معماری موفقیت

بسیاری از انسانهای این جهان، فکر می کنند که هیچ دخالتی در سرنوشت خود ندارند. عده ای این باور را از دیدگاه مذهبی خود کسب کرده اند، عده ای دیگر این باور را از سر تنبلی و تن پروری در خود نهادینه نموده اند و عده ای نیز واقعاً هرگز به توانایی ها و قدرت خود پی نبرده اند. اما در این میان، هستند افرادی که به این درک رسیده اند که می توانند و باید زندگی خود را بسازند. برای چنین افرادی، موفقیت به سان خانه ای است خود معمارش هستند و آن را می سازند. من نمی دانم شما در کدام گروه جای می گیرید، اما من تمام این گروه ها را در بازه ای از زندگی خود تجربه کرده ام و امروز جزو فعالترین اعضای گروهی هستم که خود فردایشان را می سازند. هر آنچه شما را از ورود به گروه انسانهایی که موفقیت خود را می سازند و پیش می برند باز می دارد، از جنس باور است. باورهای ما چنان تاثیری بر ما دارند که اگر عنان و اختیارشان را در دست نگیریم، سلطه آنها برما پایان نخواهد داشت. کافی است باور کنیم که می توانیم معمار موفقیت خود باشیم و آغاز کنیم به معماری موفقیت بی پایانمان. در این یادداشت، تلاش من بر این است که تلنگری بزنم به شما دوست گرامی تا باور کنید می توانید آینده را دقیقاً آن گونه که دوست دارید بسازید و پیش روید و انگیزه ای ایجاد کنم برای برخاستن و حرکت کردن.

۱ـ موفقیت اتفاقی نیست

اگر فکر می کنید انسانهای موفق این جهان بیش از شما از موهبات الهی برخوردار بوده اند، سخت در اشتباهید و هرچه زودتر باید این باور ویرانگر را اصلاح کنید. همه انسانها فرصتهای بی شماری برای موفقیت دارند. تفاوت در این است که آنهایی که موفق می شوند از این فرصتها استفاده می کنند و آنان که می آیند و می روند و به هیچ جایی نمی رسند، حتی فرصتها را نمی بینند.

۲ـ شانس وجود دارد!

اگر انسان خوش شانسی نیستید، این یک انتخاب است. شما انتخاب کرده اید خوش شناس نباشید. اگر منظور شما از شانس این است که نقشه گنج پیدا کنید و یک شبه قارون شوید، حالا حالاها باید چشم به راه این شانس باشید. اما اگر شانس را ایجاد شرایطی می دانید که شما را گام به گام به موفقیت بیشتر هدایت کند، قطعاً شما هم خوش شانس هستید. البته وقتی بیشتر و بیشتر تلاش می کنید و قدر فرصتها را بیشتر می دانید، فرصتهای بیشتری می یابید و احساس خوش شانسی بیشتری می کنید. در این خصوص پیشنهاد می کنم فایل صوتی رایگان “شانس و خوش شانسی” را هم حتماً گوش کنید

۳ـ هیچ خط مستقیمی تا موفقیت ترسیم نمی شود

خیلی ها فکر می کنند از روزی که تصمیم گرفتند تا روزی که به معنی واقعی موفق شدند، همه چیز باید در یک خط راست و مستقیم و با شیب افزاینده به پیش برود، اما حقیقت هرگز اینطور نیست. شاید در فیلمهای هالیوودی چنین تصویری از موفقیت برایتان ترسیم کرده باشند، اما اگر پای صحبت هر انسان پیروزی بنشینید، خواهید شنید که شکست، بخشی از موفقیت است. پس، به گاه شکست و زمین خوردن، هرگز تسلیم نشوید چون همین شکست هم تکه ای از پازل موفقیت شماست

۴ـ قدرت درونی، اصلی ترین عامل پیروزی بخش است

برای هر سفری، توشه ای لازم است. اغلب توشه های سفر از پیش در هیچ خانه ای موجود نیستند. اگر مسافرید، باید برخیزید و توشه سفر فراهم کنید. توشه سفر شما به سمت موفقیت قدرت درون است. باید برخیزید و توشه سفر خود به سوی پیروزی خود ساخته را فراهم نمایید. نگذارید “نمی توانی” ها باعث نتوانستنتان شوند، بلکه “بتوانید” تا باور آنان که گفتند نمی توانید، نسبت به “توانستن” عوض شود. به خود، داشته ها و توانایی هایتان باور داشته و اعتماد به نفس خود را هر روز و هر روز بیافزایید.

۵ـ مقصد کجاست؟

هر کسی تعریف خاص خود را از موفقیت دارد. اگر فکر می کنید موفقیت فقط به معنی داشتن یک زندگی مجلل با ماشین گران قیمت و خانه بزرگ و لوکس است، سخت در اشتباهید. هرچند این عوامل جزو نمودهای بسیار مشهود و کاملاً پذیرفته شده موفقیت هستند. برای موفق شدن، دنباله رو نباشید. شاید موفقیت مد نظر شما پیروزی در یک خود سازی درونی است، شاید صعود به کلیمانجارو برای شما به معنی موفقیت است و شاید نوشتن یک کتاب. ما از موفقیت صحبت می کنیم نه پولدار شدن. پس در گام نخست، درست هدف گذاری نمایید.

۶ـ منابع را به خدمت بگیرید

همه ما برای پیروزی، منابع بسیاری در اختیار داریم. یکی از منابع مشترک ما که نمودی از عدالت الهی است، زمان می باشد. برای به خدمت گرفتن این منبع مهم اما پایان پذیر، باید قدرت برنامه ریزی در خود ارتقاء دهید. اگر می خواهید معمار موفقیت خود باشید، باید برای ساختن این بنای زیبا، زمان بندی و برنامه ریزی داشته باشید.

۷ـ تیک آف کنید

پرواز به معنی داشتن یک هواپیما، سوار شدن به آن، آمدن روی باند و حتی آماده شدن برای پرواز نیست. پرواز تنها یک معنی دارد، اینکه تیک آف کنید و به آسمان بروید. در مسیر پیروزی نیز هرچه هدفگذاری کنید و هرچه برنامه بریزید، هرگز و هرگز موفق نخواهید شد. باید تیک آف کنید.

پاسخی بگذارید