سخنرانی در عموم و راه هایی جهت موثر واقع شدن در یک گفتمان

یکی از توانایی هایی که می تواند سبب تمایز افراد از یک دیگر باشد، توانایی سخن گفتن و موثر واقع شدن در سخنرانی ها می باشد. اینکه فردی توانایی به تحریر در آوردن و بیان عقاید و افکار خود را در میان یک گفتمان داشته باشد، نقطه قوتی برای آن فرد محسوب شده و می تواند به ابزاری قدرتمند و کارآمد در مذاکرات و سخنرانی ها تبدیل شود. اهمیت این موضوع به قدری است که یکی از معیار های موفقیت در کشور آمریکا داشتن قدرت بیان قوی و به عبارتی توانایی سخنرانی در یک جمع می باشد. بدون شک برای همه ما پیش آمده است تا در موقعیت های مختلف به سخنرانی در یک گفتمان بپردازیم. این موقعیت می تواند به گونه های مختلف مانند سخنرانی در یک اداره، یک کنفرانس خبری، گزارش ماهانه یک سازمان، سخنرانی علمی در دانشگاه و … خود نمایی کند.  به هر صورت که باشد، سخنرانی در یک جمع به گونه های مختلف در زندگی شخصی، آکادمیکی و کاری ما حضور دارد و تجلی می یابد.

سخنرانی در مقابل دیگران می تواند به عنوان یک موقعیت برای ارائه داشته ها و نشان دادن توانایی های فردی باشد و می تواند زمینه ساز بسیاری از موفقیت ها در آینده، هم برای فرد و هم برای یک سازمان باشد. در واقع شما با ارائه یک سخنرانی با قدرت، برند شخصی خود و یا برند سازمان و مجموعه خود را بهبود می بخشید و به کمک این کار برای خود و یا سازمانتان کسب اعتبار می نمایید. سخنرانی به قدری که می تواند زمینه ساز موفقیت باشد، به همان اندازه هم می تواند مخرب باشد.برای بسیاری از مردم، ارائه یک سخنرانی در مقابل دیگران به قدری می تواند اضطراب آور باشد که منجر به تشویش و ضعف اعصاب آنها می شود. واقعیت این است که پیشبرد سخنرانی در جهت آموزش حضار و در عین حال سرگرم نگه داشتن آنها عملی ملال آور و سخت است. ممکن است در درجه اول ساده به نظر برسد اما واقعیت دقیقا خلاف آن چیزی است که متصور می شویم. باید در نظر داشت که اگر سخنرانی در مقابل دیگران حساب شده نباشد و از یک برنامه مدون در طی ارائه سخنرانی استفاده نشده باشد، می تواند سبب سردرگمی فرد سخنران و عدم تمرکز شنوندگان شود و این خود دلیلی بر اضطراب فرد سخنران است.   شاید در هنگام ارائه یک سخنرانی بهتر باشد تا اینگونه متصور شد که سخنرانی نوعی ارتباط با دیگران است که در آن به شما اجازه ارائه ایده ها و نظرات شما داده شده است با این تفاوت که طرف مقابل شما تنها حق شنونده بودن را دارد و یا به عبارت بهتر، شما میدان دار اصلی در این ارتباط هستید. اگر با این ایده و ذهنیت به پیش بروید، توانایی این را خواهید داشت تا با اطمینان خاطر بیشتری به پیش رفته و دانسته های خود را محکم و دقیق به اشتراک بگذارید. مانند تمام پدیده های دیگر، کلید اصلی موفقیت در این زمینه تمرین و تکرار است اما تکرار باید حساب شده و بر اساس کسب آموزه های ارزنده از تجارب گذشته باشد. اما این کافی نیست و باید رویکرد هایی نیز به همراه خود داشته باشد تا به یک نتیجه مطلوب در این زمینه رسید. در ادامه قصد داریم تا با ارائه پیشنهاداتی به تقویت این مهارت اجتماعی بپردازیم.

