هفت کاری که انسان های موفق بی سر و صدا انجام می دهند!

تعریف شما از انسان های موفق چیست؟ آیا فکر می کنید موفقیت چیزیست که برای اغیار وجود دارد و خود ما باید در منجلاب گرفتاری ها و مشکلاتی که آن ها را ناشی از عدم موفقیت می دانیم دست و پا بزنیم؟ در وهله اول باید “باور” داشته باشید که شما هم می توانید موفق باشید. چرا که شما ذاتاً برای موفق زاده شده اید. هیچ مخلوقی برای عدم رشد، برای بدبخت بودن و برای غرق در گرفتاری ها زاده نشده است. پس شما هم باور داشته باشید که می توانید در جرگه انسان های موفق – با هر تعریفی که برای خود دارید – قرار بگیرید. با آنالیز رفتار و کارکردی برخی از انسان های موفق، این ۷ مورد را می توان مهم ترین و تاثیرگذارترین عوامل در موفقیت آنان قلمداد کرد. هرچند که قطع به یقین عوامل دیگری نیز وجود دارند. نکته جالب تر اینکه، این موارد، عموما در خفا و بدون سر و صدای اضافی انجام می گیرد!

۱ـ ایجاد روابط و شبکه سازی

تمام انسان های موفق توانایی بسیار بالایی در برقراری ارتباط با دیگران خصوصا کسانی که در کسب و کارشان می تواند تاثیرگذار باشد دارند. در جهان امروز و در دنیای حرفه ای کسب و کارها، مدیر و موسسی موفق است که بتواند روابط قوی و سازنده ایجاد کند و سپس این ها را تبدیل به شبکه کرده و به نحوی در کسب و کار خود از این شبکه بتواند بازی برد-برد رقم زده و موجب موفقیت و سعادت همگان شود. امروزه با پیشرفت صنعت الکترونیک و دنیای مجازی، این موضوع از جهاتی آسان و از جهاتی سخت شده است. اما می دانیم که یک انسان موفق، راهی جز هوشمند فکر کردن و هوشمندانه تصمیم گرفتن ندارد. مکانیزم کارکردن زنبوران عسل بسیار جالب است. در سیستم زنبورهای عسل، از ملکه تا کوچکترین جز سیستم، وظایف مشخصی دارند و هر کدام وظیفه خود را به خوبی انجام می دهند. شبکه سازی به این معنی است. به عنوان یک مدیر در یک کسب و کار، باید بتوانید چنین سیستم را برقراری کنید تا ببینید که پل بین روابط و موفقیت شما، همین شبکه سازی است.

۲ـ انسان های موفق اغلب پروژه های جدید را استارت می زنند

انسان های موفق معمولا کسب و کاری را شروع می کنند که حداقل از یک  جهت، جدید و یا منحصر به فرد به شمار می آید. ضرب المثل “خواهی نشوی رسوا همرنگ جماعت شو” در دنیای کسب و کار کارایی چندانی ندارد. حداقل از یک جهت باید کسب و کار منحصر به فردی داشته باشید تا به خاطر آن موفق شوید. از خود بپرسید: مراجعه کنندگان به کسب و کار من، از چه مزیت و یا چه خدمتی بهره مند می شوند که در کسب و کارهای دیگر وجود ندارد؟ چه عاملی باعث رجوع یک مشتری به کسب و کار من است؟ آیا پروژه من پروژه‌ی منحصر به فردی است؟ ذکر این نکته نیز خالی از لطف نیست، که بدانیم در استارت تمام پروژه های جدید و منحصر به فرد در دنیای کسب و کار، انسان های سطحی نگر که تعداد کمی هم ندارند، به تمسخر شما می پردازند. روزی که بیل گیتس ادعا کرد کاری خواهد کرد تا روزی در هر خانه حداقل یه کامپیوتر وجود داشته باشد، خیلی ها این هدف را مضحک خواندند، اما اکنون، ما شاهد عینی ماجرا هستیم. آیا گیتس به هدف خود نرسید؟

