مدیریت زمان را از کجا آغاز کنیم؟

مدیریت زمان یکی از اساسی ترین ویژگی های تمامی انسانهای پیروز جهان است. چرا که تمام انسانهای موفق می دانند یکی از اساسی ترین سرمایه های آنان برای پیروزی شدن، زمان است. سرمایه ای که هر روز و هر روز از مقدار آن کم می شود و فقط زمانی سودآور است که به درستی مورد استفاده قرار گیرد. مدیریت زمان قابلیتی است که دست یافتن به آن بسیار آسان می نماید. اما زمانی که دست به کار می شوید و تصمیم می گیرید که این اصل را سرلوحه برنامه های خود کنید، تازه متوجه می شوید که آواز دهل از دور شنیدن خوش است. اما از آنجایی که در مسیر پیروزی، چاره ای جز مدیریت زمان آن هم از نوع هوشمندانه و کارآمد وجود ندارد، بالاخره باید از جایی شروع کرد. اینکه شما خواننده گرامی اکنون در این وب سایت و در این صفحه هستید و در حال مطالعه این مطلب، نشان می دهد که تصمیم گرفته اید در حوزه مدیریت زمان گامهایی بردارید. علت اینکه تصمیم گرفتم یادداشت امروز را به این موضوع اختصاص دهم، این است که بسیاری از افراد می پندارند در حوزه مدیریت زمان می توان یک شبه ره صد ساله رفت. اما این دیدگاه هرگز نمی تواند کارآمد باشد. مدیریت زمان یک عادت است. شما امروز در حوزه مدیریت زمان خود عادتهایی دارید که احتمالاً بر اساس نتایجی که به دست می آورید آن عادتها را در گروه عادتهای نه چندان خوب طبقه بندی می کنید. اگر قصد دارید عادتهای خوب را در حوزه مدیریت زمان جایگزین عادتهای بد کنید، ضروری است آرام، با حوصله، آهسته و پیوسته در این مسیر قدم بردارید تا بتوانید به مرور زمان به درجات بالایی از قابلیت مدیریت زمان دست یابید. برای دست یابی به این مهم، بهتر است بپذیرید که شما فعلاً در این زمینه یک مبتدی هستید و لازم است گامهای اولیه را طی کنید. این یادداشت برای شما دوست خوبی نوشته شده است که قصد دارید مدیریت زمان را آغاز نمایید.

۱ـ باورهای خود در خصوص زمان را تغییر دهید

این اولین قدم و مهم ترین قدم است و صد البته دشوارترین گام. همه ما در خصوص هرآنچه در این جهان رخ می دهد و در خصوص هر آنچه بر زندگی ما تاثیر مستقیم و غیر مستقیم می گذارد، باورهای منحصر به فردی داریم. یکی از مهم ترین موضوعات برای همه ما، موضوع زمان است که باید و باید باورهای ناصحیح خود در خصوص زمان را اصلاح کرده و باورهای صحیح را جایگزین آنها نماییم. یکی از اساسی ترین باورهای غلط در خصوص زمان که در اغلب انسانها نهادینه شده است، این است که زمان کافی برای انجام تمام کارها وجود ندارد! من با تاکید تمام اعلام می کنم که این باور غلط است. همه ما زمان کافی برای انجام تمام کارهای مهم زندگی خود داریم. اما نکته اینجاست که آیا توانسته ایم کارهای مهم زندگی خود را بشناسیم یا هر کار بی ارزشی را کار مهم می دانیم؟ در ثانی، آیا ما انسان هدفمندی هستیم و در کل می دانیم برای چه زندگی می کنیم؟ از هم اکنون تلاش کنید این باور را اصلاح نمایید. شما حتماً و حتماً زمان کافی برای انجام تمام کارهای مهم خود دارید.