واضح بودن موضوع از الزامات سخنرانی است.

باید در نظر گرفت که در هنگام ارائه یک سخنرانی، حضار به دقت به گفته های شما گوش می سپارند، این امر مخصوصا زمانی که موضوع ارائه شده در جهت آموزش یا برای اطلاع رسانی باشد بیشتر به چشم می آید. اگر  موضوعی که ارائه می دهید از یک انسجام کلی برخوردار نباشد و پرش از یک موضوع به موضوع دیگر باشد، سبب عدم تمرکز ذهنی حضار شده و نهایتا سبب عدم رضایت آنها از موضوع می باشد از طرفی هم باعث خستگی آنان می شود.  قبل از هر کاری باید این نکته را در نظر داشته باشید، که چه نکاتی از اهمیت برخوردار است و باید چه نکاتی گفته شود. به عبارتی مطمئن باشید که نکاتی که ارائه می دهید واضح، منسجم و حاوی نکات قابل فهم است.همیشه در نظر داشته باشید که مخاطبین شما باید در انتهای سخنرانی شما از شما و گفته های شما آموخته باشند.

مطالب خود را به روز کنید.

یکی از اشتباهات متداولی که در سخنرانی ها اتفاق می افتد، این است که فرد سخنران جهت بسط و گسترش موضوع از مثال هایی مدد جویی می کند که یا بیشتر افراد بدان آگاه هستند و یا دیگر جذاب و جالب توجه مخاطبان نیست. در واقع فرد سخنران نه تنها توانایی جلب توجه مخاطبان را نمی یابد، بلکه وقت آنها را نیز تلف می نماید. قبل از هر کار باید به محلی که قرار است به سخنرانی بپردازید فکر کنید و مطالب و مثال هایی مرتبط و به روز را برای آن مکان خاص در نظر داشته باشید. به کمک این روش، مخاطبان بیشتر به سخنان شما جذب می شوند زیرا هر لحظه با مطالبی جدید و جالب رو به رو می شوند.  به خاطر داشته باشید که ادغام موضوع اصلی با اخبار و پدیده های روز که در مورد آنها در بطن جامعه به بحث و گفتگو می پردازند می تواند سخنرانی شما را به صورت قابل توجهی جال و مهیج کند. به علاوه سخن گفتن از تازه ها به شما کمک می کند تا صحنه را به درستی مدیریت کنید و سخنرانی را به پایان برسانید.

در ارائه موضوع خود با ثبات باشید.

زمانی که در یک سخنرانی، شما برند شخصی خود را به درستی و محکم به حضار القا کرده باشید، آنگاه باید به نقاط قوت خود اتکا داشته و سعی در ارائه یک سخنرانی با ثبات داشته باشید. به این معنی که اساس رفتار ها، اعمال و گفتار شما در صحنه، باید از یک خط فکری خاص که در ابتدای سخنرانی آن را به حضار معرفی کرده اید پیروی نماید. با این حال باید انعطاف هایی هم از خود نشان دهید تا به موجب آن جذابیت سخنرانی خود را بیشتر نمایید. همواره باید در نظر گرفت که تغییر در رفتار و گفتار نه به معنای تغییر در اساس فکری و گفتار که به عنوان مددی برای نشان دادن انعطاف پذیری و پذیرا بودن افکار، اندیشه ها و شرایط جدید است بدون اینکه عقاید و افکار شما دست خوش تغییرات اساسی شود و تصویری متفاوت از آنچه که هستید را به دیگران ارائه کند.  نشان دادن خودتان به عنوان یک سخنران انعطاف پذیر و در عین حال با ثبات به مخاطبان شما این حس را القا می کند که شما نسبت به مسائل و گفتمان ها عکس العمل قاطع و در عین حال بدون هیچ تعصبی نشان می دهید.