۳ـ انسان های موفق به جنگ چالش ها می روند

این جمله را از ورزشکاران موفق زیاد شنیده ایم: “وقتی تحت فشار قرار می گیرم عملکرد بهتری ارایه می دهم!” بله دقیقا همینطور است. فردی که می خواهد به موفقیت های عظیم دست یابد، از چالش ها و مقابله با آن ها هراسی ندارد. هر کسب و کاری از لحظه استارت تا هر روزی که نفس بکشد، همواره در مقابل ریسک ها و خطراتی قرار دارد. با شانه خالی کردن به هیچ عنوان نمی توان به موفقیت در کسب و کار و زندگی امیدوار بود. از چالش ها نهراسید و با استفاده از دانش و تجربه ای که می آموزید و از اطرافیان خود می گیرید، به جنگ چالش ها بروید و تک به تک آن ها را مغلوب سازید. انسان های موفق چاره ای جز غالب شدن ندارند. ممکن است فردی صد ها بار شکست بخورد، اما بالاخره موفق می شود. همین ممارست هزینه ایست که باید برای موفقیت پرداخت.

۴ـ افراد موفق ایده های بسیاری در سینه خود دارند

انسان های موفق مدام در ذهن خود در حال ایده پردازی هستند ولی این ایده ها را پیش خود محفوظ نگاه می دارند. حتی اگر شما مطمئن باشید که از یک ایده نتایج بسیار عالی می شود گرفت، باز هم تا رسیدن  به مرحله عمل و تا لحظه ای که ایده خود را عملیاتی نکرده اید، آن را فاش نکنید. خصوصا در این جهان که سرقت ایده یکی از بی دغدغه ترین ولی مضرترین سرقت هاست. ایده هایتان را در سینه خود محفوظ نگه دارید تا روزی که موفقیت ناشی از این ایده به همگان اثبات شود.

۵ـ در روابط اجتماعی خود بسیار فروتن هستند

این مورد با بند ۱ بی ارتباط نیست. انسان های موفق ، حتی بعد از فتح بلندترین قله ها نیز، تواضع خویش را از دست نمی دهند. برعکس، برای تقویت بیشتر روابط اجتماعی خود، فروتنی بیشتری را سرلوحه کار قرار می دهند. آن ها می دانند که این روابط سازنده و مثبت اجتماعی، هم برای خودشان و هم برای طرف مقابل، سرشار از خوبی ها و موفقیت هاست. پس چرا باید از منافع چنین روابطی غافل شد؟

۶ـ انسان های موفق عموما افراد اخلاق مداری هستند

اخلاق مداری چه در زندگی و چه در کسب و کار، کار افراد بزرگ منش و والا است. مدیرانی موفق ترین هستند، که سنگ بنای مدیریت آن ها، اخلاق مداری شان است. چه در برخورد با کارمندان، چه در برخورد با مشتریان، چه در خرید، چه در فروش، و چه در هر چیز دیگری. اخلاق را حفظ کنید و آن را قربانی سود ناچیزی ننمایید. یقین داشته باشید که این سودها راهگشای موفقیت نیستند.

۷ـ انسان های موفق سرمایه گذاری می کنند

آخرین بند، و کلام آخر موضوع سرمایه گذاری است. انسان های موفق، کسانی هستند که در نهایت سرمایه گذاری انجام می دهند و با رعایت اصول مشخص، عملا کسب و کار خود را آغاز می کنند و یا آن را توسعه می بخشند. البته ناگفته نماند که سرمایه گذاری تنها سرمایه گذاری مالی نیست. ممکن است کسی از وقت و انرژی خود سرمایه گذاری کند، ممکن است فرد دیگری از اعتبار خوب خود سرمایه گذاری کند و … . نحوه سرمایه گذاری صحیح و اصولی، فیلد سرمایه گذاری و … عوامل تاثیرگذاری هستند که باید با اتکا به دانش و تجربه در نظر گرفته شوند. بدون انجام این مرحله، صحبت از موفقیت عملا بی معنی است. حال با توجه به این اوصاف، فکر می کنید کدام یک از این ویژگی ها تاثیرگذار و مهم را تا به امروز در خود پرورانده اید؟ موفقیت چیزی نیست که یک شبه از آسمان به سمت شما نزول کند.  باید کار کرد و کار کرد؛ اما هوشمندانه. شک نکنید که شما خلق شده اید تا موفق باشید.

پاسخی بگذارید