سرمایه و لزوم مدیریت بهینه آن در مجموعه ها و کسب و کار ها

بدون شک یکی از پیشرانه های اصلی در زمینه راهبرد اهداف در  کسب و کار ها داشتن سرمایه است. یکی از مشکلاتی که دچار ایجاد ترس و اضطراب در کار آفرینان می شود، مواجه شدن با بحران های مالی و کمبود سرمایه است. این که مدیریت سرمایه یک عنصر کلیدی و مهم در موفقیت یک کسب و کار است بر همگان واضح است. با این حال بسیاری از کار آفرینان کسب و کار ها و سرمایه گذاران هسته بسیاری از مشکلات را در این المان کلیدی می بینند و باور ها بر این شالوده فکری استوار است که مدیریت کردن سرمایه کاری دشوار است. غربال کردن تمام اسنادی که مرتبط با گردش های مالی یک کسب و کار باشد واضح است که کاری دشوار است اما این یکی از مشخصه های اصلی مدیریت سرمایه است. با این حال، این بدین معنا نیست که شرایط برای همیشه دشوار خواهد بود. می توان با هوشمندی راهبرد هایی را برای آسان کردن مدیریت سرمایه در نظر گرفت.

این مهم برای تمام کارآفرینان واضح است که همواره باید بر گردش های مالی مجموعه مدیریتی شان نظارت داشته باشند چراکه یک اشتباه می تواند به طوری مخرب باشد که باعث ایجاد عدم تعادل در رشد و تعالی مجموعه شده و تمام زحماتی را که کار آفرینان یا مدیران کسب و کار به آن اهتمام ورزیده بودند را به زیر سوال ببرد. باید در نظر گرفت که کسب سود در سرمایه امری مهم است اما مهم تر از آن تصمیم گیری هایی است که به موجب آن باید کسب و کار را از تصمیم های اشتباه مالی به دور کرده و مانع از ورشکستی شرکت شد. بدون شک مدیریت و هدایت تمام این پروسه ها بر عهده کار آفرین و رئیس اجرایی یک سازمان و نهاد است. اما چگونه باید در مسیر مدیریت اصولی سرمایه گام برداشت؟ پرسشی است که در درجه اول به ذهن بسیاری می آید و ما قصد داریم تا راه کار هایی برای این مهم پیشنهاد کنیم.

همیشه یک قدم جلو تر باشید.

یک مدیر با هوش همواره می داند که یکی از مهم ترین عناصر در موفقیت کسب و کار تحلیل شرایط کنونی و پیشبینی وضع آینده با توجه به داده های آماری گذشته در زمینه های مشابه است. این یک اقدام مهم در تمام زمینه ها است و فقط شامل سرمایه و یا گردش های مالی نمی شود. اما در این بخش مشخصا به این موضوع یعنی تاثیر آینده نگری در سرمایه می پردازیم. در پیشبینی شرایط نباید دچار تردید و تعلل شد. توصیه اکید بر این است که کار آفرینان همواره به فکر آینده مجموعه خود باشند و هدف گذاری های بلند مدت تعیین کنند این هدف گذاری ها در زمینه سرمایه و سرمایه گذاری بسیار مهم است. به علاوه، این رویکرد کمک می کند تا کارآفرینان با پیشبینی کردن شرایط همواره در بازار رقابت از رقیبان خود بهتر و جلوتر باشند.  به عنوان یک کارآفرین یا مدیر یک مجموعه باید همواره در ارتباط با محیط بیرون باشید. محصولات یا خدمات خود را به دیگر سرمایه گذاران معرفی کرده و آنها را متقاعد کنید که سرمایه گذاری آنها در مجموعه شما می تواند برای آنها مفید باشد و به اصتلاح یک بازی برد برد برای هر دو طرف است. جذب سرمایه گذاران بیشتر تضمینی بر شرایط مالی مجموعه شما خواهد بود. به علاوه باید همواره با متخصصان سرمایه در ارتباط باشید و به آنالیز داده ها بپردازید تا منابع مالی خود را تعیین کرده، سود و زیان مجموعه را به دست آورید و بر اساس آن نقشه راهی برای گردش مالی مجموعه زیر دست خود به دست آورید. این چنین مکالماتی به شما، همکاران و مجموعه شما کمک می کند تا برنامه ریزی های استراتژیک را طرح ریزی کرده و شانس از دست دادن پول را کم کنید.

سیستم بایگانی اسناد خود را ارتقا دهید.

