نظم شخصی ؛واجب تر از نان شب

تا کنون چند بار در عمرتان تصمیم گرفته اید به انسان منظمی تبدیل شوید؟ تا کنون چند با در طول زندگی خود عهد کرده اید نظم شخصی را به زندگی تان ارمغان آورید و چند بار خود را بابت بی نظمی سرزنش کرده اید؟ سوال مهم تر اینکه آیا این تصمیمات، این عهدها و این سرزنشها راه به جایی برده است؟ آیا شما هم اکنون یک انسان منظم به شمار می آیید یا اینکه حداقل در ورود به مسیر نظم شخصی راه به روی خود گشوده اید؟ اگر جوابتان به سوالات آخر منفی است و شما هنوز نظم شخصی ندارید، احتمالاً از نتایج زندگی خود نیز چندان رضایت ندارید. احتمالاً هنوز کلی هدف دست نیافته دارید و کلی آروزی برآورده نشده. چرا که برخلاف تصور، رابطه میان نظم شخصی و نتایجی که در زندگی به دست می آورید بسیار حساس تر و مستحکم تر از آن است که می پندارید. در این خصوص پیشنهاد می کنم حتی اگر انتخاب کردید که این یادداشت را تا آخر ادامه ندهید و یا اینکه تصمیم گرفتید نوشته های من در حوزه ارتقاء فردی را دنبال نکنید، حتما و حتما کتاب “اثر مرکب” نوشته دارن هاردی را بخوانید. این کتاب یک معجزه است برای کسانی که واقعا می خواهند متحول شوند. اعتراف می کنم این کتاب تاثیری معجزه گونه بر زندگی من داشت. آنچه در ادامه این یادداشت می خوانید، ماحصل تجارب شخصی من از کاربست نظم شخصی در زندگی است. اما لازم می دانم قبل از پرداخت به موارد، دیدگاهمان در خصوص نظم شخصی را یکسان کنیم. منظور من از نظم شخصی در این یادداشت، صرف داشتن یک اتاق مرتب، سر و وضع مناسب، ماشین تر و تمیز و … نیست. من در این یادداشت از جنس دیگری از نظم سخن می گویم. نظم شخصی مد نظر من در این یادداشت، ثابت قدمی در انجام کارهای مثبت است. هرچند کوچک و هرچند کم اثر؛ چرا که طبق آنچه دارن هاردی در کتاب بی نظیرش توضیح می دهد، کل زندگی ما ،ماحصل همین کارهای کوچکی است که در طول زمان به طور مداوم انجام داده ایم، بدون اینکه از نتایجش در طولانی مدت حتی تصوری داشته باشیم. و اما بخوانید از تجارب شخصی من در خصوص نظم شخصی و اینکه چرا برای من نظم شخصی واجب تر از نان شب است.

۱ـ با نظم شخصی زندگی معنی می یابد

هر انسانی بارها و بارها در طول زندگی خود معنای زیستنش را جستجو می کند. تعداد دفعاتی که هر انسانی در جستجوی چرایی زنده بودن خویش است، در ارتباط تنگاتنگی با میزان رضایت از زندگی شخص است. هرچه انسان از زندگی کنونی خود احساس لذت و رضایت بیشتری نماید، به همان اندازه معنی و مفهوم بیشتری می تواند به حیات خود قائل شود. نظم شخصی عاملی است که بیش از حد تصور لذت از زندگی را افزایش می دهد. در کل، تکرار اتفاقات خوب به خودی خود لذت بخش است. رسالت داشتن نظم شخصی این است که شما خود خواسته و با اراده خود این رخدادهای خوب را در زندگی خود بیشتر کنید.

۲ـ نظم شخصی به شما قدرت می دهد

در زندگی انسان تمام اتفاقات دست در دست هم می دهند تا مانع منظم شدن شوند. رخ دادهای غیرمترقبه، مشکلات ریز و درشت، بدقولی دیگران، ناملایمات روزگار و …، همه و همه بهترین بهانه ها هستند برای دست کشیدن از نظم شخصی. بهانه هایی که برای بسیاری از انسانها کارآمد بوده اند و توانسته اند آنها را نظم شخصی دور کنند. اما زمانی که شما با وجود تمام این عوامل و تمام این بهانه ها باز با قدرت تمام در مسیری از نظم و انضباط فردی که برای خود ترسیم کرده اید گام بر می دارید، به خود اثبات می کنید که انسان قدرتمندی هستید. این حس قدرت بیش از آنچه فکر می کنید می ارزد.

۳ـ قدرت ناشی از نظم شخصی ،به موضوعات دیگر سرایت می کند

زمانی که شما در مقابل وسوسه گران مقاومت کرده و به نظم شخصی خود تداوم می بخشید، تبدیل به انسانی قدرتمند می شوید. آرام آرام قدرت عمومی شما که ناشی از تفکرتان و تجاربتان است افزایش می یابد و شما توانایی بیشتری را مقابله با مشکلات پیدا می کنید. به این ترتیب یک چرخه بسیار عالی میان عوامل بازدارنده از نظم شخصی و قدرت شما به وجود می آید. هرچه قدرت شما افزایش می یابد، تاثیر عوامل بازدارنده کمتر می شود و هرچه این عوامل کم رنگ تر می شوند، پایبندی شما به نظم شخصی بیشتر شده و قدرتتان ارتقاء می یابد. به این ترتیب شما صرفاً با پایبندی به تعدادی فاکتور نه چندان دشوار و تبدیل شدن به یک انسان منظم، قدرت بیشتری در مقابله با مشکلات پیدا می کنید.

۴ـ احترام بیشتری جلب می کنید و بر لذتتان می افزایید

انسانهای منظم، احترام بر انگیز هستند. پدر بزرگوار من نمونه بارزی از یک انسان بسیار منظم و پایبند به نظم شخصی است. آماری که در ادامه با شما درمیان خواهم گذاشت کمی تعجب بر انگیز است. ایشان در طول دوره ۲۸ ساله کارمندی خود، هرگز و هرگز تاخیری در ورود به محل کارشان نداشتند. لطفاً “هرگز و هرگز” را با تاکید بخوانید. یا از حق مرخصی و مرخصی ساعتی خود استفاده کرده اند، یا اینکه به موقع در محل کارشان حاضر بودند. همین موضوع، در کنار موارد بسیاری که به حوزه نظم شخصیشان مربوط است، از پدر من مردی بیش از اندازه محترم ساخته است. این مرد سرلوحه من در بسیاری از موارد است.

۵ـ پیروزی های کوچک کسب می کنید و به پیروزیی های بزرگ امیدوار می شوید

پیروزی های کوچک روزانه، به شرطی که از حداقل مثبت اندیشی برخوردار باشید، شما را به سمت پیروزی های بزرگ سوق می دهد. زمانی که با کاهش مصرف چربی، در طول یک هفته تنها ۱۰۰ گرم از وزنتان کم شد، می توانید امیدوار باشید که در ۶ ماه با یک رژیم غذایی مناسب به وزن دلخواهتان نزدیک شوید. البته نکته مهم در این خصوص کاهش بسیار اندک در مصرف چربی است.

پاسخی بگذارید