ساده ترین انتظارات اعضای تیم از رهبر | این ۳ مورد را بخوانید

شاید برای مدیران کم تجربه، تبدیل شدن به یک رهبر بسیار دشوار به نظر برسد. مسیری طولانی و طاقت فرسا که شاید هیچگاه نتوانند آن را طی کرده و برای تیم خود، یک رهبر موفق باشند؛ اما موضوع آنقدر ها هم که به نظر می آید سخت و بغرنج نیست. رهبری یک مهارت است و تکنیک های خاص خود را دارد و برای کسب این تکنیک ها، تمارین مختلفی وجود دارد. پس نقشه راه کاملا مشخص است، و هیچ چیز مبهمی در این میان وجود ندارد.

اما نکته مهم این است که فاکتور اساسی در ساخت یک رهبر، انتظارات اعضای تیم از رهبر می باشد. یک رهبر قدرتمند و در عین حال با عطوفت، با شفافیت و وضوح تمام می داند که انتظارات اعضای تیم از رهبر چه چیزهایی هستند و چگونه می توان انتظارات اعضای تیم از رهبر را برآورده ساخت. در این یادداشت، چکیده تجارب بزرگان رهبری در دنیا را، تحت عنوان ” ساده ترین انتظارات اعضای تیم از رهبر ” خواهید خواند.

شفافیت | خصوصا در مورد جهت گیری سازمان

این مورد، شغل اصلی و شماره یک هر رهبر می باشد. شما به عنوان یک رهبر باید اهداف و مقاصد کسب و کار و سازمان را برای اعضای تیم خود بیان کنید و اجازه دهید آن ها با وضوح تمام بدانند که به چه سمتی در حرکت می باشند. عدم شفافیت اغلب منجر به سردرگرمی، بهم ریختگی، ناامیدی و ترک شغل می گردد. حق هر عضو از تیم است که بداند جهت گیری سازمان به چه سمتی است. این مورد اولین و شاید مهم ترین مورد از انتظارات اعضای تیم از رهبر باشد.

حمایت از تک تک اعضای تیم

هر عضو از تیم، و هر یک از مدیران میان رده یا مدیر عامل، سهم مادی و معنوی خود را از سازمان دارند. بنابراین موفقیت هرکدام از اعضا، به معنی موفقیتی کوچکتر در کل مجموعه است. اما در این بین رهبر وظیفه دارد مطابق انتظارات اعضای تیم از رهبر ، فضا را برای پیشرفت اعضا فراهم می آورد. این بدان معنی نیست که رهبر کار خاصی باید انجام دهد؛ خیر. فقط کافیست فضای دوستانه و مناسب و حمایت معنوی خود را از اعضای تیم نشان دهد.

تحسین کردن

نشان دادن بازخورد مثبت، کلید پیشرفت و کلید ساخت یک تیم بزرگ و موفق است. بازخورد های مثبت اتفاقات شگفت انگیزی در کسب و کار رقم می زند. اگر بخواهیم ظاهربینانه به موضوع نگاه کنیم، ادعا خواهیم کرد که یک کارمند برای کاری که می کند پول دریافت می کند، و نیازی به تشکر زبانی از آن ها نیست. چنین نگرش ظاهربینانه و ساده لوحانه ای به هیچ وجه نمی تواند از یک مدیر، یک رهبر قوی بسازد. هر اقدام و هر تلاشی برای پیشرفت جا برای تشکر دارد. ستایش کردن اعضای تیم، و تشکر کردن از آن ها به خاطر کارهایی که می کنند، انگیزه آن ها را برای صد چندان می کند. رهبران کاربلد، خیلی خوب می دانند که چگونه و کی از اعضای تیم تشکر کنند. یادمان نرود، در یک کسب و کار، پول اصلی ترین چیز است، ولی مهم ترین چیز نیست!

رهبری ساده تر از چیزیست که تصور می کنید. کافیست انتظارات اعضای تیم از رهبر را بشناسید و بدانید چگونه به آنها پاسخ درخور بدهید.

پاسخی بگذارید