سخت کار کردن یا هوشمندانه کار کردن؟ | چگونه زمان را مدیریت کنیم ؟

معمولا در اطراف خود شاهد هستیم که اغلب انسان ها، همواره از کمبود وقت می نالند. برای تمام کم و کاستی های خود نبود زمان کافی را بهانه می آورند. حال آنکه اندک افرادی نیز هستند که در همان مدت زمان مشخص بیست و چهار ساعت در روز، بسیار پربازده تر و مفید تر کارهایشان را انجام می دهند. سوال اینجاست که چنین افرادی  چه پاسخی به سوال  ” چگونه زمان را مدیریت کنیم ؟ ” دارند. در حقیقت افرادی که هیچگاه زمان کم نمی آورند و به تمام امور خود می رسند، چه جوابی به سوال چگونه زمان را مدیریت کنیم داده اند. بیایید در همین ابتدای کار بپذیریم که ” وقت ندارم ” وصله ناجوریست بر عدم مدیریت زمان. می دانیم که چه کارهای بیهوده و غیر مفیدی را در طول روز انجام می دهیم و چه زمان هایی را برای آن ها صرف می کنیم. موفق ترین فرد در زندگی شما چه کسی است؟ اسم او را همین الان در جایی یادداشت کنید. آیا او بیشتر از بیست و چهار ساعت در طول شبانه روز وقت دارد؟ یا ثانیه ها برای او کندتر حرکت می کنند؟ برای یافتن پاسخی مناسب برای سوال چگونه زمان را مدیریت کنیم ، به این نکته می رسیم که از همین الان تا همیشه، بیاموزیم و عادت کنیم که هوشنمدانه و با بازده بیشتری کار کنیم؛ نه سخت تر و بیهوده تر. در ادامه این یادداشت، چند نکته در رابطه با انجام هر چه صحیح و با بازده بیشتر امور، برای مدیریت زمان بهتر خواهید خواند.

انجام مهم ترین کارها، در اولویت اول است

کلید اصلی و اساسی مدیریت زمان صحیح این نکته است. کارها را از نظر اهمیت و فوریت دسته بندی کنید. انجام دادن کارهای با درجه اهمیت ۱ را در اولویت قرار دهید. بقیه امور را پس از این ها انجام دهید. حتی اگر اهمیت کاری کمتر بود، مشکلی ندارد، می توانید با برنامه ریزی صحیح، روزهای بعد به آن ها نیز برسید. با رعایت این نکته پی خواهیم برد که چگونه زمان را مدیریت کنیم .

“نه” گفتن را یاد بگیرید

شما هیچ تعهدی مبنی بر اینکه به درخواست همه پاسخ مثبت بدهید ندارید. کارهای خودتان، سپس کارهای مشترک تان با  نزدیک ترین افرادتان در اولویت است. هیچ لزومی مبنی بر بله گفتن به خواست های دیگران وجود ندارد. برنامه های خود را چک کنید، اگر درخواست شخصی دیگر تداخلی با برنامه های خودتان داشت، با رعایت احترام کامل، به او نه بگویید. خیلی از ما انسان ها صرفا به خاطر رودربایستی نمی توانیم این کار را بکنیم و سرانجام انتظار داریم که بدانیم چگونه زمان را مدیریت کنیم . ( در این خصوص این فایل صوتی رایگان را از دست ندهید )

حداقل ۷ تا ۸ ساعت در طول شبانه روز بخوابید

بسیاری از مردم بر این تفکرند که با کم خوابیدن، یا بهتر است بگوییم با اختصاص دادن زمان خواب خود، به کار کردن، می توانند بیشتر کار کنند و نتایج بهتری بگیرند. این یکی از عادات به شدت مخرب و اشتباه در جامعه ما است. برای اثبات این مدعا، یک روز ۴ ساعت بخوابید و بقیه ۴ ساعت خواب خود را اضافه کنید به زمان کار کردن. روزی دیگر ۸ ساعت کامل بخوابید و در محل کارتان به اندازه خودش کار کنید. نتایج این دو روز را یادداشت کرده و فقط مقایسه کنید.

تمرکز کامل خود را بر روی کاری که در دست دارید بگذارید

وقتی تصمیم به انجام کاری دارید تمام حواس خود را روی آن بگذارید. وقتی در حال نگارش نامه ای هستید، تلفن خود را کنار بگذارید. وقتی مشغول تعمیر موتور یک اتومبیل هستید، دیگر با گیربکس ماشین دیگر کاری نداشته باشید! یک راه حل برای اینکه چگونه زمان را مدیریت کنیم ، همین است.

زود شروع کنید؛ حتی یک دقیقه را هم به هدر ندهید

برای اینکه بدانیم چگونه زمان را مدیریت کنیم ، نمی توانیم این نکته را فراموش کنیم. اینگونه در نظر بگیرید که گویا ساعات اولیه صبح بسیط تر و طولانی تر هستند. می دانم باورش کمی مشکل است، ولی همگی تجربه روزهایی را داریم که از صبح اول وقت شروع به کار کرده ایم، و روزی که از ساعت ۹ به بعد فعالیت را استارت زده ایم. نتایجش را مقایسه کنید. ساعات اولیه صبح را از دست ندهید.

پاسخی بگذارید