صنعت 400 هزار میلیارد ریالی کفش تبریز ، در حسرت یک برند محبوب

A1396_9XM_F0AEV-3

این مقاله  در نشریه “کفش تبریز” چاپ شده است.

مقدمه نشستی کوتاه اما پر محتوی با جناب مهندس خادم ـ ریاست محترم انجمن کفش تبریز ـ در زمینه برندینگ در صنعت کفش منطقه، بیش از هر چیز یک نکته اساسی در بر داشت و آن “پایین بودن حاشیه سود صنعتی چند صد میلیاردی به واسطه عدم تمرکز فعالین به مقوله برند” بود. در این جلسه ضمن دریافت آماری دقیق که نشان می داد حاصل روزها و ساعتها محاسبه علمی می باشد، بیش از پیش برایم محرز شد که مدیران صنعت کفش نیز همانند مدیران بسیاری از صنایع دیگر، آنچنان که باید، به خلق، مدیریت و توسعه برندهایی که بتوانند حاشیه سود بالایی را تضمین نماید، نپرداخته اند و از همین روست که این صنعت، از سودآوری نه چندان بالایی برای فعالین پرشمارش در رنج است.

ضمن سپاس از دست اندرکاران نشریه کفش تبریز، در این مقاله تلاش خواهیم کرد با رعایت ایجاز در نوشتار، نکاتی هر چند کوتاه در باب برند در صنعت کفش را مورد بررسی قرار دهیم. امید است تلاشهایی از این دست، زمینه ساز اتخاذ تصمیمات ثمربخش از سوی مدیران و همراهی واحدهای مختلف فعال در صنعت کفش با علم روز جهانی، واقع گردد.

CHIKO Shoes_Stitching

صنعت کفش ایران، فاقد برندهایی نام آشنا اولین حقیقت تلخی که فعالین حوزه برند را در خصوص صنعت کفش ایران آزار می دهد، این نکته است که هیچ تولید کننده ای  تا کنون نتوانسته در بازاری با چنین وسعت خیره کننده، نام خود را بر اذهان خیل عظیم مصرف کنندگان حک کند. در بسیاری از صنایع مانند صنعت پوشاک، صنعت لوازم خانگی، صنعت شیرینی و شکلات و حتی صنعت آموزش، چندین نام توانسته اند جایگاه خود را در ذهن مخاطبان تثبیت نمایند و این حقیقت را می توان با پرسش از چند شهروند عادی در خصوص برندهای این صنایع اثبات نمود. اما آیا صنعت کفش هم توانسته است مخاطبان را با نامهای بزرگ فعال در این صنعت آشنا نماید؟. با تاسف باید اعلام نماییم که جواب این سوال منفی است.

البته نباید فراموش کرد که این حقیقت در حال حاضر یک تهدید برای صنعت کفش به شمار می آید. تهدیدی که می تواند برای مدیران دور اندیش یک فرصت تلقی شود. چرا که هنوز جایگاه ذهنی برند کفش در ذهن آحاد جامعه خالی است و تولید کنندگان بزرگ کفش به ویژه در تبریز که قطب صنعت کفش ایران به شمار می آید، می توانند با اتخاذ تصمیمات صحیح، این جای خالی را با نام خود پر کنند.

آیا صنعت کفش به اندازه کافی سود آور است؟ چنین به نظر می رسد که صنعتی با گردش مالی 400 هزار میلیاردی، حتماً باید به اندازه کافی برای تولید کنندگان سود آوری داشته باشد. اما بررسی ها نشان می دهد که حقیقت چنین نیست. زمانی که سخن از علت نداشتن شهرک صنعتی ویژه صنعت کفش در تبریز به میان می آید و مشخص می شود عدم استطاعت مالی واحدها در پرداخت هزینه های اولیه تملک زمین در شهرک، اصلی ترین علت آن است، اولین نکته ای که به ذهن می رسد این است که صنعت کفش در حوزه تولید سود آور نیست.

در علت جویی این موضوع، به نکات جالب توجه مختلفی بر می خوریم که ساده ترین و در عین حال تاثیر گذار ترین آنها، تلاش واحدهای تولیدی برای سود آوری از تولید می باشد. این درحالی است که اندک سرمایه گذاری درحوزه برند، می تواند تمرکز این سود آوری را از حوزه تولید برداشته و بر دوش ارزش ویژه برند بگذارد. درست است که این فرآیند زمان بر است و شاید اندک باشد تعداد مدیرانی که حاضرند چنین سرمایه گذاری زمانی را انجام دهند، اما بی شک برندگان آینده صنعت کفش ایران، همین مدیران خوش فکر خواهند بود.

Lasting

برند چگونه در راه سودآوری، ایفای نقش می نماید خوانندگانی که در زمینه برندینگ و بازاریابی عصبی مطالعاتی داشته و یا در سمینارها و کارگاه های آموزشی مختلف شرکت کرده اند، بی شک این جمله را خوانده و یا شنیده اند که مشتری محصول را نمی خرد، بلکه برند را خریداری می کند. این یک حقیقت است و درمود همه ما صدق می کند. آیا به واقع از تفاوت هایی که گوشی موبایلتان با رقبایش در بازار دارد مطلع هستید و آیا انتخاب شما هنگام خرید، بر اساس این تفاوتها در کارکرد بود؟. اغلب ما نامها را انتخاب می کنیم، نه کارآیی ها را. البته این حقیقت در خصوص صنایعی صادق است که در آن نامها رقابت می نمایند. در صنایعی مانند صنعت کفش که هنوز برند یا برندهایی نام خود را در ذهن مخاطبان نهادینه نکرده است، مشتری در جستجو کالایی با قیمت پایین می باشد. همین امر چنین صنایعی را به ورطه رقابت قیمیتی که بدترین نوع رقابت است کشانده و حاشیه سود و کیفیت را به شدت تهدید می نماید.

