فاصله ایده تا عمل چقدر است؟ سه گام برای عملیاتی کردن ایده ها

چه چیزی از این بدتر که بخواهید کاری را عملیاتی کنید، ولی نتوانید؟ آیا همیشه خواسته اید در بهترین نقطه شهر زندگی کنید؟ آیا همواره در فکر این بوده اید که یک موزیسین حرفه ای شوید؟ آیا همیشه عاشق این بوده اید که قله اورست را فتح کنید؟ آیا در دوران تحصیل خود همواره به دنبال این بوده اید که یک فرصت مطالعاتی در یکی از بهترین دانشگاه های دنیا داشته باشید؟ دوست من، هر رویا و هر آرزویی، رویا و آرزو باقی خواهد ماند؛ تا زمانی که به هدف تبدیل نشود! فاصله ایده تا عمل برای خیلی از انسان های این جهان هیچگاه پیموده نشده و هیچگاه به نتیجه نرسیده است. اما همواره تاریخ سازان کسانی بوده اند که کمر همت بسته و فاصله ایده تا عمل را خوار شمرده اند. اما سوال اینجاست: چرا تا به امروز نتوانسته ایم؟ اگر شما نیز از عمق جان در پی عملیاتی کردن اهداف و ایده های خود، و پیمودن فاصله ایده تا عمل هستید، این سه گام به شما کمک خواهد کرد.

۱ـ ایده خود را با وضوح تمام ببینید

این بند از این مقاله با دو کلمه ساده شروع می شود: هدف مشخص! موضوع اصلی در این قسمت این است که اکثر افراد تا به حال هیچگاه زمانی صرف نکرده اند تا تعریف “موفقیت” را برای خود مشخص کنند. اگر هدف را یک کوه فرضی در نظر بگیریم، دیدگاه ما نسبت به این کوه به دو صورت می تواند باشد: ـ پایین کوه بایستید و به قله نگاه کنید. یک کوه با راهی دشوار و صعب العبور غرق در مه. ترسناک است، نه؟ ـ بالای قله بایستید و به پایین نگاه کنید. اکنون این سوال را از خود بپرسید: ” چه قدم هایی را برای رسیدن به این قله پشت سر گذاشتم؟” به مرحله خوبی رسیده ایم. موقعی که خود را در بالای قله تصور کنید دقیقا پاسخ به این سوال است که به شما می گوید برای رسیدن به هدف و برای طی کردن فاصله ایده تا عمل به چه چیزی نیاز دارید. یک مثال: من اخیرا شروع به انجام بازی هاکی روی یخ کرده ام و هدف مشخص من این است که در یک تیم در لیگ کشورم بازی کنم. اما یک مسئله وجود دارد: اسکی من اصلا خوب نیست. بنابراین در کلاس های اسکی ثبت نام کرده به طور منظم مشغول به تمرین شدم. اما این کار، بسیار دشوار و چالش برانگیز است. با این وجود کماکان هدف کاملا مشخص و واضح است. من خودم را در لباس تیم مورد علاقه ام تصور کردم و مشغول به تمرین کردن ذهنیِ قهرمانی ها و پیروزی ها در آن تیم شدم. وقتی خود را در قله تصور کرده و از خود پرسیدم برای رسیدن به این مرحله چه مسیری را طی کرده ام، مشکل خود را در انگیزه و انگیزه مندی یافتم. اکنون می دانم مانع من در طی کردن مسیر ایده تا عمل چیست. بنابراین اکنون می توانم در مسیر رسیدن به “هدف مشخص” موانع را هوشمندانه برطرف کنم.

۲ـ هدف خود را عاشقانه و با احساسی عمیق دنبال کنید

چاره ای جز این که با شور و اشتیاق به هدف خود نگاه کنید وجود ندارد. اصلا هدفی که در شما این احساس را ایجاد نمی کند به احتمال قوی مناسب شما نیست. اگر هدف خود را با حسی سرشار ببینید، از خود گذشتگی، استقامت و انگیزه مندی در شما فوران خواهد کرد. من هاکی بازی می کنم، ولی نمی توانم سازهای ضربی بزنم. تا به امروز شور و شوق کافی برای اختصاص دادن بخش اعظمی از زمان خود برای یادگیری این مهارت نداشته ام. الزامی هم تحت این عنوان که هر کسی باید در هر هدفی موفق شود وجود ندارد. برای هر انسانی با توجه به آنچه که در قلب اوست، اولویت بندی مشخصی وجود دارد. هر کدام از ما زمانی موفق خواهیم بود که برای طی فاصله ایده تا عمل ، این اولویت های خود را بشناسیم و بی درنگ اهدافی را که علاقه قلبی ما به آن ها تقریبا صفر است کنار بگذاریم. حصول هر هدفی به هیچ عنوان ساده نیست. چیزی که در طی فاصله ایده تا عمل شما را یاری خواهد کرد، همین انگیزه و عشق و شور قلبی نسبت به هدف مشخص تان است.

۳ـ از هدف خود پا پس نکشید؛ به شدت پیگیر هدف تان باشید

وضوح هدف ( مرحله ۱) تصویر کلی و مسیر شما را ترسیم می کند. عشق و علاقه قلبی به هدف ( مرحله ۲) سوخت حرکتی شما برای طی فاصله ایده تا عمل را تامین می کند. اما چیزی که در نهایت شما را به سر منزل مقصود خواهد رساند، عمل کردن، جزم کردن عزم، و خسته نشدن در طی فاصله ایده تا عمل است ( مرحله ۳) . وقتی به مهارت های خود در هاکی، در شب اول تصمیم خود فکر می کنم، خجل می شوم! اما طی یک تصمیم گیری صحیح شروع به کار کردم. از یک مربی کمک گرفتم، شرایط تمرین را در گاراژ خود فراهم کردم و روزهای تنبلی را کنار گذاشتم. در ساعت و برنامه مشخص تمرینی خود، با هر میزان خستگی، تمرین را تعطیل نمی کردم. وقتی یک هدفی را برای خود مشخص کردم، امکان تعطیلی آن ممکن نیست. بنابراین در راس اولویت های خود، هیچگاه تمرین را تعطیل نکردم و با تمام وجودم عرق ریختم. اما خبر خوب این است که وقتی شما هدف مشخص و واضحی داشته و به این هدف عشق بورزید، انجام دادن تمرینات سخت برای حصول این هدف، نه تنها شما را آزار نمی دهد، بلکه به یک شادی و تفریح برایتان تبدیل می گردد. هدف شما در زندگی چیست دوست من؟ فاصله ایده تا هدف خود را می دانید؟ مسیرتان را مشخص کرده اید؟ علاقه قلبی تان برای هدف تان برقرار است؟ آیا تلاش خستگی ناپذیر خود را شروع کرده اید؟ پس جسورانه و با قدرت تمام آغاز کنید.

پاسخی بگذارید