شادی و نشاط در محل کار چیست و چگونه آن را پایدار کنیم؟

تصور کنید در جاده ای حرکت می کنید، به گردنه ای می رسید که پر است از زیبایی و مراتع سر سبز و آبشارها. در چنین وضعیتی به هیچ وجه به خارج شدن از اولین خروجی فکر نخواهید کرد و تمام سعی و تلاشتان برای باقی ماندن در این جاده خواهد بود. کسب و کار و شغل نیز دقیقا همین گونه است.  در صورتی که شما از شغل خودت لذت ببرید و شادی و نشاط در محل کار برای شما محقق شده باشد، علاوه بر پایبندی و وفاداری به این شغل، تمام تلاش خود را برای پیشرفت روز افزون و حتی القای شادی و نشاط در محل کار به دیگران خواهید داشت. با توجه به تجربیات گسترده موجود در این زمینه، این ۹ عنوان، برای افزایش و پایداری شادی و نشاط در محل کار می توانند بسیار موثر باشند. مدیریت این موضوع نیز بر عهده مدیری تواناست که به تمام جنبه های موثر در یک سازمان توجه کافی دارد.

۱ـ مشکلات و مسائل شخصی خود را، شخصی نگاه دارید

اگر شما در زندگی شخصی خویش، با مسائلی دست و پنجه نرم می کنید، حفظ شادی و نشاط در محل کار کمی دشوار است. اما فراموش نکنید، هیچ انسانی بر روی کره زمین وجود ندارد که زندگیش سراپا غم و اندوه است. اگر شما فکر می کنید که زندگی شما مملو است از مسائل بغرنج و عذاب آور بدانید که اشکال کارتان در این نکته است که شما توانایی دیدن خوبی ها و شادکامی ها را ندارید. وگرنه به قطع، زندگی هیچ انسانی سرشار از بدی ها نیست. چشم ها را باید شست، جور دیگر باید دید. اما موضوع مورد بررسی ما این است که هر موضوعی هم در خانه و زندگی شخصی، از لحظه ورود به محل کار باید کنار گذاشته شود. بعد از اتمام ساعت کاری، مجددا می توان در مورد این مسائل مشورت کرد، فکر کرد و به نتیجه رساند، اما در محل کار تمام تمرکز خود را بر روی کار بگذارید و این حق را از خود نگیرید که محیط کار شما ، یک محیط شاد باشد. شادی و نشاط در محل کار به این امر به شدت وابسته است که بتوانید در ذهن خود مرزی بین زندگی شخصی و کاری برقرار کنید.

۲ـ فضای راحت و مورد علاقه ای برای خود بسازید

معمولا شما در طول روز، ۸ ساعت در محل کار خود حضور دارید. احتمالا در یک شبانه روز کمتر از این مقدار را در محل خواب خود سپری می کنید. بنابراین بسیار توجیه پذیر است که در این بند به شما بگویم، سعی کنید محیط کار خود را تبدیل به فضای مناسب و راحتی برای خود کنید. تا جایی که قوانین سازمان اجازه می دهد، دکوراسیون محل کارتان را طبق خواسته خودتان تغییر دهید. یا یک گلدان کوچک بر روی میز کارتان قرار دهید. راحتی و ریلکس بودن شما، از عوامل مهم شادی و نشاط در محل کار است.

۳ـ غذاها و نوشیدنی های سالم و مقوی میل کنید

حفظ یک رژیم غدایی مناسب می تواند در طول روز سطح انرژی شما را در حالت معقول و بالایی نگاه دارد. بدین ترتیب شما کمتر احساس خستگی می کنید و از انجام کاری که دوستش دارید، لذت بیشتری می برید. سعی کنید از تمام غذاهای لازم برای بدن، به حد لازم و کافی استفاده کنید و در طول روز در محل کار خود و در خانه نیز با انرژی و  با نشاط باشید.

۴ـ فرد منظم و سازمان یافته ای باشید

یک برنامه مدون و مشخص برای مدیریت وظایف و کارهای خود داشته باشید، و در طول روز به این برنامه پایبند باشید. اینگونه نتایج شما بهتر می شود و مورد تشویق و تحسین نیز قرار می گیرید، و همین موضوع باعث انگیزه مندی و شادی و نشاط در محل کار می گردد. اگر منظم نباشید، نتایج شما نیز ضعیف خواهند بود، و احساس ضعف خواهید کرد. همین موضوع شادی و نشاط در محیط کار را از شما می گیرد. در عوض  می توانید با سحرخیزی و برنامه ای مشخص، شادی و نشاط در محل کار را برای خود افزایش دهید.

۵ـ کمی قدم بزنید

احتمالا کاری که مشغول انجام آن هستید، کاریست راکد که ساعت ها پشت میز می نشینید و یا در یک وضعیت مشخص قرار دارید. برخیزید و کمی در فضای ممکن قدم بزنید. این موضوع از نقطه نظر سلامتی تن نیز اهمیت دارد، و از این جنبه نیز می تواند شادی و نشاط محل کار را تحت تاثیر قرار دهد.

۶ـ سعی نکنید همکارانتان را تغییر دهید

این موضوع را همین الان برای همیشه بپذیرید که همه چیز دست شما نیست و شما نمی توانید همه را تغییر دهید. نهایتا می توانید پیشنهاد کنید و بگویید که از دست رفتارهای کسی ناراحت می شوید. اما در نهایت شما باید بیاموزید که هیچ اتفاقی نباید شادمانگی شما را از شما بگیرد. پس در قبال همکارانتان نیز، شادی و نشاط محل کار خود را، فدای یک رفتار یا یک عادت همکارتان ننمایید و از کسی رنجیده نگردید.

۷ـ برای خود پاداش در نظر بگیرید

با خود عهد کنید و برای مدت مشخصی مثلا یک هفته، دنبال هدف مشخصی در کار خود باشید. در صورتی که این هدف را به دست آوردید، به خود پاداش دهید. صرف یک شام دوستانه با دوستی نزدیک، یا رفتن به سینما برای دیدن فیلم مورد علاقه؛ یا هر چیز دیگری که موجب دور شدن شما از استرس و فشارات کاری در طول هفته گردد.

۸ـ به خود استراحت  دهید

در طول زمانی که  در محیط کار هستید، در فواصل مشخص و مناسبی استراحتی چند دقیقه ای به خود بدهید. این استراحت می تواند شامل انجام تمرینات یوگا، تنفس عمیق چند دقیقه ای، بستن چند دقیقه ای چشم ها در سکوت، یا گوش کردن به موزیک مورد علاقه باشد.

۹ـ مثبت باشید؛ مثبت فکر کنید

حتما نکات مثبتی در محل کار شما هستند که می توانید روی آن ها تمرکز داشته باشید. حتی ممکن است ساده ترین چیزها بتوانند شادی و نشاط را در محل کار افزایش دهند. شاید منظره ای که شما از اتاق تان می بینید، یا همکاری با دوستی خوب، و یا حیاط زیبای شرکت، و یا هر چیز دیگری، باعث مثبت اندیشی شما گردد. بدین ترتیب تنش ها و آشفتگی های ذهنی از شما دور می شوند و می توانید شادی و نشاط را در محل کار افزایش داده و برقرار کنید.

پاسخی بگذارید