واضح است که امروزه در تمام زمینه ها تکنولوژی نقشی اساسی را ایفا می کند این مهم مخصوصا در دنیای امروزی که در آن تکنولوژی با سرعتی تمام به پیشروی خود ادامه می دهد واضح تر بوده و به وفور جلوه گری می کند. با این تفاسیر در زمینه مدیریت مالی هم دیگر نیازی به روش های سنتی و دست و پنجه نرم کردن با داده های آنالوگ و غیر شفاف نیست چرا که کامپیوتر ها، تبلت ها و پلت فرم های جدید که مظهری تمام عیار از تکنولوژی هستند به یاری می آیند. گذار از سنت به دنیای دیجیتالی در مسیر موفقیت یک سازمان و یا کسب وکار بسیار مهم است. امروزه زمان عنصری است که در دنیای کسب و کار بسیار مورد بحث است صرف زمان زیاد برای یک امر به معنای عقب افتادن از بازار رقابت است. از طرفی صرف زمان همراه با صرف هزینه های اضافی است زیرا که باید برای بازگشت به وضعیت قبلی در بازار کسب وکار و… نیاز به صرف هزینه دارد و هزینه های اضافی یعنی از دست دادن سرمایه.  استفاده از پلت فرم های دیجیتالی در تمام زمینه های مرتبط با یک مجموعه، صرف زمان و هزینه را کاهش می دهد که این یعنی مدیریت سرمایه. اما اصلی ترین هدف از هوشمند سازی سیستم های یک مجموعه مشخصا در زمینه گردش های مالی سیستم های مختلف، دست یابی به یک سری اسناد و داده های با کیفیت، مستند و با اعتماد پذیری بالا در کمترین زمان است. که می توان با تکیه بر این داده ها، نقشه راه آینده را به راحتی و با آرامش بالایی ترسیم کرد. از طرفی یکی دیگر از مزایای بایگانی اسناد در قالب فایل های دیجیتال، دست یابی به این اسناد و فایل ها به مراتب آسان تر و بهتر از روش سنتی آن است. با این روش می توانید داده های خود را در زمان کمتر به روز رسانی کنید و در عین حال می توانید بسیاری از اسناد و داده های خود را در زمینه سرمایه گذاری های مجموعه و گردش های مالی به صورت امن و بدن درد سر بایگانی نمایید.

از متخصصان سرمایه گذاری کمک بگیرید.

واضح است که همه افراد در تمام زمینه ها نمی توانند بهترین باشند. این اصل که یکی قبول کند که در مدیریت بحران در همه زمینه ها نمی تواند بهترین خود را ایفا کند.امری بسیار پسندیده و بجا است. این همان چیزی است که کار آفرینان باید بدان آگاه باشند. کار آفرینان هوشمند و موفق در تمام زمینه هایی که با آن مواجه می شوند به مشورت با دیگران می پردازند. درست است که یکی از پارامتر های اصلی در مدیریت، مدیریت بحران است اما برای بازدهی بهتر در کار های یک مجموعه شاید بهتر باشد تا با متخصصان در زمینه های مختلف مشورت هایی شود. این اصل مخصوصا در امری مانند مدیریت سرمایه یک سازمان بسیار مهم و حیاتی است. واضح است که اگر محاسبات مرتبط با یک بنگاه اقتصادی که مربوط به منابع سرمایه گذاری یک مجموعه دچار اشتباه شود، مشکلات و زیان هایی بر عملکرد سیستم های مرتبط با گردش های مالی آن مجموعه به وجود خواهد آمد و در بلند مدت این می توان باعث بروز مشکلات بسیار بیشتری شود.  برای همین، بهتر است تا کار آفرینان از متخصصان سرمایه کمک بگیرند و یک حساب دار مالی کار آزموده برای مجموعه خود به استخدام در آورند. مهم ترین منفعت این کار در زمینه مدیریت سرمایه و به کار گیری نمایندگان مربوط به این کار در این است که، این افراد تمام زمان و وقت خود را صرف برنامه ریزی سرمایه ای و شفاف سازی گردش های مالی مجموعه خواهند کرد و با داده کاوی های صحیح و اصولی، شرایط را آنالیز کرده و به نتایج قابل قبولی دست خوتهند یافت که نتیجه آن عملکرد صحیح مالی مجموعه خواهد شد.

به آمار های مرتبط با مدیریت سرمایه مجموعه خود اهمیت قائل شوید.

یکی از اشتباهات مهم کارآفرینان که در زمان مدیریت یک کسب و کار یا مجموعه از آنان سر می زند، این است که اهمیتی به گزارشاتی که از سوی مشاوران سرمایه می شود نمی دهند. کارآفرینان باید به این موضوع اهمیت ویژه ای قائل شوند چراکه گزارشات ماهیانه و یا هفتگی دیدی عمیق و اصولی مبنی بر اینکه آیا کار درست پیش می رود و یا باید در زمینه هایی که دارای ضعف است اقداماتی شود، می دهد. به علاوه، این گزارشات به کار آفرینان می گوید که آیا منابع تامین مالی مجموعه و یا سرمایه گذاری های مجموعه درست است و یا باید با اتخاذ تدابیری تغییراتی در روند گردش های مالی سازمان ایجاد شود.  به عنوان یک کار آفرین یا صاحب کسب و کار باید به گزارشات ماهیانه و یا هفتگی که از سوی مشاوران و کارکنانتان می شود، اهمیت داده و در بعضی مواقع نظارت های شخصی بر عملکرد آنها داشته باشید. با کار کنان جلساتی برگذار کنید و از آنها بخواهید تا مستندات را به صورت مداوم و بر اساس یک برنامه مدون به شما تقدیم نمایند. از طرفی، از آنها بخواهید تا رویکرد های استراتژیکی را در جهت شناسایی منابع مالی حال حاضر  و آینده داشته باشند تا با صرف هزینه و زمان بتوان روی آن منابع مالی جدید سرمایه گذاری کرده و گردش های مالی را در مجموعه حال حاضر تقویت کرد. همیشه شرایط مالی مجموعه خود را در مقابل خود ترسیم کنید و بر پایه آن تصمیم گیری های خود را انجام دهید.   راهکار های ارائه شده، بخش کوچکی از تمام اقداماتی است که کارآفرینان، مدیران سازمان ها و صاحبان کسب و کار می توانند با اتخاذ آنها به یک نتیجه مطلوب در زمینه مدیریت منابع مالی مجموعه خود دست یابند. بدون شک راهکار های دیگر ی نیز وجود دارد که بنا به شرایط موجود در یک مجموعه باید نسبت به انتخاب آنها اهتمام ورزید.

پاسخی بگذارید