در سخنرانی های خود رقابت طلب باشید.

باید در نظر داشت که مخاطبان شما از هر نوع و هر خط فکری می تواند باشد. مانند بسیاری دیگر از اجتماعات، شما مخاطبان خاص و معمولی خود را خواهید داشت. برای مخاطبان معمولی، گوش سپردن به یک سخنرانی یکنواخت ممکن است خسته کننده به نظر رسد مخصوصا اگر موضوع گفتمان چیزی باشد که در یک زمان خاص و در جامعه مورد بحث باشد یا از تریبون های متفاوتی نسبت به آن موضوع اظهار نظر شود. برای اینکه شما بتوانید عده زیادی از مخاطبان عام خود را تحت تاثیر قرار دهید و سخنرانی خود را داغ و جالب بنمایید، باید حسی از رقابت در سخنان خود داشته باشید به طوری که مخاطبان شما هم از این رقابت جویی شما خبردار شوند. ایده این موضوع بسیار ساده و در عین حال چالش برانگیز است. باید در سخنان خود، بحث هایی را بنمایید که در تریبون های غیر از شما در مورد آنها سخن گفته نشده باشد. با این رقابت پذیری در صحنه، شما نوعی تمایز بین خود و سخنرانان دیگر ایجاد می کنید و این تمایز را به دیگران نیز نشان می دهید.  به خود یادآوری نمایید که، عالی بودن در کاری که انجام می دهید لازم است اما کافی نیست. بلکه برای اینکه تمایز خود را متجلی کنید، باید تلاش کنید تا تنها کسی باشید که ایده های نو را پیشتر از دیگر سخنرانان به مخاطبان خود برسانید. به علاوه در نظر داشته باشید که اگر موضوعی وجود دارد که همه افراد نسبت به آن اظهار نظر کرده و برای آنها سخنرانی می کنند، لزومی ندارد که شما دستاورد ها و ایده های خود را ایزوله کرده و در صدد عدم ارائه آنها بر آیید. بلکه باید از فرصت پیش آمده کمال استفاده را کرده و یک گفتمان محرک و پویا حول آن طراحی کنید تا ایده خود را در بستر آن عرضه کرده و تمایز خود را به دیگران نشان دهید.

تصویر سازی هایتان را متناسب با ایده ها و دیدگاهتان انجام دهید.

سخنرانی کردن تنها به معنای جلب توجه گروهی از مردم به یاری دانش و توانایی کلامی شما نیست. بلکه علاوه بر آن چیزی که عمومیت نسبت به آن باور دارند، فرصتی است تا شما خود را عرضه کرده و شخصیت و تفکرات خود را به دیگران نشان دهید. این مهم حتی باید زمانی هم که شما به گروهی از مخاطبان کاملا نا آشنا سخن می گویید به خوبی اجرا شده باشد. در این صورت آنها توانایی این را خواهند یافت تا نسبت به شما و شخصیت شما بر اساس سخنان و گفتار شما، زبان بدنتان و حرکت هایتان گمانه زنی هایی بنمایند.

در هنگام سخنرانی به برند شخصی خود و تصویر سازی که در ذهن مخاطبان شما نقش می بندد توجه نمایید زیرا به مدد همین تصویر سازی خواهد بود که شما توانایی ایجاد ارتباطات جدید را یافته و به ارتباط با افراد جدید دست یابید. زمانی که مخاطب شما بفهمد که شما چه کسی هستید و چه اقداماتی انجام می دهید، در آن صورت ارتباط احتمالی آنها با شما بر اساس یک پیش زمینه ذهنی نسبتا صحیح خواهد بود و به این سبب ارتباطات شما می تواند بهتر و سازنده تر باشد و شما را در تسهیل دست یابی به اهداف یاری رساند. به خاطر داشته باشید که تجانس ایده های شما و تصویر سازی هایتان کلید موفقیت در این مسیر است.

پاسخی بگذارید