یکی از پر کاربردترین تکنیک‌ها در خلق کمپین های تبلیغاتی، استفاده از داشته های ذهنی مخاطب می باشد. به این ترتیب که تصویر با هدف عمق دادن به موضوع کمپین تبلیغاتی، با یک آدرس‌دهی هوشمندانه، تجارب پیشین مخاطب را به چالش کشیده و در همین حین، تیری را که مخاطب با همان تیر شکار خواهد شد، شلیک می نماید. از آنجایی که موسیقی کلاسیک، بخشی از زندگی من را به خود اختصاص داده است، همیشه چشم به راه فرصتی هستم که برای کارفرمایی خوش سلیقه، کمپینی مبتنی بر سازهای موسیقی خلق کنم. در همین راستا، در جستجوی کمپین های تبلیغاتی با استفاده از آلات موسیقی، به دو مورد جذاب رسیدم که در این فرصت باهم به نقد این دو مورد می نشینیم.

کمپین اول که در ادامه تصاویر آن را خواهیم دید، مربوط به یکی از والاترین و بی رقیب ترین مراکز موسیقی کلاسیک جهان می باشد. ارکستر فیلارمونیک برلین که به حق، مجمع برترین نوازندگان جهان می باشد، در این کمپین زیبا، مخاطب را به ورود به دنیای موسیقی از زاویه ای ناشناخته هدایت می کند. در این کمپین، تصویر ۴ ساز آورده شده است. با این تفاوت که این بار تصویر از درون ساز نگاهی به بیرون دارد. (در این نوشتار ما به بررسی سه تصویر می پردازیم. تصویر چهارم مربوط به ساختار درونی ارگ کلیسا می باشد)

 Instrumente_A4_HOCH_05.12.08.inddInstrumente_A4_HOCH_05.12.08.inddInstrumente_A4_HOCH_05.12.08.indd

در پُستر اول، جعبه رزونانس یک گیتار مورد استفاده قرار گرفته است. در پُستر دوم تصویر لوله صوتی یک فلوت بوهم را می بینید که از انتهای آن عکاسی شده است و در پُستر سوم، جعبه رزونانس یکی از سازهای زهی مد نظر ایده پرداز بوده است. همخوانی زیبای پُسترها از دیدگاه اندازه تصویر، زاویه دوربین در داخل جعبه رزونانس ها و نیز نور حاکم بر عکاسی، اثری بی بدیل خلق نموده است. ترکیب بندی پُسترها یکسان بوده و در تمامی آنها، یک جمله تمام کننده وجود دارد. “نزدیکتر به موسیقی مجلسی”. از نامی که بر موسیقی سمفونیک جهان خدایی می کند، انتظاری جز این نیز نمی رود.

کمپین دوم، با هدف جلب مخاطب برای ارکستر مجلسی زوریخ طراحی و خلق شده است. ایده اصلی این کمپین، مقایسه دو نام از دو دنیای متفاوت موسیقی است و مخاطب را به چالشی مقایسه گرانه وا می دارد. این پیام که در واقع به زیبایی بر روی سازهای موسیقی نشان داده شده است، اثر بخشی را چندین برابر می نماید. البته ایده پرداز پروژه، امکان استفاده از تمامی سازهای را نداشته است. چرا که این ایده، هرگز با تصویری از سازهای بادی برنجی، سازهای کوبه ای و تعدادی از بادی های چوبی قابل اجرا نمی بود. از این رو، پیانو، فلوت، کلارینت، ابوا، هارپ و خانواده سازهای زهی، تنها گزینه های مناسب می بودند که ایده پرداز از سه ساز ویولون، کلارینت و فلوت استفاده کرده است.

zko_instruments_violin zko_instruments_germanflute (1) zko_instruments_clarinet

در پُستر اول، Rednex در تقابل با Beethoven قرار گرفته است. در پُستر دوم، David Michael Hasselhoff با Mozart مقایسه شده و در پُستر سوم، گروه Ace of Base، با Vivaldi رودر رو آورده شده است. در واقع، ایده پرداز معتقد است که مخاطب او، سه نام بالایی را به خوبی می شناسد و از این رو می تواند عظمت نامهای آورده شده در پایین را با پیمانه نامهای بالا بسنجد. به همین علت است که نامهای بالایی تنها بخش کوچکی از ساز را به خود اختصاص داده اند، در حالی که کل وسعت صدایی ساز، در سلطه نام پایینی می باشد.
نکته جالب توجه دیگری که در این کمپین وجود دارد، دقت به کار رفته در انتخاب رنگ پس زمینه می باشد. چرا که رنگهای انتخاب شده، تا حدودی با رنگ صدایی سازهای آورده شده از دیدگاه ارکستراسیون هماهنگی دارد. از سوی دیگر، استفاده از نام Mozart در کنار فلوت، یکی از اصلی ترین شاهکارهای این کمپین می باشد. نگاهی به تاریخ موسیقی کلاسیک نشان می دهد فلوت، بیشترین همپوشانی را با ویژگی های شخصیتی Mozart دارد.

نکته جالب توجه در خصوص هر دو کمپین این است که غنای تصاویر و البته هنرعکاسان در هر دو مورد به اندازه ای است که مدیر هنری را از به کار گیری گرافیک دیزاین بی نیاز کرده است.