لوگو های حرفه‌ای، عامل الهام‌بخشی

یک عقاب با بال‌های هفت فوتی‌اش فراتر از درختان اوج می‌گیرد. این عقاب قدرتمند است و صداهایی بسیار بلندتر از باد تولید می‌کند. با بال‌های قوی و چنگال‌های منحنی‌دارش قادر است هر طعمه‌ای را به چنگ آورد. فرود آرامش، نماد فروتنی آن در عین شکوه و عظمتش است. عقاب نمادی از قدرت، سرزندگی، قدرت و علم مطلق است. مهر ریاست جمهوری ایالت‌متحده به صورت عقابی با شاخه‌های زیتون به همراه ۱۳ ستاره طراحی شده است. شاخه‌های زیتون نماد صلح و ۱۳ ستاره نشان‌دهنده‌ی ۱۳ مستعمره‌ی اصلی آن است. در طول تاریخ، رهبران بزرگ از نمادها و استعاره‌های بسیاری استفاده کرده‌اند و به وسیله‌ی آن‌ها سبب انگیزش و الهام‌بخشی به مردم شده‌اند.

نمادها و معانی آن‌ها ذهن پرسشگر از ویژگی‌های بارز انسان‌های هوشمند است که آن‌ها را از بقیه قلمرو حیوانات جدا می‌کند. ما حتی سیستم وجودی خود را نیز زیر سوال می‌بریم؟ و همواره از خود می‌پرسیم که ما چرا اینجاییم؟ پس از مرگ چه اتفاقی خواهد افتاد؟ معنای ماورای پدیده‌ها چیست؟ و سپس از طریق این پرسش‌ها، سیستم‌های باور خود را توسعه‌ می‌دهیم. در هسته‌ی این سیستم‌های باور نمادها قرار دارند. نمادها تصاویر بصری هستند که نشان‌دهنده‌ی نوع طرزفکر هستند، برای مثال آب، نماد ماه و در برخی جاها زن و آتش نماد خورشید و یا مرد است. همه‌ی تصاویر- تصاویری که با چشم خود می‌بینید- دارای همتایانی نمادین هستند. هنگامی که شما یک نردبان را می‌بینید، ذهن خودآگاه شما آن را ابزاری برای بالارفتن می‌بیند و در عین حال ذهن ناخودآگاه آن را یادآور یک صعود روانی به سمت خودآگاهی و یا صعود معنوی به یک حقیقت بالاتر می‌داند. بسیاری از ما از معناهای نمادین آگاه نیستیم، ما نردبان را یک نردیان می‌بینیم، اما معانی نمادین در اعماق ذهن ما(ناخودآگاه) نهفته است که اگر نسبت به آن‌ها آگاهی داشته باشیم، به شدت موجب انگیزش ما خواهند شد. این موضوع فرصتی را برای رهبران بزرگ فراهم می‌آورد تا با شیوه‌هایی صحیح در افکار مردم و مشتریان نفوذ کنند و برای همیشه در آن‌جا ماندگار شوند.

برخی از لوگو های پر مفهوم عصای چاووش نماد حرفه‌ی پزشکی است. مرکز گرز افسانه‎‌‌ای از هرمس، خدای یونانی است. مارهایی که در اطراف گرز حلقه زده‌اند نماد سم و شفا(بیماری و سلامتی) هستند. پنج حلقه‌ی المپیک نمادی از اتحاد در ورزش آفریقا، آمریکا، آسیا، اروپا و اقیانوسیه است. رنگ‌ها نشان‌دهنده‌ی کشورهای رقیب هستند. لوگوهای طراحی شده به وسیله‌ی برندها پدیده‌ا‌ی جدید نیستند، مصریان باستان، یونانی‌ها، رومی‌ها و چینی‌ها کالاهای خود مانند سفال‌ها، کیسه‌ها و غیره را نشانه‌گذاری می‌کردند. اما امروزه در قرن نوزدهم، این روند توسعه پیدا کرده و لوگو به عنوان شخصیت یک برند در نظر گرفته می‌شود. خطوط هوایی جنوب‌غربی در بطن هواپیماهای خود یک قلب بزرگ حک کرده بود. قلب هسته‌ی روحی و عاطفی یک انسان است و به طور گسترده‌ای با عشق همراه است. سیب نمادی از دانش، بیداری، خلاقیت و زیبایی است که اپل با توجه به ویژگی‌های خاص خود بین لوگو و خواسته‌هایش تناسب ایجاد کرده است. آرم مرسدس بنز با یک ستاره‌ی سه پر نمادی از رویای مخترع آن گوتلیب دایملر است که نشان تسلط این وسیله‌ی نقلیه بر زمین، دریاو آسمان است.

نمادها و احساسات این تصاویر نمادین نمایانگر اسطوره‌ها، توهمات و رویاهای ما هستند. بدون احساسات، تصاویر نمی‌توانند با ما صحبت کنند. وقتی‌که تصاویر و احساسات با هم آمیخته شوند، باعث ایجاد تصاویر پویا می‌شوند. تصاویر پویا از احساسات درونی ما بهره‌برداری می‌کنند و به زندگی ما معنا می‌دهند؛ نمادها و یا لوگوها قدرتمند هستند، زیرا آن‌ها تصاویری پویا هستند و معناها را می‌رسانند.

رهبران بزرگ چگونه از نمادها برای تحریک والهام‌بخشی مردم استفاده می‌کنند به یاد داشته باشید که انسان‌ها- هم کارکنان و هم مشتریان- با افکار و کلمات شما به اندازه کافی تحت تاثیر قرار نمی‌گیرند، بلکه این عواطف، احساسات و تصاویر است که آن‌ها را تحریک می‌کند. رهبران الهام‌بخش با هدف و چشم‌انداز ارتباط برقرار می‌کنند، آن‌ها از قیاس، تصاویر، داستان و حکایت برای انتقال طرز فکر خود بهره می‌گیرند. آن‌ها از روش‌های گوناگون استفاده می‌کنند تا مقدار زیادی از اطلاعات را منتقل کنند و در یادها ماندگار کنند. بهره‌برداری از قدرت تصاویر نمادین تصاویر نمادین قوی می‌توانند تجربه‌ها‌ی حسی فوق‌العاده در اعضای تیم و هم‌چنین مشتریان وفادار به وجود آورند و به ایجاد فرهنگ پررونق برای شرکت‌های بزرگ وایجاد شور و شوق در آن کمک کنند. تصاویر نمادین صحیح می‌توانند نقش بزرگی در موفقیت کسب‌وکارها بازی کنند و هم‌چنین در جذب نژاد خاصی از مشتریان فوق‌العاده هستند. رهبران کسب‌وکاری که از قدرت تصاویر نمادین بهره‌برداری می‌کنند، می‌توانند فروتنی، شفافیت، خلاقیت و الهام‌بخشی را در کسب و کار خود تحقق بخشند. ترجمه: مهری سیاه ریش

پاسخی بگذارید