مختصر بودن سخت ترین المان هر برند است. این یکی از مهم ترین اصل های یک بیزنس است که ممکن است احمقانه جلوه نماید. به عبارت دیگر تجمیع تمامی احساسات و ذهنیت ها در قالب کلمات و جملات کوتاه یکی از سخت ترین المان هست است که هر شعار تبلیغاتی این کار را انجام می دهد. و این یکی از دلایلی است که عموما به برند هایی بیشترین اهمیت داده می شود که شعار تبلیغاتی ای را داشته باشند که چنین کاری را به درست ترین شکل انجام دهد.

شعار تبلیغاتی

شعار تبلیغاتی چیست؟

در بیزنس، شعار تبلیغاتی عبارت است از : ” یک عبارت یا گروهی از کلمات، که به روشی خاص کنار هم چیده شده اند تا یک سازمان یا یک محصول خاص را مشخص کنند.سازمان ها دقیقا به همان دلیل باید شعار تبلیغاتی داشته باشند که یک لوگو دارند. به عبارتی همان طور که یک لوگو رسالت تبلیغ بصری یک برند را بر عهده دارد، شعار تبلیغاتی هم رسالت شنودی پیدا کرده است. هر دو این روش ها در جهت جذب مشتری بسیار موثر می باشند و هم چنین به خاطر سپاری هر دو آسان است.
هدف چیست؟ در واقع هدف ایجاد یک ذهنیت خاص در مورد سازمان یا محصول مورد نظر از طریق شعار تبلیغاتی می باشد که اگر مشتری، حتی چیزی از محتوای تبلیغات معمولی در رسانه ها چیزی در یاد نداشته باشد، حداقل با به خاطر سپاری شعار تبلیغاتی، سازمان یا محصول مورد نظر را به یاد آورد.

در زیر به معرفی چند شعار تبلیغاتی از چندین سازمان و کمپانی معروف دنیا می پردازیم:

 

Nike

JUST DO IT

 

شعار تبلیغاتی

 

طولی نکشید که این شعار تبلیغاتی NIKE ، طنین انداز شده و سبب شد که این سازمان فراتر از محصولات به صورت پوشاک ورزشی تولید کند. این شعار تبلیغاتی باعث شد که ذهنیتی در مخاطب ایجاد شود که هیچ لزومی برای ورزشکار بودن و یا پشت سر گذاشتن موانع نیست. بلکه، اگر تصمیم به انجام کاری دارید، بی تردید به آن جامه عمل بپوشانید. این تنها چیزی است که قابل اهمیت است.

 

Apple

THINK DIFFERENT

 

شعار تبلیغاتی

 

این شعار تبلیغاتی در ابتدا در یکی از آگهی های کمپانی APPLE  تحت عنوان : “این چیزی برای افراد دیوانه است، پس متفاوت بیاندیشید” ظاهر شد. و در جهت مقابله با کمپین تبایغاتی IBM  تحت  عنوان “THINK IBM” به وجود آمد.پس از مدتی این شعار تبلیغاتی، در تمام جاها به عنوان شعار تبلیغاتی APPLE در تبلیغات این سازمان ظاهر شد. به طور ناگهانی، مردم تصور کردند که APPLE دیگر چیزی جز یک کامپیوتر قدیمی است . چیزی بسیار قدرت مند و ساده است که هر کاربر در سطح متوسط کامپیوتر، احساس نو آورانه کرد.

۱ سال پس از این آگهی، سود APPLE ، سه برابر شد. با اینکه امروزه این شعار تبلیغاتی کاربردی نیست، اما هر کاربر پلت فرم های APPLE همواره احساس به خلاق بودن و متفاوت اندیشیدن می کند.

 

BMW

THE ULTIMATE DRIVING CAR

 

شعار تبلیغاتی

 

BMW، در تمام نقاط جهان به فروش خودرو های خود می پردازد. اما در آمریکا به شیوه ای متفاوت در ذهن مردم تداعی می شود و این به کمک همین شعار تبلیغاتی است. این شعار تبلیغاتی در دهه ۱۹۷۰ میلادی توسط یک آژانس تبلیغاتی به نام، Ammirati & Puris ساخته شد و هدف از این کار، تقویت بزرگترین پیام کمپانی مبنی بر این بود که خودرو های تولیدی  BMW، خودرو های برجسته بوده و برای رانندگی بسیار هیجان انگیز می باشند.

