مدیریت چند دستگی کارمندان

آیا شما هم در شرکت یا سازمان نه چندان بزرگ خود، با مشکلی به نام چند دستگی کارمندان مواجه هستید؟ آیا تا به امروز آسیب های این چند دستگی را در مدیریت خود احساس کرده اید؟ شاید هم شیوه مدیریت شما به گونه ای بوده که به این چند دستگی بیشتر دامن زده است. به هرحال، مدیریت بر شرکتی که کارمندان در آنها جذب دسته های کوچک می شوند و به اصطلاح چند تیرگی در کارمندان به وجود می آید، کار دشواری است. در این یادداشت، نکاتی کلیدی را می خوانیم که رعایت آنها کار را در امر مدیریت شما راحت تر خواهد کرد. البته پیش از پرداخت به اصل موضوع، باید این نکته را در نظر داشته باشیم که موضوع چند دستگی در یک شرکت، موضوع مهم و صد البته بسیار بد و آسیب رسانی است. نکته اینجاست که شما باید تلاش کنید از ایجاد چند تیرگی و چند دستگی در شرکت خود خودداری نمایید. اما اگر کار از کار گذشته و امروز با این وضعیت روبرو هستید، این نکات را برای غلبه بر این معضل رعایت نمایید.

۱ـ تغییر رویه را از خودتان شروع کنید

اجازه دهید در همین مورد اول یک تلنگر به شما بزنم. رفتارهای شما در گذشته سبب شده که کارمندانتان به چند دستگی دچار شوند. پس در مسیر غلبه بر این معضل، در گام نخست، تمرکزتان باید بر تغییر رفتار خودتان باشد. رفتارهای تفرقه افکن، حمایتهای بی مورد، دخالت در امور کاری کارمندان به هر بهانه ای، چشم پوشی بی مورد از خطای گروهی از کارمندان در شرایطی که خطاهای دیگران به شدت مورد توجه قرار می گیرند، همه و همه مواردی هستند که شما باید در مدیریت خود از امروز به بعد اصلاح آنها را در دستور کار قرار دهید.

۲ـ دسته ها را شناسایی کنید

گاهی تعداد دسته هایی که در دورن یک سازمان تشکیل می شوند، بیش از آنی هست که به ظاهر دیده می شوند. پس در گام دوم، باید تلاش کنید تعداد این دسته ها را درستی بشناسید. شناخت این دسته ها و گروه هایی که درون سازمان شما شکل گرفته اند، به شما این کمک را خواهد کرد که درست تر تدبیر کنید و اصولی تر مدیریت نمایید.

۳ـ سران هر دسته را بشناسید

لطفاً از عنوان این بند چنین برداشت نکنید که قرار است سران دسته ها را شناخته و آنها را مورد بازخواست قرار دهیم. پس لطفاً تا پایان این یادداشت را بخوانید، سپس اتخاذ تصمیم نمایید. در این گام، شما باید سران هر گروه و هر دسته را به خوبی بشناسید. این شناخت به شما کمک می کند خود این افراد را مدیریت کنید. نکته اینجاست که در اغلب اوقات، اختلاف نظر میان این چند نفر منجر به چند تیرگی می شود. در این خصوص این یادداشت را هم حتماً بخوانید.

۴ـ سران گروه ها را مدیریت کنید

این که یک نفر می تواند به صورت نامحسوس چند انسان دیگر را دور خود جمع کرده و آنها را به یک گروه غیر رسمی در داخل سازمان تبدیل نماید، خود خبر از یک قابلیت عالی در این انسان می دهد. شما باید این قابلیت را مدیریت کنید. زمانی که سران را شناختید، این مدیریت آسان تر خواهد شد. به سران گروه ها فرصت بشتری برای ایفای نقش در سازمان بدهید. آنها را هرگز نادیده نگیرید. تا حدودی آنها را به خود نزدیک تر کنید و اجازه دهید از پتانسیل دورنی شان در مسیر اعتلای کل مجموعه بهره ببرند.

۵ـ به موضوع احساسی نگاه نکنید

این طبیعت انسان است که جذب گروهی شود که بیشتر با اعضای آن گروه احساس نزدیکی می کند. بر همین اساس شما نباید نگاه خصمانه ای به کارمندان خود داشته باشید. اگر شما بتوانید نقش رهبرانه خود را به خوبی ایفا کنید، در این شرایط همگان دور شما جمع می شوند و احتمال چند دستگی در سازمانتان بسیار کاهش خواهد یافت. از این رو، هرگونه برخورد احساسی با نیروها و حتی سرکردگان دسته های مختلف، دور از شان مدیریت شماست.

۶ـ درصورت نیاز اقدام عملی نمایید

گاهی اوضاع از ناحیه چند دستگی در نیروها به آن اندازه که ما فکر می کنیم خوب پیش نمی رود. اگر چنانچه لازم می دانید اقدام عملی کنید، حتماً این کار را انجام دهید. این اقدام عملی حتی می تواند به اخراج نیرویی که اخلال در نظم ایجام می نماید بیانجامد. اما به شرطی که خود این موضوع را نیز درست مدیریت کنید.

پاسخی بگذارید