مهم ترین کارهایی که در آخر سال باید انجام داد

سال حاضر رو به اتمام است و چند روزی بیشتر از آن نمانده. سالی که در کل روزهای پر اتفاقی به خود دید. روزهایی که به عقیده بسیاری نکات منفی اش به مثبت اش می چربید و دوران سختی برای اغلب کسب و کار ها بود. اما در نقطه مقابل بودند و هستند افراد و کسب و کار هایی که نه تنها افول را تجربه نکردند، بلکه روز به روز بر عزت و شکوه خود افزودند. به قول بزرگان، هر تهدیدی همزمان فرصتی است. بستگی به  این دارد که با این تهدید یا فرصت چگونه کنار آییم و چگونه به آن بنگریم. اکنون به آخر سال رسیده ایم، به نظرتان شما توانسته اید تهدید ها را به فرصت تبدیل کنید؟ افراد هوشمند کسانی هستند که می دانند از هر روز و هر موقعیت به چه شکلی بهره بجویند و بستر پیشرفت خود و کسب و کارشان را فراهم نمایند.

البته می دانیم که این موضوع به معنای فرصت طلبی نیست. اکنون و در واپسین روزهای آخر سال ، پیشنهاد ما به شما این است که گام های زیر را بردارید و آماده سال جدید شوید:

ـ سال گذشته را آنالیز کنید

با هر عنوانی، با هر سمتی، و با هر درجه ای از وضعیت مالی، اکنون و در آخر سال وقت این است که در گوشه خلوتی بنشینید، کلاه خود را قاضی کنید و ببینید در ابتدای امسال کجا بودید و الان کجا هستید؟ آیا روند امسال برایتان راضی کننده بوده است؟ آیا به هدفگذاری هایی که در زندگی شخصی و کاری خود انجام داده بودید رسیده اید؟ آیا برای حیات خود برنامه ریزی داشتید؟ به چه میزان به این برنامه ریزی وفادار بودید؟ آخر سال بهترین زمان برای این واکنی ها در مورد خودتان است. امسال از این چند روز باقی مانده در این مورد نهایت استفاده را ببرید.

ـ با توجه به بند پیشین، برای سال جدید برنامه بریزید

اگر سالی که گذشت سال موفقیت آمیزی برای شما بود، امسال نیز از همین روند پیروی کنید و حتی بهبود نیز ببخشید. اما نه، اگر فکر می کنید امسال سال مناسبی برای شما نبوده است، و به خواست ها و اهداف خود نرسیدید، لازم است طرحی نو در انداخته و مسیر دیگری در پیش بگیرید، یا در همین مسیر، هوشمندانه تر عمل کنید.

ـ با تیم خود جلسه ای برگزار کنید

با اعضای تیم خود جلسه ای برگزار کرده و از تمام تلاش های آن ها در راستای رسیدن به اهداف کل سازمان تقدیر کنید. اگر یک مدیر هستید و فکر می کنید شیوه جبران خدمت فقط با پرداخت مالی است، در اشتباه بزرگی هستید. پول اصلی ترین چیز است، ولی مهم ترین چیز نیست. جلسه ای برگزار کنید و به اعضای تیم بگویید که چه اهمیتی دارند، چه نقش باارزشی دارند و برای کسب و کار شما فراتر از یک کارمند هستند. سعی کنید در قلب کارکنان جای داشته باشید. اکنون بهترین فرصت برای این کار است.

ـ از اشتباهات خود درس بگیرید

فقط کسانی دست اندازهای جاده را تجربه نمی کنند، که کنار جاده توقف کرده اند و به اتومبیل های روان نگاه می کنند.

اینکه شما اشتباه کرده اید، نشانه این است که در حرکت بوده اید و همین موضوع به خودی خود نشانه بی نظیری است. کاری که در آخر سال باید انجام دهید این است که اشتباهات خود را گردن گرفته و از آن ها درس بگیرید.

ـ برای سال جدید از خود قول هایی بگیرید

آخر سال بهترین فرصت برای قول دادن به خودتان است. هر آن قولی که نیاز است را بنویسید و با خود پیمان ببندید. قول بدهید که با انرژی تمام سال را شروع کنید و از شکست نهراسید. قول بدهید که مدیر خوبی برای کارمندان باشید، یا کارمند بهتری برای مدیران باشید.  با خود عهد کنید که سال جدید، انسان بهتری برای این دنیا، اطرافیانتان و کره زمین خواهید بود.   پیشاپیش سال نو بر شما مبارک

پاسخی بگذارید