۲ـ اولویت بندی کنید

اولویت بندی همواره بخشی از مدیریت زمان است. یکی از عواملی که باور ناصحیح کمبود زمان را برای اغلب انسانها اثبات می نماید، ضعف در اولویت بندی است. اما نکته اینجاست که خیلی از انسانها فکر می کنند اولویت بندی یعنی اینکه تعیین کنیم چه کاری را اول انجام دهیم و چه کاری را آخر. اگر تعریف شما هم از اولویت بندی این است، این نگاه یک نگاه ناقص است که هرگز به نتیجه نخواهد رسید. اولویت بندی یعنی اینکه بدانیم چه کاری را باید انجام دهیم و چه کاری را اصلاً لازم نیست انجام دهیم. در میان کارهایی هم که باید انجام دهیم، اهمیت و آورده کدام یک بیشتر است. پس اگر یک تازه کار در حوزه مدیریت زمان هستید، تلاش کنید آرام آرام اولویت بندی صحیح و اصولی را یادبگیرید.

۳ـ از مغزتان به عنوان انباری اطلاعات زمانی استفاده نکنید

اغلب ما در طول روز چه از منظر زندگی کاری و چه از منظر زندگی شخصی کارها و اقداماتی داریم که باید در زمان معینی انجام گیرند. یک قرار ملاقات کاری، ارسال یک ایمیل به یک دوست یا مشتری، پیگیری یک موضوع مهم از یک کارفرما و …، همه و همه نمونه کارهایی هستند که بهتر است سر ساعت معینی انجام گیرند. بخش بزرگی از انسانها از مغز خود انتظار دارند زمان دقیق انجام این کارها را به آنها یادآوری نماید. اینگونه می شود که مغز چنین افرادی انباشته می شود از اطلاعات زمانی. همین امر شما را در خصوص مدیریت زمان از نتایج مطلوب دور می کند. برای اینکه نتایج بهتری بگیرید، توصیه می کنم مغزتان را از اطلاعات حوزه مدیریت زمان آزاد کنید. می توانید از صدها نرم افزار و اپلیکیشن عالی در این حوزه استفاده کنید. یکی از بهترین هایی که من همیشه تمام کارهایم را با آن تنظیم می کنم، Google Calendar است که استفاده از این پلتفرم را به شما هم توصیه می نمایم.

۴ـ مدیریت زمان به معنای زیاد کار کردن نیست

اگر شب هنگام تصمیم بگیرید که از فردا دست به مدیریت زمان بزنید و این تصمیم، شما را به انجام کارهای اضافی و پرفشار وادارد، خواهید دید نه تنها از این موضوع هیچ نتیجه ای نگرفتید، بلکه سرخورده شده و از چنین تصمیمی احساس پشیمانی هم کردید. مدیریت زمان به معنی زیاد کار کردن نیست. مدیریت زمان به معنی انجام کار صحیح، در زمان صحیح و در مدت زمان مناسب می باشد. پس در حوزه مدیریت زمان از خودتان انتظار بیگاری نداشته باشید که سخت موجب سرخوردگی می شود.

۵ـ با اخلال گران در برنامه های زمانی خود مبارزه کنید

شاید بتوان گفت یکی از دشوارترین کارها برای مبتدیان همین باشد. امروز برای من بعد از سالها ممارست در این حوزه، نه گفتن در مقابل دوستی که در میانه یک کار مهم از من می خواهد کمکش کنم چندان دشوار نیست. اما ممکن است شما دوست خوبم که تازه قدم در این وادی گذاشته اید، نتوانید به راحتی از برنامه ای که تنظیم کرده اید، پشتیبانی کنید. فراموش نکنید هرگاه شما نمی توانید به برنامه خود پایبند باشید، یک گام به عقب می روید و از نتایج مطلوب دور می شوید. پیشنهاد می کنم در این خصوص حتماً فایل صوتی رایگان “چگونه نه بگوییم؟” را گوش کنید. اگر خواندن این یادداشت انگیزه کافی برای حرکت در مسیر مدیریت زمان در شما ایجاد کرد، به شما تبریک می گویم. به جمع معدود انسانهایی که تلاش می کنند خودشان زمانشان را مدیریت کنند، خوش آمدید. در این خصوص توصیه می کنم محصول “ارتقاء مهارت مدیریت زمان” را نیز از دست ندهید.

پاسخی بگذارید