محیط کاری و تاثیرات آن بر موفقیت یک بیزنس

هر فردی که به عنوان کارمند در محلی که مشغول به کار است، ترجیح می دهد تا محیط کاری موجود علاوه بر اینکه تضمین کننده سلامت وی است، از طرفی باید آرام و بدون تنش باشد. طبیعی است که اگر محیط کاری دارای جنبه های مثبت باشد، کارکنان احساس خوش و راحتی خواهند داشت و به طبع آن بهترین خود را عرضه خواهند کرد. اما اگر این محیط کاری دارای جنبه های منفی باشد، به هیچ عنوان نمی توان انتظار نتایج شیرین و دلخوش کننده را داشت. به روش های مختلف می توان خصوصیات مشخصه یک محیط کاری را تخمین زده و به کمک آن به بهره وری کارکنان و نهایتا حالات روحی و روانی آنها پی برد.  در ادامه به ارائه بعضی از این پارامتر ها می پردازیم که برای رسیدن به یک محیط کاری آرمانی و قابل قبول، همکاری از جانب صاحبان کار و کارمندان را می طلبد

داشتن حق رای

هر  فردی به عنوان کارمند یک مجموعه کاری دوست دارد از داشتن حق رای در محیط کاری که در آن مشغول است برخوردار باشد به بیان دیگر این افراد دوست دارند تا در هر موقعیتی که به نظرشان مفید است نظرات خود را به اشتراک بگذارد. دادن این حق به کارمندان به آنها این حس را می دهد که آنها باید برای پیشرفت و تعالی سازمانشان تلاش کنند و از طرفی حس خوش ارزشمندی به آنها دست می دهد. در طرف مقابل، اگر در یک محیط کاری به کارمندان چنین اجازه ای داده نشود، آنها احساس سر خوردگی کرده و نسبت به کارشان احساس مسئولیتی به خرج نمی دهند. در یک چنین محیطی، ذهنیت کارکنان از افکار منفی پر شده و نهایتا باعث هدر رفت سرمایه های مالی و انسانی می شود بدون آنکه قدمی در جهت رشد و تعالی سازمان برداشته شده باشد. دلیل این امر هم بسیار واضح است. در چنین شرایطی کارکنان به دلیل نداشتن حق رای، ایده های نوین خود را عرضه نمی کنند و هیچ جایی برای ارائه تازه ها وجود ندارد.

امکانات و امنیت

هر فردی در زندگی خود دارای جنبه های تخصصی و شخصی بوده و همواره باید تعادلی را بین این دو اصل بر قرار نماید. اگر فرد به لحاظ جنبه های تخصصی به یک نتیجه مطلوب و راضی کننده ای برسد، طبیعی است که این احساس خوش تاثیرات مثبتی را در زندگی فردی شخص القا خواهد نمود. اگر یک سازمانی کارمند خود را در شرایطی قرار دهد که وی در محیط کاری خود احساس امنیت داشته باشد و امکاناتی را برای بهره وری وی ارائه دهد، در واقع به کارمند درجات آزادی بیشتری از لحاظ بهره وری داده است و باعث می شود تا فرد با داشتن یک پیش زمینه فکری مطمئن و محکم از شرایط کاری خود، در جهت تعالی سازمانی که در آن مشغول به کار است گام بردارد. کارایی یک کارمند مستقیما به حالات فکری وی بستگی دارد و برای رسیدن به یک فکر با ثبات، باید تلاش کرد تا یک محیط کاری با امکانات و امنیت فراهم کرد.

دوری جستن از کار بیش از حد

بعضی از افراد در میان جنبه شخصی و کاری خود، کار خود را ترجیح می دهند. این گونه افراد به خاطر کار و تخصص خود نسبت به خانواده خود بی توجهی می کنند. این افراد در واقع این ذهنیت را دارند که برای موفقیت در محیط کاری و برای رسیدن به یک منزلت در مجموعه ای که در آن مشغول به کار هستند، باید بیش از اندازه کاری باشند. اما این رویه نمی تواند برای مدتی طولانی قابل استناد باشد و به علاوه فرد را از ایجاد تعادل بین جنبه های شخصی و تخصصی باز می دارد. باید همواره به عنوان یک کارمند در نظر داشت که، برای بهره وری بهتر است تا یک روال منطقی و معقولی را به کار بست تا فضایی شاد و با ثبات در محیط خانواده و محیط کاری ایجاد کرد.

پاداش دادن

اصل مهمی که مدیران یک مجموعه کاری باید در نظر داشته باشند، این است که بهتر است به کارکنان خود پاداش دهند و آنان را تشویق نمایند.این کار به کارکنان حس آرامش داده و آنان را به کار کردن و تاثیر مثبت داشتن در محیط کاری تشویق می کند. پاداش دادن به کارکنان باعث ایجاد یک فضای رقابتی مثبت در محیط کاری در بین کارکنان می شود. سازمان هایی که در آنها به کارمندان شایسته پاداش داده می شود، کارمندانی با کارایی بالا داشته و از طرفی در آنها نسبت و میزان ریزش کارکنان کمتر است.

پاسخی بگذارید