زمانی که شما به عنوان یک مدیر و یک تولید کننده، بتوانید نامی نیک از خود در ذهن جامعه هدف برجای گذارید، مشتری به جای یک جفت کفش برای پوشیدن، نام شما را برای خریدن جستجو خواهد کرد و در این صورت است که حتی با قیمت بالاتر از رقبای بی نام و نشان خود خواهید فروخت. چنین است که برندینگ خواهد توانست راهگشای یک سود افزایی در فروش باشد. از سوی دیگر، برخورداری از یک برند خوب و محبوب در بازار، منجر به افزایش تقاضا برای محصول نیز خواهد شد. همین امر موجب بالارفتن تیراژ تولید می گردد که در صورت مدیریت صحیح سرمایه، بی شک زمینه سازی دیگر برای سود افزایی است.

از سوی دیگر، توسعه یک برند در زمان، برابر است با ارزش افزوده ای که سودآور است. از این رو باید پذیرفت که شاید برندینگ، امروز زمان بر و سرمایه بر باشد، اما تضمین کننده فردایی است که قواعد بازی تجارتش بی شک با امروز متفاوت خواهد بود.

comensshoes01.jpg.size.xxlarge.letterbox

برندینگ را از کجا شروع کنیم؟ پیش از هر اقدامی، بپذیریم که برند شدن، حاصل تفکر صحیح و عملکرد حساب شده می باشد. پس در ابتدا تلاش کنیم که تفکرمان را در مسیری توسعه دهیم که در نهایت به برندینگ ختم شود. تعداد مدیرانی که ارزش و اهمیت موضوع را می دانند اما هیچ اقدامی در این مسیر به عمل نمی آورند، فراوان است. این مدیران همان هایی هستند که تفکرشان را در مسیر برندینگ توسعه نداده اند و بیش تر از عمل، خوب حرف می زنند.

 ـ کیفیت را در اولیت قرار دهید  هیچ نامی در بازار بدون ارائه بالاترین کیفیت ممکن، ماندگار نخواهد شد. برندینگ بدون داشتن کیفیت مطلوب، تلاشی است که بیشتر منجر به ازمیان رفتن اعتبارتان در بازار خواهد شد.

ـ مزیت رقابتی داشته باشید. در صنایعی که تعداد واحدهای تولیدی در آنها زیاد است و این احتمال وجود دارد که بازار با هجوم نامهای فراوانی مواجه شود، برگ برنده همیشه به نام برندهایی ثبت خواهد شد که یک برتری به نام خود در ذهن مشتریانشان ثبت کنند. این مزیت در هر حوزه ای می تواند باشد، فقط کافی است مشتری به واسطه این مزیت، شما را در اولیت اول ذهن خود قرار دهد.

ـ چهره ای جذاب خلق کنید و هویت خود را در بازار تثبیت نمایید اگر قبول کنید که افراد خوش سیما و خوش لباس در جامعه حداقل در نگاه اول جذاب تر و نافذترند، خواهید پذیرفت که در خصوص برندها نیز آنانی که نامی به یاد ماندنی و متفاوت دارند، بسته بندی شان خلاقانه و خوش طرح است، از رنگهای سازمانی جذابی استفاده می نمایند، قدرت اثرگذاری بیشتری بر ذهن مخاطب دارند. از این رو، المانهای هویتی خود را مورد بازنگری قرار دهید. اگر فکر می کنید به اندازه کافی جذاب نیست، از تغییرشان نهراسید.

ـ به تبلیغات بها دهید تبلیغات، همان سالنامه آخر سال نیست. پس به سالنامه آخر سال اکتفا نکنید. برای برند شدن، باید دیده شوید و تا زمانی که فرصتهای تبلیغاتی را شناسایی نکرده و از آنها به درستی استفاده نکنید، امکان دیده شدنتان وجود ندارد. به محتوی خوب در تبلیغات فکر کنید، محتوایی که مخاطب را برانگیزد. استفاده از جملات و طرح های تکراری، جز هدر رفتن سرمایه هایتان، راه به جایی نخواهد برد.

ـ محصولاتتان را به خوبی پشتیبانی کنید درست است که ذات و ماهیت صنعت کفش بر این است که محصول از طریق فروشنده یک فروشگاه به دست مشتری می رسد، اما فراموش نکنید که نام شما بر روی یک کفش ثبت شده است. پس شما مسئول سرنوشت آن هستید. فرآیندی خلق کنید که مصرف کننده نهایی، شما را به عنوان مالک برند، در کنار خود حس نماید. این گونه است که برای خریدهایی بعدی به سراغ برند شما خواهد آمد و در این بازگشت مشتریان جدید را نیز با خود همراه خواهد نمود.

A1396_9XM_F0AEV_i-1

جمع بندی صنعت کفش تبریز، به عنوان قطب بزرگی برای صنعت کفش ایران، شایسته این است که جای خالی برندهای نام آشنای کفش این کشور را پر کند. اما این شایستگی کافی نیست. بلکه لازمه این امر، این است که برخیزیم و از آنجا که هستیم گامی به جلو آییم. اگر شما نیز حس می کنید می توانید به نامی ماندگار در صنعت کفش ایران تبدیل شوید، تفکرتان را با علم روز جهانی همراه کنید و گام در مسیر برندینگ بگذارید. شک نکنید که عملکرد صحیح در این حوزه، پیروزی های آینده را نزدیک تر، اثربخش تر و دلچسب تر خواهد نمود.


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

پاسخ دهید