نکاتی ظریف در باب حل اختلاف مدیرانه

اگر یک مدیر هستید، بارها و بارها خود را در موقعیتی یافته اید که مجبور شده اید میان دو کارمندی که با یکدیگر به مشکل برخورده اند، میانجی گری نموده و در مقام داوری یا حل اختلاف ایفای نقش نمایید. این موضوع به ظاهر امری ساده است، اما چنان نکات ظریفی دارد که سالهای باید بگذرد و نمونه های بسیاری را از سربگذارنید تا تجربه لازم در این خصوص را کسب کنید. آنچه در این یادداشت می خوانید نکاتی است ظریف و ریزبینانه از حل اختلاف در مقام یک مدیر.

۱ـ تا می توانید از این مسئولیت شانه خالی کنید.

کمی عجیب است، نه؟ اولین نکته در یادداشتی که قصد دارد نکات ظریف و هوشمندانه در باب حل اختلاف را به شما گوشزد نماید، این است که از مسئولیت حل اختلاف شانه خلی کنید! بله، کاملاً درست خوانده اید. پیشنهاد اول من این است تلاش کنید تا حد امکان در مقام داوری یا حل اختلاف قرار نگیرید. برخی مدیران عادت دارند همیشه میان نیروهایشان میانجی گری کنند و از آنجایی که مشکلات میان نیروها نیز پایانی ندارد، بخش عمده ای از زمان خود را صرف داوری و حل اختلاف می نمایند. تلاش کنید در این گروه از مدیران جای نگیرید. چرا که چیزی جز دردسر برایتان ندارد. اجازه دهید طرفین عوا و طرفین اختلاف، خودشان گفتگو کنند و مشکلشان را حل کنند.

۲ـ اگر شما حل اختلاف می کنید، به موقع ورود کنید

باز هم تاکید می کنم تا حد امکان از نکته شماره یک تبعیت کنید تا نیازی به بقیه نکات این یادداشت نداشته باشید. اما اگر به جایی رسیدید که باید اقدامی کنید، لطفاً به موقع این کار را انجام دهید. اگر زودتر از موعد ورود کنید، نه تنها نمی توانید درست حل اختلاف کنید، بلکه خود شما بخشی از اختلاف خواهید بود. اگر هم خیلی دیر کنید، کار از کار می گذرد و بوی ماجرای اختلاف، کل سازمانتان را بر می دارد. به موقع اقدام کنید تا کار از کار نگذرد.

۳ـ در مقام حل اختلاف، جانبداری را کنار بگذارید و عادلانه رفتار کنید

این طبیعی است که شما به عنوان مدیر مجموعه، نظر مثبت بیشتری نسبت به یکی از طرفیت اختلاف داشته باشید. اما نکته اینجاست که به گاه داوری، این نظر مثبت نباید روی دیدگاه شما تاثیرگذار باشد. چرا که اینگونه نه تنها نخواهید توانست به مناقشه پایان دهید، بلکه خود محکوم به بی عدالتی شده و عمق اختلاف را بیشتر خواهید کرد.

۴ـ تهدید را به فرصت تبدیل کنید.

تجربه به من نشان داده دو نفری که به اختلاف خورده اند، اگر چناچه انسانهای کینه ورزی نباشند، همیشه از پتانسیل بالایی برای تبدیل شدن به دوستان خوب برخوردارند. این هنر شماست که از این تهدید یک فرصت بسازید. تلاش کنید چنان جلسه حل اختلاف را مدیریت کنید که در پایان طرفین را به نکات مثبت همدیگر آشنا ساخته و آنها را به استحکام دوستی شان هدایت نمایید.

۵ـ اجازه دهید صحبت کنند تا دلشان خالی شود

هیچ زخمی را با چرک درونش نمی بندند. هرچقدر هم دردناک باشد، اول باید چرک خالی شود. اجازه دهید طرفین هرچه در دل دارند بازگو کنند. البته اکنون که ورود کرده اید، باید چنان کنترل اوضاع دستتان باشد که همین امر هم در کمال آرامش پیش برود. این مرحله مهم است و در واقع کار شما را در ادامه راحت تر خواهد کرد. از گفته های طرفین استفاده کنید. نکات مثبت را استخراج نمایید تا در ادامه بتوانید از آنها استفاده کنید.

۶ـ آرامش القا نمایید

نه تنها در این مورد که در هر موردی که شما در تعامل با نیروهایتان هستید، باید منبع آرامش باشید. به چنان مدیری تبدیل شوید که ورود به اتاق شما، هر مشکلی و هر اختلافی را حل کند. منبع آرامش نیروهایتان باشید به ویژه در جلساتی از این دست چرا که این آرامش شما، نصف بیشتر مسیر را به تنهایی طی خواهد نمود.

۷ـ پشتیبانی کنید

اگر دوست دارید تهدید به معنی واقعی به فرصت تبدیل شود، چند روز بعد از جلسه حل اختلاف، طرفین را به اتاق خود فراخوانید. یک گپ و گفت صمیمانه توام با یک پیگیری اصولی و هوشمندانه از کارها و مسئولیتهایشان، موفقیت شما را در کاری که انجام داده اید بیشتر خواهد کرد.

۸ـ در صورت نیاز، تصمیم قاطعانه بگیرید

اگر چنانچه تلاشهای شما برای حل اختلاف بی نتیجه ماند و این احتمال پر رنگ شد که اختلاف میان طرفین دعوا عمیق تر شده و به دیگر اجزای سازمان نیز سرایت کند، باید در مقام یک مدیر قاطعانه تصمیم بیگرید. این موضوع چنان اهمیت دارد که حتی می تواند به اخراج یکی از طرفین و یا هردو آنها بیانجامد. اما اگر به چنین مرحله ای نزدیک می شوید، باید هوشمندانه تر فکر کنید.

۹ـ از فرصت سوء استفاده نکنید

شما در مقام داور هستید، پس لطفاً از این فرصت برای نشان دادن قدرت و تکبر و صلابت خود سوء استفاده نکنید. اگر چناچنه این ناشی گری از شما دیده شود، احتمال اینکه در آینده از اختلاف نیروهایتان مطلع شوید تا به موقع اقدامات لازم را انجام دهید، کمتر و کمتر می شود.

پاسخی بگذارید