده های آن هاست. به معنی ارزش بخشی به آن هاست. اگر این ارزش را به آن ها برسانید، آن ها نیز بازخوردی مناسب با همین ارزش به شما باز خواهند گرداند. احترام متقابل جاده ایست تا به وسیله آن مقاصد سریع تر طی شوند، خلاقیت ها و ایده ها توسعه یابند و همواره سازمان پویایی خود را داشته باشد.

ـ تمرکز حواس

این بند به این معنی است که کارکنان با دور بودن از فضای استرس و تنش، با فکری رها تر و آزادتر می توانند تصمیم گیری کنند. به این ترتیب همواره مسئولیت پذیری نیز در بین کارکنان وجود خواهد داشت.

ـ استقبال از انتقادات و نظرات مختلف

وجود روابط مثبت و خوب، روحیه انتقاد پذیری را بالا می برد. به این ترتیب نه تنها شخص انتقاد شونده ناراحت نمی شود، بلکه از این انتقاد ها استقبال کرده و نظرات مختلف را تحلیل می کند.

چگونه روابط کاری مثبتی بسازیم؟

با توجه به مطالب عنوان شده، چگونه می توان چنین روابط مثبت و سازنده ای را ساخت و ایجاد کرد؟

ـ بدانید که در روابط کاری خود به چه چیز نیاز دارید

نیازهای خود را بشناسید و بدانید که از دیگران چه انتظاری دارید. بدانید که از بقیه چه می خواهید. آن سوی این موضوع نیز مهم است. باید بدانید که دیگران از شما چه می خواهند؟ برای ساخت یک رابطه کاری عالی، باید نیازها و انتظارات خود و طرف مقابل را از این رابطه بشناسید.

ـ برای به وجود آمدن روابط خوب، باید وقت صرف کرد و برنامه داشت

بدون صرف زمانی کافی و مناسب ، امکان ایجاد روابط خوب وجود ندارد. حتی اگر شد ۲۰ دقیقه در طول روز کنار بگذارید و صرف ایجاد دوستی های مثبت نمایید. برای مثال، می توانید در تایم ناهار، دقایقی را با همکاران سپری کنید، یا از طریق شبکه های اجتماعی برای او پست های موفقیت بفرستید. همینطور می توانید هنگام برگشت از محل کار به سمت خانه، دقایقی را پیاده روی کرده و هم صحبت شوید. تمام این راه ها، بسیار حس خوبی در دوستان و همکارانتان ایجاد می کند. با این راه کار ها در حقیقت بنیان یک دوستی مثبت و سازنده را با همدیگر می سازید.

ـ از دیگران قدردانی کنید

هر موقع انسانی کمکی به شما کرد، حتما متشکر او باشید. در مورد تمام همکارانتان. از رییس سازمان گرفته تا مستخدم. به همه همکاران و هم قطارانتان بگویید که فعالیتی که در جهت رشد و در جهت حصول هدف مشخص و والایی انجام می دهند، قابل تقدیر و قابل تحسین است. این موضوع درب بزرگی برای ساخت و پرداخت روابط مناسب، مثبت وسازنده به رویتان باز می کند.

ـ در کل فرد مثبت و با نشاطی باشید

با نشاط و مثبت بودن به خودی خود بسیار جذاب است. مثبت رفتار کردن، مثبت حرف زدن  و مثبت فکر کردن باعث می شود افراد زیادی جذب شما شوند. اصلا یکی از بهترین راه ها برای جذاب بودن همین موضوع است. از طرفی انسان ها دوست ندارند اطراف کسی که همواره منفی نگر  و منفی باف است جمع شوند. برای مثال، از همین فردا در جواب سوال “حالت چطوره؟” بگویید : ” عالی هستم” .

ـ مرزهای خود را کنترل و مدیریت کنید

همانگونه که در قسمت های پیشین این یادداشت عنوان شد، همه ما دوست داریم که روابط و دوستی های صمیمی و خوبی در محیط کار داشته باشیم. اما نباید از این موضوع غافل شویم که گاهی اوقات دوستی و صمیمیت بیش از حد در روابط کاری ، و یا حتی ارتباطی معمولی در روابط کاری ، سبب زایل شدن بازده، خصوصا هدر رفت زمان می گردد. بنابراین باید بلد باشید که گاهی اوقات ” نه ” بگویید و بدین ترتیب زمان خود را نیز مدیریت کنید. این نه گفتن به هیچ وجه به معنی این نیست که همکارانتان را از خود رنجیده سازید؛ بلکه صرفا به معنی حفظ حریم و مرزهای خویشتن است، که حق هر انسانی است.

ـ به شایعات دامن نزنید و پشت سر کسی صحبت نکنید

شایعه سازی نکنید و به شایعات نیز دامن نزنید. غیبت نکنید و پشت سر بقیه به هیچ وجه صحبت نکنید. حتی اگر در تیم خود، با کسی راجع به موضوعی خاص مشکلی دارید، خیلی روراست با خود او در میان بگذارید. اگر به جای اینکار پشت سر او حرف بزنید و شایعه سازی کنید، نه تنها موضوعی حل نمی شود، بلکه دید بقیه در یک تیم به شما منفی شده و انسجام سازمان را با اختلال مواجه می کنید.

ـ خوب گوش کنید

مردم به کسانی که با گوشی شنوا پای صحبت هایشان می نشینند و فقط گوش می کنند، هم احترام زیادی قائل هستند و هم روابط گرم تر و صمیمی تری با آن ها دارند. این موضوع اعتماد ها را به شما نیز در یک سازمان زیادتر می کند و به شخصیتی محبوب تبدیل می شوید که همه دوست دارند با او ارتباط نزدیک و دوستانه ای داشته باشند. لذا فراموش نکنید که گوش سپاری به سخنان به بقیه همواره از شما شخصیتی معتمد و دوست داشتنی خواهد ساخت.

پاسخی بگذارید