 

AUDI

VORSPRUNG DURCH TECHNIK-advancement through technology

 

شعار تبلیغاتی

 

این شعار از سال ۱۹۷۱ اصلی ترین شعار تبلیغاتی کمپانی AUDI  است. البته در آمریکا این شعار تحت عنوان، “صداقت در مهندسی” شناخته شده است. با اینکه این عبارت به روش های مختلفی ترجمه شده است، اما خود AUDI، این عبارت را تحت عنوان: “پیشرفت در گذر تکنولوژی” ترجمه و ارائه کرده است.
اولین نسل از Audi B1 در سال ۱۹۷۲ یعنی ۱ سال پس از این شعار تبلیغاتی به بازار فروش عرضه شد و این ماشین جدید به طرز هوشمندانه ای بازتابی از شعار این کمپانی بود مخصوصا که در این ماشین المان های تکنولوژیکی جدید تری هم به چشم می خورد. در میانه های دهه ۱۹۷۰ بود که برند AUDI به یکی از برند های برتر در زمینه ساخت و تولید خودرو تبدیل شد.

 

Mc Donlad’s

I’M LOVIN’ IT

 

شعار تبلیغاتی

 

کمپین شعار “I’m Lovin’ it” به سال ۲۰۰۳ باز می گردد و امروزه باز هم یکی از شعار های تبلیغاتی گسترده و قوی در زمینه تبلیغات مک دونالدز است. این شعار نمود بارزی از یک شعار تبلیغاتی است که به کمک مشتریان هدف خود طنین انداز می شود. غذای مک دونالدز شاید انتخاب صحیحی برای سلامتی نباشد. اما Mc Donald’s ادعایی در زمینه سلامت غذاهایش ندارد بلکه ادعا می کند که هر مصرف کننده ای، عاشق طعم غذا خواهد شد.

 

NEW YORK TIMES

ALL THE NEWS THAT’S FIT TO PRINT

 

شعار تبلیغاتی

 

این شعار تبلیغاتی در سال ۱۸۹۰ طی یک جنبش بر ضد دیگر رسانه های روزنامه به دلیل چاپ مطالب کم ارزش، به وجود آمد.New YorkTimes، در بازتاب خبری خود عواطف و احساسات را در نظر نمی گرفت . در عوض، روی مطالب و موضوعاتی دقت نظر داشت، که بر مبنای حقایق بوده و برای خواننده خود، بار علمی فراهم می نمود.
این اقدام به سازمان کمک کرد که چیزی سوای یک رسانه خبری باشد و راه را برای نشر اخبار با ارزش هموار کرد. در ابتدا، New York Times، هیچ شعاری نداشت اما زمانی که احساس نیاز به ساخت یک شعار تاثیر گذار کرد، بی تردید دست به این اقدام زد.

 

GENERAL ELECTRIC

IMAGINATION AT WORK

 

شعار تبلیغاتی

 

در ابتدا، شعار تبلیغاتی این کمپانی تحت عنوان : “We bring good things to life” به معنای ما به خلق وسایل خوب می پردازیم بود که در سال ۱۹۷۹، ساخته شد. با اینکه این شعار یک شعار نام آشنا بود، شعار تبلیغاتی جدید نشان داد که چگونه نوع دیدگاه یک کمپانی نسبت به اقدامات خود می تواند دچار یک انقلاب بزرگی شود. Tim McCleary، مدیر بخش هویت سازمانی، اینگونه تعبیر می کند که این عبارت به عنوان یک موضوع درون سازمانی مطرح شده بود. زمانی که در سال ۲۰۰۱، Jeff Immelt، مدیر کل کمپانی شد، اعلام کرد که می خواهد به اصل خلاقیت در کار کمپانی پرداخت بیشتری داشته باشد.
این نوع تغییر موجب ظهور شعار تبلیغاتی جدیدی تحت عنوان : “تصور در کار” شد. که گویای این اصل است که، تصور ، الهام بخش انسان در جهت خلاقیت و نوآوری بوده و به وی کمک می کند تا در این راه رشد کند.