مک دونالدز: داستان جهانی شدن یک برند ‍‍

“I’m loven’ it “

شاید بهتر باشد بحث را با طرح سوالاتی آغاز نماییم: آیا می دانید که روزانه بیش از ۶۵ میلیون مردم در رستوارن های زنجیره ای مک دونالدز غذا صرف می کنند؟ آیا می دانید که روزانه مک دونالدز در حدود ۱۰۰ میلیون برگر سرو می کند؟ آیا می دانید که بزرگ ترین رستوران های زنجیره ای جهان کار خود را از یک رستوران خانوادگی در یکی از شهرک های کالیفرنیا شروع کرده است؟ هر چه باشد امروزه همگی به این اصل واقف هستیم که مک دونالدز یکی از موفق ترین برند های جهانی است و شاید ادعای بزرگ ترین رستوران زنجیره ای جهان ر ا به مک دونالدز دادن به دور از واقعیت و در حد اغراق نباشد. اما مک دونالدز از ابتدا یک برند معروف جهانی نبوده و پستی ها و بلندی های بسیاری را سپری کرده تا اینکه امروزه در قله موفقیت خوش می درخشد.  در ادامه، گذاری به تاریخچه این برند برتر و محبوب جهانی خواهیم زد تا راز این موفقیت را بهتر و بیشتر درک کنیم

تاریخچه

 

شروع یک بیزنس محلی

در سال ۱۹۴۰ برادران Richard and Maurice McDonalds، یک رستوارن خانوادگی در شهر San Bernardino, California تاسیس کردند و در آن به کار مشغول شدند. یکی از تمایزات اصلی این رستوران با دیگر رستوران های اطراف رویه سرو کردن محصول آنها بود. در واقع آنان از پیشگامان سیستم “Speedee Service System” شدند رویکردی که به موجب آن توانایی سرو غذای با کیفیت و سرعت زیاد به وجود می آمد. چندی نگذشت که این رستوران کوچک بیرون شهری خانوادگی به یک پدیده در منطقه تبدیل شد. مردم که از صبر کردن در صف رستوارن های اطراف به ستوه آمده بودند، به رستوارن برادران مک دونالدز روی می آوردند تا غذای لذیذ، با کیفیت و مقرون به صرفه نصیبشان شود.

رشد برند

علی رغم این موفقیت محلی، مک دونالدز مسیری طولانی را برای تبدیل شدن به یک برند جهانی طی کرد. پس از ۲ دهه، برای اولین بار مک دونالدز در سال ۱۹۶۱ اقدام به ایجاد یک تجارت کرد و در آن عنوان “drive through restaurant” را داد. در این دوران یک بازرگان اهل Chicago، به نام Ray Kroc به برادارن مک دونالدز در جهت ایجاد فرصت های بیزنس در جنوب ایالت کالیفرنیا کمک های فراوانی می کرد. حاصل این تلاش ها در اواخر دهه ۱۹۵۰ موجب این شد که این رستوران محلی حق امتیاز تاسیس ۹ رستوران زنجیره ای را در ایالت کالیفرنیا کسب کند و به یک رستوران زنجیره ای درون ایالتی تبدیل شود. با این رویکرد، در مدت ۵۰ سال پس از این اتفاق، امروزه مک دونالدز به چیزی فراتر از ۱۰ رستوران درون ایالتی تبدیل شده است و تبدیل به یک رستوارن زنجیره ای جهانی شده است.

شرایط کنونی

امروزه مک دونالدز صاحب ۳۴۰۰۰ رستوران زنجیره ای در کل جهان است که به صورت ۲۴/۷ در تمام این رستوران ها به ارائه خدمات و محصولات از صبحانه مک مافین تا غذاهای مخصوص مک شریمپ می پردازد. مک دونالدز امروزه به واقع یک سازمان جهانی است که در هر گوشه دنیا می توان درخشیدن چراغ های آن را از دور به نظاره ایستاد. این پیشرفت چشم گیر جهانی برای مک دونالدز سیلی از تشویق و ستایش توسط تحلیلگران کسب و کار و در طرف مقابل تمسخر را از طرف فعالان ملی بعضی کشور ها را به همراه داشته. هر چه که باشد و علی رغم سیاست رفتاری و اخلاقی مک دونالدز، چیزی که امروزه بدان واقف هستیم این است که موفقیتی که این برند جهانی کسب کرده، یکی از بزرگ ترین موفقیت های بیزنس در قرن ۲۰ می باشد.

 

در طول سال های حیات خود، مک دونالدز به عنوان پیشرو های صنعت غذایی در کل دنیا شناخته شده است و به موجب آن مورد حمایت و ستایش بسیاری از مشتریان قرار گرفته است. از ارائه منوی مخصوص صبحانه در دهه ۱۹۷۰ تا نو آوری های خلاقانه در سرو غذا، امروزه باید از مک دونالدز ممنون شد. چه یک مراقب سلامت باشید یا یک دوستدار وفادار این برند، پیشرفت مک دونالدز از یک رستوران خانوادگی به یک رستوران زنجیره ای جهانی، یکی از بزرگ ترین و افتخار آمیز ترین پیشرفت های بیزنس آمریکایی می باشد. هر چه که باشد، مک دونالدز نماد یک موفقیت نوآورانه و یک نگاه جدید به یک اصل همیشگی است.

پاسخی بگذارید