مفهوم و اهمیت قدرت ” تصمیم سازی “

معنی و مفهوم تصمیم سازی

” تصمیم سازی ” فرآیندی است که طی آن فرد تصمیم گیرنده بهترین مورد را در بین انواع موارد مختلف پیش رو برمی گزیند.کل فرآیند تصمیم سازی یعنی همین! در ادارات، سازمان ها، و کسب و کارها همواره در هر زمینه ای گزینه های مختلف برای انتخاب، یا به عبارتی فرصت های تصمیم سازی مختلفی وجود دارند. هنر تصمیم سازی این است که بتوان “بهترین” گزینه را در بین گزینه های موجود انتخاب کرد. اصولا قبل از تصمیم سازی باید تمام گزینه های موجود را بررسی کرد. بدین ترتیب مزایا و معایب موارد بر ما عیان خواهد گشت. و علم بر همین مزایا و معایب است که ما را در جهت تصمیم سازی صحیح و انتخاب بهترین گزینه یاری خواهد کرد. همچنین این موضوع، یکی از مهم ترین و حیاتی ترین مسائل مدیریتی می باشد. صرف نظر از سایر عملکردهای مدیریتی، هم چون سازمان دهی، برنامه ریزی، هدایت و رهبری، مدیریت بحران و … قدرت تصمیم سازی و تصمیم گیری یک ویژگی بسیار مهم و حیاتی در اداره احسن سازمان می باشد. به گفته استفان رابینز: ” تصمیم سازی اینگونه تعریف می شود: انتخاب آگاهانه‌ی یک گزینه مرجح، در بین دیگر گزینه های موجود. ”

 اهمیت تصمیم سازی و تصمیم گیری

۱ـ کاربرد مدیریتی

بدون قدرت تصمیم سازی ، دیگر کارکردهای مدیریتی از جمله مدیریت منابع انسانی، سازمان دهی، برنامه ریزی، هدایت و رهبری، مدیریت بحران و … منفعل خواهند بود و به هیچ وجه انجام نمی پذیرند و اگر بپذیرند هم به نتیجه مطلوبی منتج نخواهند شد. به عبارت دیگر، هر عمل کوچک و خردی هم که در یک سازمان یک مدیر یا یک کارمند انجام می دهد، متاثر از تصمیمات اوست. چرا که ما انسان ها پیوسته در حال تصمیم سازی هستیم.در هر لحظه و هر جا. بنابراین می توان گفت که تصمیم گیری شرط لازم برای پیاده سازی ایده ها و استراتژی های مدیریتی می باشد.

۲ـ فراگیر بودن فرآیند ” تصمیم سازی “

تصمیم سازی در تمام فعالیت های مدیریتی و حتی کارمندی امری بسیار فراگیر و معمول است. اصلا تصور کنید بدون تصمیم سازی در یک سازمان، چگونه ممکن است که کاری پیش رفته و به نتیجه برسد؟ تصمیم سازی لازم است که در همه نیروهای انسانی در یک سازمان نهادینه شده و همه افراد به علت همین فراگیر بودن در آن به مهارت لازم و کافی برسند.

۳ـ بررسی میزان کارایی سیستم مدیریت و یا خود مدیر

تصمیم سازی می تواند کارایی و بازده یک فرد یا سیستم را نمایان کند. زمانی که تصمیمات صحیحی اتخاذ شود و نتیجه آن نیز مشخص باشد، میتوان پی برد که یک مدیر آیا مدیر کارآمد و لایقی هست یا خیر. اما وقتی تصمیمات ناصحیحی به وسیله مدیر گرفته شود، نتایج این تصمیم مشخص میکند که که این شخص مناسب این سمت نیست. پس تصمیم سازی یک معیار بسیار مناسب برای سنجش میزان کیفیت و کارایی یک سیستم مدیریتی یا یک شخص مدیر است.

۴ـ مفید و یاری رسان در برنامه ریزی و سیاست های کلی

هر سیاست و برنامه ریزی مدیریتی، در سایه تصمیم سازی به وجود می آید. در حقیقت بدون وجود تصمیم سازی ، هیچ برنامه ریزی و سیاستی نیز وجود ندارد. در فرآیند تصمیم سازی ، همواره گزینه های مختلفی وجود دارند. با انتخاب یکی از این راه و روش ها ما مسیر پیش روی خود را ترسیم میکنیم و سپس برای طی این مسیر برنامه می ریزیم. پس می بینیم که تصمیم سازی مقدمه ای بر برنامه ریزی به شمار می رود.

۵ـ گزینش بهترین گزینه ها

تصمیم سازی شامل پروسه انتخاب بهترین گزینه از میان گزینه های دیگر است. انتخاب “بهترین گزینه” در یک سازمان از اهمیت والایی برخوردار است. بنابراین بررسی مزایا و معایب هر گزینه و تحلیل آنها و در نتیجه گرفتن یک تصمیم نهایی، یک امر ضروری و مهم برای هر سازمانی است، تا همواره “بهترین گزینه” انتخاب شود.

۶ـ موفقیت؛ بهره بردای از کسب و کار

هر فرد، واحد و سازمانی پیوسته در حال تصمیم گیری است. در این دنیای رقابتی، آن افراد، واحدها و سازمان هایی توان بقا و ادامه خواهند داشت که بتوانند در بین گزینه ها مختلف، بهترین گزینه را انتخاب کنند. بنابراین تصمیمات درست می تواند نزدیک ترین و بهترین راه برای پیروزی و موفقیت در یک کسب و کار باشد.

پاسخی بگذارید