سلامت و خلاقیت ذهن تان را افزایش دهید

دنیای کسب و کار با سرعت نور در حال انقلاب های صنعتی و رقابت زا است. برای ماندن در این رقابت ، شما باید خود را با ایده ها ، تکنولوژی ها و مهارت های جدید آشنا کنید. بزرگترین چالش پیش روی کسب و کار شما ، ایجاد سرعت در پیشرفت و حفظ پایدار آن برای مدت زمان مشخصی می باشد. این امر باید در حالی انجام بگیرد که شما سلامت و رفاه خود را از دست ندهید. به همین دلیل اسم آن را ” چالش ” می گذاریم. اگر بخواهیم به طور خاص تر به موضوع بپردازیم ، وظیفه شما در قبال این چالش ، حفظ و افزایش سلامت و خلاقیت ذهن و مغرتان است. عضوی که سایر اعضا را در کنترل خود دارد. توانایی مغز در عملکرد و فکر کردن است که موفقیت کلی شما را تعیین می کند. در این نوشته می خواهیم روش هایی را معرفی کنیم تا با کاربست آنان سلامت و خلاقیت ذهن تان را افزایش دهید.

ـ ذهن خود را با تجربه ها جدید درگیر کنید

عصب شناسان بر این باورند که وقتی مغز با محرک هایی روبرو می شود که قبلا نشده است، شروع به ادراک و تحلیل های جدید می کند. این یعنی عین خلاقیت ! برای مثال می توان برای افزایش سلامت و خلاقیت ذهن ، زبان جدیدی یاد گرفت. وقتی مغز شما با واژگان و دستور زبان جدیدی آشنا می شود، واکنش های جدیدی نیز از خود بروز می دهد. دیدن مکان های جدید ، خواندن کتاب های تازه و … سلامت و خلاقیت ذهن تان را به شدت بالا می برد.

ـ تمرکز بیش از حد و استاتیک روی یک موضوع

تمرکز کردن و تمرکز داشتن امری بسیار مهم و کاربردی در افزایش بازده هر انسانی می باشد. اما آنچه که باعث می شود ذهن شما فرسایش یافته و بازده خود را از دست دهد، تمرکز بیش از حد بر روی یک موضوع است. ذهن خود را در حالت شناور و دینامیک قرار دهید. کل هفته را به یک موضوع خاص اختصاص ندهید. در برنامه روزانه خود در کنار موضوع اصلی ، برنامه های دیگری مانند کتاب خواندن یا فکر کردن به هر چیزی جز موضوع مذکور قرار دهید.

ـ ابتکار عمل داشته باشید و به کارکنان خود نیز این ابتکار عمل را بدهید

اگر وظیفه یک کارمند رسیدگی به ۱۰ پرونده در هر روز است، اساسا نباید برای مدیر مهم باشد که او این وظیفه را در چه ساعتی از ساعات کاری انجام می دهد. بعضی مدیران از این بابت خیلی به کارمندان خود سخت می گیرند. در صورتی که این باعث کاهش سلامت و خلاقیت ذهن می گردد. تا جای ممکن به کارکنان خود آزادی عمل بدهید. آنچه برای شما و کسب و کارتان مهم است ، نتیجه به دست آمده و رسیدن به اهداف می باشد. باقی مسائل در حاشیه قرار می گیرند. پس به حواشی اهمیتی بیشتر از متن ندهید.

ـ تفریح و شادی بیشتری به زندگی خود تزریق کنید

بعضی ها بالذات با خندیدن و خوش گذراندن قهرند! طبیعی است که چنین افرادی پرخاشگر ، دارای سلامت و خلاقیت ذهن پایین تر و روحیه کمتری هستند. سعی کنید از راه های اصولی خوش بگذرانید. با دوستان یا خانواده سفر کنید ، به کوه بروید ، شنا کنید ، فیلم و تئاتر طنز را از دست ندهید و …

ـ مالتی تسکینگ را متوقف کنید

افرادی که چند کار را با هم انجام می دهند، علاوه بر اینکه در بلند مدت به این موضوع عادت می کنند ، مرتکب بیشترین ظلم ها در حق سلامت و خلاقیت ذهن خود می شوند. ذهن به مرور خلاقیت خود را از دست می دهد، تمام کارها ناقص و با دقت پایین انجام می شود و کم کم ذهن چابکی خود را از دست می دهد. کارها را به ترتیب و به صورت سری انجام دهید. انجام چند کار به طور موازی و همزمان دشمن سلامت و خلاقیت ذهن است.

پاسخی بگذارید