لباس مناسب برای مذاکره

سرنوشت همه ما در گرو تمام مذاکراتی است که در طول زندگی خود با افراد مختلف انجام داده ایم. درست است که ما نقش این موضوع را در کسب و کار و روابط تجاری خود بسیار پررنگ تر احساس می کنیم، اما در سایر جنبه های زندگی نیز حقیقت جز این نیست و نخواهد بود. اگر بخواهیم بررسی های خود را به مذاکرات تجاری محدود کنیم، باید بپذیریم پارامترهای بسیاری در پیروزی یا شکست ما تعیین کننده هستند. این پارامترها از دید یک فرد عادی نمی توانند چندان زیاد باشند. اما از دید یک متخصص و از دید فردی که اهمیت مقوله مذاکره را با تمام وجود درک کرده است، بیش از آنی است که ممکن است تصور کنید. یکی از مهمترین و تاثیر گذارترین پارامتر ها در سرنوشت مذاکرات شما، طرز لباس پوشیدنتان است. در یک کلام، مهم است هنگام مذاکره چه لباسی به تن دارید. این یادداشت را به این موضوع اختصاص دادم تا اگر در آینده نزدیک فرصت پیروزی در یک مذاکره تجاری برایتان فراهم است، با توجه ویژه ای که به لباس پوشیدنتان دارید، تاثیری شگرف بر روی نتیجه مذاکره خود داشته باشید.

۱ـ چرا لباس در مذاکره مهم است؟

اگر هنوز جزو گروه بزرگی از اجتماع هستید که باوردارید “نه همین لباس زیباست نشان آدمیت” سخت در اشتباهید و باید هرچه زودتر این باور ناصحیح را اصلاح کنید. درد ما این است که از کودکی چنین در تصوراتمان گنجانده اند که درون مایه آدمی مهم تر از لباسش است. اما من می خواهم برای یک بار هم که شده این باور را عوض کنم. اولاً نحوه لباس پوشیدن هر انسانی، نمایانگر درون مایه اوست. ممکن نیست شما یک انسان منظم را با لباسی شلخته ببینید. همچنین امکان ندارد انسانی که درونی آشفته دارد، اهمیت دائمی به لباس خود قائل شود. از این رو، مد نظر داشته باشید که لباس شما یکی از پارامترهایی است که به عنوان یک نماینده، خبر از درون مایه شما می دهد. دوماً هر انسانی در اولین برخورد بر اساس ویژگی های ظاهری‌اش مورد قضاوت قرار می گیرد. چون امکان قضاوت کردن در لحظه دیدار اول وجود ندارد و از سوی دیگر هیچ پارامتر دیگری نیز برای این کار در دست نیست. پس، شک نداشته باشید که لباس شما به عنوان اولین پارامتری که هنگام ورود به جلسه مذاکره مورد قضاوت قرار می گیرد، بسیار مهم تر از آنی است که فکر می کنید. کلاهتان را قاضی کنید. شمایی که باور دارید لباس نشانه آدمیت نیست، تا چه اندازه موفق شده اید دیگران را بر اساس لباس و ویژگی های ظاهری شان مورد قضاوت خود قرار ندهید؟

۲ـ کدام لباس برای من مناسب است؟

شک ندارم انتظارتان این است که من در پاسخ این سوال لیستی از لباسهای مناسب را به ترتیب بنویسم تا شما آنها را برگزینید و برای پیروزی در مذاکرات از آنها استفاده کنید. اما پاسخ من به این سوال چیز دیگری است. به اعتقاد من، جز در مذاکرات بسیار حساس با مدیران و مسولان رده بالای دولتی، بهترین انتخاب این است که شما لباسی بپوشید که متناسب با شخصیت شما باشد. اگر شما اهل لباسهای اسپرت هستید، اگر هر روز با رنگهای شاداب از خانه بیرون می زنید، اگر نمی توانید لباس آستین بلند را در گرمای تابستان تحمل کنید، شک نکنید این شخصیت درونی شماست و باید همیشه در اوج صداقت قدرت بروز و بیان همین شخصیت را داشته باشید. فکر نکنید اگر در یک آن این لباسها را کنار بگذارید و کت و شلوار بپوشید حتما در مذاکره موفق خواهید شد. شاید برخی صاحب نظران با این گفته من موافق نباشند اما هرچه شما از خود واقعیتان دور شوید، به همان اندازه ساختگی دیده خواهید شد و به همان اندازه حرفتان کمتر خریدار خواهد داشت. بر همین اساس، خودتان باشید، اما در اوج نظم و آراستگی.

۳ـ اصرار به تغییر دارم، چه کنم؟

اولین پیشنهادم این است که بند پیشین را مطالعه کنید و خودتان باشید. اما اگر اصرار دارید برای برخی از مذاکرات به گونه ای متفاوت از همیشه لباس بپوشید، می توانید نکات زیر را رعایت کنید ۱ـ شلورار پارچه ای اغلب اوقات به شلوار جین اولویت دارد. چرا که رسمی تر است و احساس نظم و استحکام بیشتری می دهد. ۲ـ رنگ سرمه ای تا حدودی روشن، عالی ترین رنگ برای کت و شلوار مذاکره است. ۳ـ پیراهن سفید همواره توصیه می شود ۴ـ اگر منافاتی احساس نمی کنید، کراوات می تواند حس خوبی به مخاطب بدهد. به شرطی که خوب گره بزنید ۵ـ در جستجوی کفش گران قیمت نباشید، اما بدون واکس قدم در مکان مذاکره نگذارید ۶ـ زنجیرتان را باز کنید. زنجیر گردن برای آقایان چندان که فکر می کنید زیبا نیست ۷ـ هرگز جوراب سفید نپوشید. هرگز!

در یک کلام چنان بپوشید که لباس برازنده شما باشد و شما برازنده لباس.

پاسخی بگذارید